SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Pigment

Pigment jest jednym z rodzajów kryjącej substancji barwiącej. Oznacza to, że nadaje on barwę innej substancji, która tej barwy nie posiada lub zmienia jej dotychczasowy kolor. Pigmenty to nierozpuszczalne kryształy, które wymagają procesu dyspersji, aby mogły zostać użyte do barwienia. Pigment jest również stałą, drobno zmieloną substancją, a jej celem jest zabarwienie powierzchni pokrywanej substancji. Dodatkowo, ten rodzaj substancji barwiącej jest nierozpuszczalny oraz najczęściej nieprzezroczysty i wykazujący cechy minerałów. Może być pochodzenia naturalnego lub być uzyskany syntetycznie. Jednym z naturalnych i jednocześnie najczęściej wykorzystywanych pigmentów jest henna. Stosuje się ją do farbowania rzęs i brwi. Zabieg, który w kosmetyce bazuje na wykorzystaniu pigmentu, nazywany jest pigmentacją.
Pigment jest składnikiem znacznej ilości kosmetyków kolorowych. To właśnie dzięki niemu, dane produkty mają określony kolor. Wykorzystywany jest do barwienia fluidów, pudrów, pomadek czy też cieni do powiek. Oczyszczony i właściwie przygotowany pigment jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez skórę, nawet tą wrażliwą i podatną na alergie.
Produkty bazujące na pigmentach mają cenne właściwości. Przede wszystkim wyrównują koloryt skóry, ukrywając jej niedoskonałości i przebarwienia. Kosmetyki tego typu mogą być również wykorzystywane solo, jako cienie do powiek.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Podkład i wrażliwa skóra