SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Pochewka włosa

Włosy zbudowane są z łodygi i korzenia umieszczonego w mieszku włosowym. Korzeń włosa jest zbudowany z pochewki zewnętrznej i wewnętrznej. Pochewka zewnętrzna zbudowana jest z łusek, które zabezpieczają włosy już u podstawy. Pochewka wewnętrzna odpowiada za prawidłowy przebieg produkcji keratyny i złuszczania martwego naskórka.
Pochewka zewnętrzna to warstwa naskórka stanowiąca ściankę mieszka włosowego. W tej części znajdują się komórki macierzyste i gruczoł łojowy z ujściem w kanale włosa. Powyżej lejka pochewkę tworzą rzędy komórek, warstwa ta jest najszersza w dolnej i środkowej części mieszka. Opuszkę tworzą już jedynie dwie warstwy komórek. Grubość zewnętrznej pochewki jest nierównomierna. W jej górnej części często zachodzą podziały mitotyczne, w przeciwieństwie do obszarów poniżej lejka. Łuski pochewki zewnętrznej chronią rdzeń włosa przed utratą wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Otwarta lub rozchylona łuska włosa prowadzi do jego wysuszenia, a za taki stan odpowiada nieumiejętna pielęgnacja włosów lub częste faarbowanie.
Pochewka wewnętrzna jest zbudowana z trzech, ściśle do siebie przylegających warstw komórek: wewnętrznej (osłonki), środkowej Huxleya i zewnętrznej Henlego. Warstwy te rogowacieją z różną szybkością, najszybciej procesy złuszczania zachodzą w warstwie zewnętrznej, najwolniej natomiast w warstwie Huxleya. W tym miejscu też znajdują się komórki zawierające ziarn trichohialiny. Komórki nie zawierające tego składnika w swoim wnętrzu zostały wyposażone w wypustki cytoplazmatyczne, które wnikając w warstwę Henlego, dostarczają jej składników odżywczych.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Łupież