SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Podkład do wrażliwej skóry twarzy

Skóra wrażliwa wykazuje tendencje do nadmiernej reakcji na alergeny, nagłe zmiany temperatury, stres i warunki atmosferyczne. Pod wpływem określonych czynników zmienia się jej koloryt, twarz przybiera intensywnie różową barwę lub pojawia się wysypka, czemu towarzyszą dolegliwości w postaci uczucia ściągniętej skóry, swędzenia, szczypania lub pieczenia. Ten rodzaj skóry wykazuje niską tolerancję na większość kosmetyków (w tym zapachowych i zawierających kwasy owocowe). Widoczne na twarzy niedoskonałości są maskowane zwykle przy użyciu preparatów do makijażu, m.in. pudru.

Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna bazować na używaniu kosmetyków łagodzących podrażnienia. Wskazane jest stosowanie kremów do twarzy zawierających filtr fizyczny SPF 15, który nie wnika w skórę, a osadza się na jej powierzchni. Raz w tygodniu zaleca się wykonanie peelingu wraz z nałożeniem maseczki łagodzącej zaczerwienienie i regenerującej skórę wrażliwą. Zbyt intensywne pocieranie skóry twarzy podczas jej oczyszczania lub osuszania pozbawia jej warstwy lipidowej, która stanowi powłokę ochronną. Osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać twardej wody i kosmetyków o rozbudowanym składzie.

Skóra wrażliwa jest podatna na pojawienie się wszelkiego rodzaju przebarwień, rumienia i wykwitów skórnych. Niedoskonałości skóry twarzy są skutecznie maskowane za pomocą podkładów matujących lub satynowych. Produkty te dostępne są w postaci płynów lub pudrów. Użycie odpowiedniego do posiadanego rodzaju skóry podkładu wyrównuje jej koloryt, nadaje blasku i skutecznie maskuje niedoskonałości.