SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Podkład

Podkład do twarzy to najpopularniejszy kolorowy kosmetyk. Jego głównym zadaniem jest upiększanie skóry, poprzez wyrównanie jej kolorytu, ukrycie niedoskonałości, nierówności i przebarwień. Podkład jest dostępny w wielu odcieniach. Powinien on być dobrze dobrany i dopasowany do karnacji, tak by imitował koloryt skóry, a nie się od niej odznaczał. Wyróżnia się dwa główne rodzaje podkładów, a mianowicie, satynowy i matujący. Dodatkowo, podkład może być w płynie, w kremie, w sztyfcie, w kompakcie, w musie oraz być podkładem mineralnym. Do głównych właściwości fluidu zalicza się rozświetlenie, matowienie, nawilżanie czy też lifting skóry.  Podkład można nakładać palcami, gąbeczką lub specjalnym pędzlem.
Typ kosmetyku oraz jego odcień należy zawsze dobierać do typu skóry, jej potrzeb oraz kolorytu. Tylko wtedy skóra będzie upiększona, a prezentujący się makijaż naturalny i estetyczny. Dla skóry tłustej i mieszanej najlepszy będzie podkład niezatykający porów oraz matujący. Dla skóry suchej natomiast należy sięgnąć po kosmetyk lekki, o właściwościach nawilżających. Podkład jest podstawowym kosmetykiem zarówno w makijażu profesjonalnym, jak i tym amatorskim.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Podkład i wrażliwa skóra