SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Pofałdowane paznokcie

Paznokieć jest to rogowa osłona, która pełni funkcje ochronne i obronne palców. Zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi. Paznokieć to również wytwór naskórka, który jest zbudowany z keratyny (rodzaj białka). Wygląd płytki paznokcia świadczy o jego kondycji. Paznokieć powinien być gładki, o umiarkowanej grubości (nie za twardy, ale też nie zbyt miękki) oraz posiadać jednolity i jasny kolor. Jakiekolwiek odstępstwa w wyglądzie paznokcia, mogą świadczyć o chorobie lub ich zaniedbaniu. Jedną z najczęściej pojawiających się deformacji mogą być nierówności pionowe i poziome, określane pofałdowaniami. Wady te mogą być oznakami:

chorób skóry (łuszczycy lub grzybicy);
starzenia się organizmu, więc również paznokci;
słabego krążenia krwi.

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że płytka paznokcia wygląda na zaniedbaną, jest krucha i nieestetyczna. Wówczas należy podjąć odpowiednie kroki pielęgnacyjne, które sprawią, że paznokieć na powrót stanie się zdrowy. W tym celu stosuje się odżywki, wyrównujące płytkę paznokci i kompleksowo je odżywiające.