SŁOWNIK : 
Pory skórySłowa zaczynające się na P

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Pory skóry

Pory to mikroskopijne otwory w strukturze skóry, które są połączone z gruczołami obecnymi również w skórze. Pory skóry stanowią ujście dla włosa, potu apokrynowego, łoju, a także łuszczących się komórek. Jest to naturalny element skóry, który pozwala na jej prawidłowe funkcjonowanie, gdyż wraz z sebum i potem wydzielane są z organizmu substancje toksyczne. Ponadto proces ten reguluje temperaturę ciała i chroni skórę oraz włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Rozszerzone i otwarte pory na twarzy, w szczególności na nosie i na policzkach, bywają nieestetyczne i sprawiają wiele problemów pielęgnacyjnych. Pocenie może sprawić, że w rozszerzonych porach pojawią się zmiany, przez które powierzchnia skóry straci swoją gładką i jednolitą strukturę. Nieodpowiedni sposób pielęgnacji może dodatkowo sprawić, że rozszerzone pory przekształcą się w zaskórniki lub ropiejące zmiany trądzikowe. Najskuteczniejszą metodą walki z rozszerzonymi porami jest ich regularne oczyszczanie oraz złuszczanie przy pomocy peelingów mechanicznych i chemicznych. Otwarte pory można też zamknąć przy użyciu lasera.

Skłonność do rozszerzonych porów wynika zazwyczaj z naszych predyspozycji genetycznych i jest cechą charakterystyczną dla skóry tłustej. Pory mogą się powiększać wraz z wiekiem lub pod wpływem wysokiej temperatury.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona