SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «P »

Produkty matujące

Głównym zadaniem produktów matujących jest matowienie skóry, polegające na pochłanianiu nadmiaru sebum oraz redukowaniu problemu błyszczenia się skóry. W składzie kosmetyków matujących do twarzy możemy znaleźć takie substancje, jak: krzemionka, tlenek cynku, glinka czy talk, które ograniczają nadmierną produkcję łoju przez gruczoły łojowe i pozostawiają skórę matową.

Produkty o właściwościach matujących są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które zmagają się na co dzień ze skórą tłustą i trądzikową. Kosmetyki matujące powinny stosować też osoby ze skórą mieszaną, u których strefa T (czoło, nos, broda) wykazuje skłonności do nadmiernego przetłuszczania i błyszczenia.

Produkty matujące można wykorzystywać zarówno do codziennej pielęgnacji twarzy, jak i makijażu. Do najczęściej spotykanych kosmetyków matujących należą: krem, podkład, tonik i puder matujący. Kosmetyki matujące posiadają lekką formułę, która nie obciąża skóry - nie zapycha porów i minimalizuje problem powstawania zaskórników.