SŁOWNIK : 
Roztocza kurzu domowegoSłowa zaczynające się na R

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «R »

Roztocza kurzu domowego

Roztocza to rząd pajęczaków obejmujący organizmy o małych rozmiarach (od 0,1 do 1 mm). Do grupy tej należą również roztocza kurzu domowego, które bytują w warunkach  wysokiej temperaturze i wilgotności. Środowiskiem ich życia jest słabo wentylowane, ciepłe mieszkanie, gnieżdżą się w pościeli, dywanach, ręcznikach i materacach. Te mikroskopijne pajęczaki nie sposób zobaczyć gołym okiem, żywią się martwym naskórkiem.
Roztocza mają działanie alergizujące, niektóre z nich to szkodniki bytujące w magazynach. Formy te pojawiają się w każdym klimacie, przy czym mogą zamieszkiwać gleby, wody słodkie i gorące źródła. Nie trzeba jednak szukać ich tak daleko, roztocza znajdziemy także w kurzu domowym.
Roztocza kurzu domowego to mikropajęczaki, których głowotułów jest połączony z odwłokiem, a aparat gębowy jest przystosowany do gryzienia lub ssania. są częstą przyczyną uczulenia. Reakcja alergiczna objawia się zwykle katarem, świądem lub wysypką na skórze. Objawy alergii można złagodzić za sprawą wyprania tkanin w wysokiej temperaturze (powyżej 55 stopni), częstego przewietrzania pomieszczeń. Na rynku istnieją również specjalne środki, które zniszczą roztocza obecne w kurzu. Innym rozwiązaniem jest wymiana zwykłej pościeli na antyalergiczną. Jeśli w mieszkaniu są dywany, może warto z nich zrezygnować na rzecz zdrowia, gdyż odchody roztoczy zawierają enzymy o silnym działaniu alergicznym. Mogą one być przyczyną migrenowych bólów głowy, astmy oskrzelowej, zapalenia przełyku czy atopowego zapalenia skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona