SŁOWNIK : 
SebumSłowa zaczynające się na S

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «S »

Sebum

Sebum (łój) jest złożoną mieszanką substancji lipidowych, które produkowane są przez gruczoły łojowe, które z kolei stanowią element budowy skóry właściwej. Czynnikiem stymulującym proces wydzielania sebum jest metabolit testosteronu – dihy-drotestosteron (DHT). Sebum przedostaje się na powierzchnię skóry ze skóry właściwej poprzez pory mieszków włosowych. Łój tworzy na powierzchni skóry warstwę hydrolipidową, zapewniając jej ochronę przed odwodnieniem oraz działaniem czynników zewnętrznych.

Sebum stanowi idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, które znajdują się na powierzchni skóry. Sebum zawiera trójglicerydy, które są rozkładane bez bakterie - to powoduje uwolnienie kwasów tłuszczowych, wykazujących działanie drażniące skórę i stymulujących nadmierną pracę gruczołów łojowych. W składzie łoju znajdują się także lipidy nabłonkowe, wosk, skwalen, wolne kwasy tłuszczowe, a także cholesterol. Sebum wydzielane jest praktycznie na całej powierzchni ciała - oprócz wewnętrznej strony dłoni i stóp. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, głowie, klatce piersiowej i plecach.

Nadmierne wydzielanie sebum to cecha charakterystyczna dla skóry tłustej i trądzikowej. Niedobór sebum powoduje natomiast, że skóra staje się sucha, cienka i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych. Nadmiar i niedobór sebum to najczęściej wynik zaburzonej gospodarki hormonalnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra wrażliwa, odwodniona