SŁOWNIK : 
Szkielet zewnętrznyWords beginning by S

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «S »

Szkielet zewnętrzny

Szkielet zewnętrzny określany również mianem egzoszkieletu to konstrukcja znajdująca się na zewnątrz ciała. Zwykle definicji tej używa się przy opisie budowy ciała mięczaków i stawonogów, przy czym szkielet ten stanowi dla nich oparcie, a dzięki możliwości zaczepu mięśni umożliwia im także poruszanie się i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ludzka skóra także jest szkieletem wewnętrznym, który stanowi zewnętrzną konstrukcję nośną i chroni przed urazami, wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu oraz zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Skóra zbudowana jest z następujących warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i warstwy rogowej naskórka, który określany jest jako zewnętrzny szkielet. Jest to jedyna widoczna warstwa skóry. Naskórek jest beznaczyniowy, dopiero głębsze warstwy znajduje się żywa tkanka. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry stanowi konstrukcję nośną i spełnia funkcje ochronne. Naskórek zbudowany jest z wielu warstw, przy czym zdolny jest do samodzielnej regeneracji. Warstwa rogowa to doskonała bariera dla ciał obcych w postaci bakterii, grzybów, wirusów i substancji chemicznych. Dzięki specyficznej strukturze, którą budują korneocyty i spoiwo międzykomórkowe warstwa ta jest nieprzepuszczalna dla wody. Dodatkową formą ochrony jest pokrywający naskórek tłuszcz. W skład tej wydzieliny wchodzą pot i sebum (łój). Taka emulsja stanowi skuteczne zabezpieczenie przed bakteriami, gdyż wykazuje odczyn kwaśny.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Łupież