SŁOWNIK  : Skóra bardzo sucha, podrażniona i atopowa

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra bardzo sucha,
podrażniona i atopowa »

Środek ściągający

Środek ściągający to preparat powodujący osuszenie i ściąganie tkanek, może też być użyteczny w hamowaniu drobnych krwawień. Wiele z nich ma również działanie antyseptyczne, czyli zapobiega zakażeniom, dlatego też środki ściągające znajdują zastosowanie przy odkażaniu w stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach i sączących się z ran wydzielin. Środek ściągający ma właściwości osłaniające i wysuszające, ponadto wykazuje on działanie ściągające w odniesieniu do naczyń krwionośnych, co powoduje ustępowanie obrzęków.
Środki ściągające zawierają substancje, które nałożone na skórę powodują, że u osoby, która je zastosowała pojawia się uczucie ściągnięcia skóry i wzrost jej naprężenia. Oprócz tego zwężają się pory skórne. Preparat o właściwościach ściągających redukuje lub likwiduje wysięk, powoduje zwężenie rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz powstrzymują wydzielanie sebum. Środki ściągające działają na zasadzie absorpcji wody, łoju i płynów surowiczych, które są wydzielane przez skórę. Zwykle też łączą się z białkami, powodując ich denaturację. Zaletą środków ściągających jest przyspieszenie procesu gojenia się ran, a także działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jednym z popularniejszych środków ściągających jest mydło, które używanie nierzadko prowadzi do przesuszenia skóry na ciele. Wówczas należy rozpocząć stosowanie mydła przetłuszczonego, które dzięki wysokiej zawartości olejów dodatkowo nawilża skórę i przeciwdziała jej odwodnieniu. Właściwości ściągające posiadają m.in. kwas borowy, często stosowany do leczenia oparzeń, egzemie czy stanach zapalnych skóry, związki cynku o właściwościach złuszczających i przyżegających, tanina (stosowana na skórę w formie maści, pasty, zasypki lub roztworu), ałun (siarczan glinowo-potasowy) i wiele innych.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra bardzo sucha, podrażniona i atopowa