SŁOWNIK : 
Atopowe zapalenie skóry

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra sucha lub bardzo sucha »

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nawrotowa, przewlekła przypadłość zapalna skóry, spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Za wywołanie reakcji odpowiada atopia, czyli osobnicza albo dziedziczna predyspozycja do produkowania przeciwciał IgE w kontakcie z alergenami. Skóra atopowa charakteryzuje się niedoborem naturalnego czynnika nawilżającego i lipidów; jest sucha, chropowata i spierzchnięta. Osłabienie naturalnej bariery ochronnej skutkuje zwiększoną podatnością na podrażnienia i infekcje.
Objawy atopowego zapalenia skóry to zmiany na ciele takie jak rumień, grudki i sączące się ranki. Wysuszoną i zaczerwienioną skórę obejmuje dojmujące uczucie swędzenia. To zmusza chorego do ciągłego drapania, co jeszcze bardziej uszkadza naskórek. Atopowe zapalenie skóry leczy się farmakologicznie oraz przez stosowanie kosmetyków o nawilżającym i natłuszczającym działaniu. Celem jest zniwelowanie stanu zapalnego i odbudowanie hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra sucha lub bardzo sucha