SŁOWNIK : 
Warstwa hydrolipidowa skóry

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra sucha lub bardzo sucha »

Warstwa hydrolipidowa skóry

Warstwa hydrolipidowa skóry jest to płaszcz ochronny skóry, który znajduje się na naskórku, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Zbudowany jest on z wody i tłuszczów (lipidów), a inaczej określa się go mianem płaszcza wodnolipidowego. Jego podstawową funkcją jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega on bowiem przenikaniu do wnętrza organizmu zanieczyszczeń, bakterii i innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Dodatkowo warstwa hydrolipidowa chroni skórę przed nadmierną utratą wody, zatem dba o jej prawidłowy poziom nawilżenia. Zabezpiecza skórę przed zmianami temperatury i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Woda, która wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego, warunkuje życie żywych komórek naskórka, zwanym keratynocytami, podczas gdy martwe komórki naskórka (korneocyty) są wówczas złuszczane. Warstwa lipidowa, czyli tłuszczowa, stanowi natomiast swoistą barierę ochronną (okluzyjną) naskórka. Woda w połączeniu z lipidami stanowi podstawę do prawidłowego przebiegu wszelkich procesów, jakie zachodzą w komórkach skóry.
Prawidłowa pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, ponieważ pozwala warstwie wodnolipidowej pełnić swoje funkcje. Wówczas gdy przebiegają one prawidłowo, skóra wykazuje zdrową kondycję, wygląda młodziej, jest elastyczna i jędrna. Z tego względu należy stosować dobre kremy pielęgnacyjne, najlepiej wzbogacone o ceramidy, olejki roślinne, trójglicerydy i kwasy tłuszczowe.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Skóra sucha lub bardzo sucha