SŁOWNIK : 
Filtr chemiczny

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Filtr chemiczny

Filtr chemiczny jest substancją, która posiada zdolność do absorbowania promieniowania UV. Filtry chemiczne tworzą związki chemiczne, których podstawową częścią składową jest węgiel. Do filtrów chemicznych zalicza się m. in. :

Octocrylen
Benzophenone-3
Benzophenone-4
Butyl Methoxydibenzoylmethane

Przeciwsłoneczne filtry chemiczne posiadają bardzo lekką konsystencję, która szybko wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Filtry chemiczne nie są widoczne na powierzchni skóry.

Ochronne filtry chemiczne, ze względu na swoją budowę, mogą być niekiedy źle tolerowane przez skórę. Stosowanie kosmetyków z filtrami chemicznymi nie jest zalecane szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień, gdyż może na jej powierzchni wywołać problem pieczenia lub swędzenia.

Filtry chemiczne, w porównaniu do filtrów mineralnych, charakteryzują się mniejszą stabilnością na słońcu. Na skutek promieniowania UV przechodzą w stan wzbudzony, a w następnej kolejności wydzielają ciepło. Dlatego też preparat, który posiada w swoim składzie jedynie filtry chemiczne powinien być aplikowany na skórę minimum co 2 godziny, by zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem słońca. W większości przypadków preparaty zawierające filtry chemiczne, posiadają w składzie również filtry mineralne.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii