SŁOWNIK : 
Fotodermatoza

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Fotodermatoza

Fotodermatoza jest chorobą skóry, spowodowaną ekspozycją na światło słoneczne. Związana jest z nadwrażliwością na promieniowanie UV oraz zależna od czynników egzogennych lub mechanizmów immunologicznych. Nadwrażliwość na słońce mogą spowodować substancje znajdujące się w pożywieniu czy też przyjmowane jako leki, a także kosmetyki o działaniu fototoksycznym. Do grupy tych substancji zalicza się: barwniki, substancje roślinne, dziegcie oraz niektóre środki spożywcze. Z kolei, gdy fotodermatoza jest uwarunkowana zakłóceniami układu immunologicznego (odpornościowego), określana jest mianem fotoalergii lub fotouczulenia, np. polimorficzna osutka świetlna. Objawy fotodermatozy są widoczne na odsłoniętych partiach skóry, takich jak twarz, szyja, dekolt, kark, dłonie, przedramiona. Objawy tej choroby mogą się pojawić nie tylko latem, ale w ciągu całego roku (delikatne promienie zimowego słońca oraz światło lampy fluorescencyjnej).
W leczeniu fotodermatozy bardzo pomocne okazują się preparaty ochronne z filtrami UV. W diagnostyce leczenia tej choroby wykorzystywane są również próby świetlne. Wówczas skórę naświetla się lampą, która imituje światło słoneczne i sprawdza się reakcję skóry na to działanie. Niektóre rodzaje takiego testu wykorzystują substancje powodujące odczyn zapalny po kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Wówczas najpierw aplikuje się te substancje na skórę, a dopiero później jest ona naświetlana. Leczenie niektórych fotodermatoz polega na naświetlaniu skóry małymi dawkami promieni UV, których celem jest hartowanie skóry. Można również przyjmować doustnie betakaroten. Dodatkowo należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i stosować dobre kremy z filtrami mineralnymi.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii