SŁOWNIK : 
Fototyp

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Fototyp

Fototypem skóry nazywamy kategorie w klasyfikacji osób pod względem sposobu reakcji ich skóry na działanie promieni słonecznych. Wyróżniamy aż 6 różnych fototypów skóry (rodzajów karnacji skóry), które różnią się od siebie przede wszystkim zawartością melaniny (pigmentu) - odpowiedzialnej za powstawanie opalenizny. Fototyp jest zależy od rasy oraz ekspozycji na ultrafiolet.

Fototyp I (celtycki) to biała (blada) skóra, z którą najczęściej mają do czynienia osoby o rudych lub blond włosach, niebieskich, zielonych lub piwnych oczach. Najczęściej ulega ona oparzeniom słonecznym i prawie nigdy się nie opala. Mogą występować na niej liczne piegi.
Fototyp II (północnoeuropejski) to blada skóra i niebieskie lub zielone oczy. Jest podatna na oparzenia słoneczna, bardzo trudno się opala.
Fototyp III (środkowoeuropejski) to jasna lub średnia skóra, na której czasami występują oparzenia słoneczne, jednak opala się po początkowym oparzeniu.
Fototyp IV (południowoeuropejski) to jasno-brązowa skóra, u której oparzenia są minimalne i łatwo się opala.
Fototyp V (charakterystyczny dla rasy żółtej lub Arabów) to brązowa skóra, która rzadko ulega oparzeniom, łatwo i szybko się opala.
Fototyp VI (charakterystyczny dla rasy czarnej) to skóra ciemnobrązowa/czarna, która zawsze mocno się opala i nigdy nie ulega oparzeniom.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii