SŁOWNIK : 
Kapitał słoneczny

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Kapitał słoneczny

Kapitał słoneczny to zespół indywidualnych mechanizmów, które zapewniają człowiekowi ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kapitał słoneczny towarzyszy nam od dnia narodzin, jest nieodnawialny i uzależniony od fototypu skóry - każdemu rodzajowi karnacji odpowiadają pewne szczególne cechy, które determinują typ reakcji skóry na słońce.

Wraz z upływem czasu kapitał słoneczny wyczerpuje się, jednak nie ma możliwości sprawdzenia jego poziomu. Po całkowitym wyczerpaniu się kapitału słonecznego skóra zostaje na zawsze pozbawiona ochrony przeciwsłonecznej, a przez to też staje się bardziej podatna na poparzenia, choroby skórne czy nowotwory. To, jak szybko wyczerpuje się kapitał słoneczny każdego człowieka, uzależnione jest od wielu indywidualnych czynników np. trybu życia czy sposobu zabezpieczania skóry przed promieniowaniem UV. By jak najdłużej utrzymać swój kapitał słoneczny zaleca się unikanie zbyt częstego i długotrwałego opalania oraz stosowanie kosmetyków z  odpowiednio wysokimi filtrami.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii