SŁOWNIK : 
Maska ciążowa

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Maska ciążowa

Pojawiające się w czasie ciąży przebarwienia skóry twarzy to dolegliwość będąca efektem zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Określane mianem “maski ciążowej”, ostudy, chloasmy lub melasmy. U kobiet spodziewających się dziecka dochodzi do wzmożonej produkcji estrogenów, a w związku z tym do zintensyfikowania pracy melanocytów, komórek odpowiadających za produkcję naturalnego barwnika skóry - melaniny.
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia maski ciążowej należy stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ promienie słoneczne mogą wzmocnić przebarwienia lub przyczynić się do ich powstawania. Panie w ciąży powinny chronić głowę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych za pomocą czapek i chust. Nieestetyczne zmiany barwnikowe pojawiają się w szczególności na czole, policzkach, skroniach, a niekiedy także i na szyi. Pojawieniu się na skórze twarzy jasno- lub ciemnobrazowych plam można zapobiec, używając kremu z wysokim filtrem.
Nadmiar barwnika (melaniny) w okresie ciąży często występuje symetrycznie na twarzy, po obu jej stronach, stąd nazwa owej dolegliwości - maska ciążowa. Zdarza się również, że zmiany w pigmentacji skóry rozpoczyna stopniowe pojawianie się drobnych plam, które z czasem łączą się w większe. Przypadłość ta występuje najczęściej u pań z ciemnymi włosami i ciemną karnacją. Ostuda ciążowa zwykle sama ustępuje kilka miesięcy po przebytej ciąży. Jeśli tak się nie stanie, wówczas należy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii