SŁOWNIK : 
Opryszczka wywołana przez słońce

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Opryszczka wywołana przez słońce

Opryszczka jest wirusową chorobą skóry, która najczęściej pojawia się w okolicy ust lub nosa. Jest to skupienie zmian pęcherzykowych wypełnionych surowiczym płynem zakaźnym. Opryszczkę wywołują wirusy HSV-1 i HSV-2, których nosicielem jest każdy człowiek i które aktywizują się bardzo często na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.

Opryszczka wywołana przez słońce jest bolesnym i bardzo uciążliwym schorzeniem, które dotyka skórę oraz błony śluzowe. Uaktywnienie się wirusa, odpowiadającego za opryszczkę, spowodowane jest najczęściej obniżoną odpornością organizmu lub przegrzaniem organizmu np. w wyniku intensywnego opalania.

W pierwszej fazie opryszczka na ustach objawia się dokuczliwym uczuciem kłucia, swędzenia i pieczenia. W następnej kolejności pojawiają się liczne, bolesne i wypełnione płynem pęcherzyki, które po kilku dniach zaczynają pękać i tworzyć nieestetyczne strupki. Wirus opryszczki na ustach utrzymuje się zazwyczaj około 10 dni, zaś jego leczenie polega na miejscowym zastosowaniu odpowiedniego preparatu przeciwwirusowego.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii