SŁOWNIK : 
Promieniowanie UVA

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Promieniowanie UVA

Promieniowanie słoneczne to rodzaj fali elektromagnetycznej. W jego skład wchodzą promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe, czyli tak zwane promieniowanie UV. Jednym z rodzajów promieniowania ultrafioletowego jest właśnie promieniowanie UVA, które posiada bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę.

Promieniowanie UVA działa na skórę przez cały rok (nawet w pochmurne dni) i stanowi ok. 95% całego promieniowania UV, które dociera na powierzchnię ziemi. Promienie UVA przenikają nie tylko przez chmury, ale też przez szkło, dlatego są zagrożeniem dla człowieka w wielu codziennych sytuacjach. W odróżnieniu od promieni UVB nie powodują bolesności skóry, jednak wnikają głęboko w skórę i docierają do komórek skóry właściwej. Promieniowanie UVA odpowiada za tworzenie się wolnych rodników i może prowadzić do poważnych zmian w komórkach skóry. Promienie UVA są przyczyną m. in.:

procesu fotostarzenia się skóry, czyli zmian ukierunkowanych we włóknach elastyny i kolagenu, które prowadzą do pojawiania się zmarszczek oraz utraty przez skórę jędrności;
alergii słonecznych (nietolerancja na słońce), które objawiają się zaczerwienieniem skóry i swędzeniem;
zaburzeń w pigmentacji np. plamy starcze, maska ciążowa, przebarwienia i plamy posłoneczne;
nowotworów skóry np. czerniak.

Promienie UVA wpływają niekorzystnie na skórę zarówno podczas bezpośredniej ekspozycji słonecznej, jak i podczas korzystania z solarium.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii