SŁOWNIK : 
Słoneczne plamy soczewicowate

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Słoneczne plamy soczewicowate

Plama soczewicowata to zmiana skórna, która jest widocznie odgraniczona swoją jasno- lub ciemnobrązową barwą od pozostałej powierzchni skóry. Plamy soczewicowate powstają w wyniku proliferacji melanocytów w podstawnej warstwie naskórka. Plamy, które powstały pod wpływem przewlekłego lub ostrego promieniowania słonecznego nazywamy plamami soczewicowatymi słonecznymi.

Plamy soczewicowate słoneczne zajmują większą powierzchnię skóry niż zwykłe plamy soczewicowate i pojawiają się one zazwyczaj u osób w podeszłym wieku. Przebarwienia skóry występują u nich zazwyczaj na tylnej powierzchni przedramion oraz na twarzy. Młode osoby mogą mieć do czynienia ze słonecznymi plamami soczewicowatymi w obrębie skóry, która jest najbardziej narażona na promieniowanie słoneczne np. twarz u kobiet czy plecy u mężczyzn.

Leczenie słonecznych plam soczewicowatych odbywa się zazwyczaj poprzez krioterapię lub laseroterapię. Przy wczesnych zmianach można zastosować odpowiednie środki wybielające (np. kremy i maści rozjaśniające). Powstawaniu nowych plam soczewicowatych należy zapobiegać poprzez stosowanie preparatów z wysokimi filtrami.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii