SŁOWNIK : 
Skóra właściwa

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Skóra wrażliwa
i skłonna do alergii »

Skóra właściwa

Skóra właściwa to jedna z warstw skóry człowieka. Znajduje się między naskórkiem, a tkanką podskórną i ma od 0,3 mm do 4 mm grubości. Zbudowana jest ona z tkanki łącznej zwartej, która zawiera włókna kolagenowe i elastynowe. Te zaś odpowiadają za jędrność, sprężystość i elastyczność skóry. Z tego względu skóra właściwa wykazuje się dużą wytrzymałością na rozerwanie. Dodatkowo w tej warstwie skóry obecne są naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, które odpowiadają za uczucie dotyku, bólu, ucisku, zimna i ciepła. W skórze właściwej (a częściowo również w tkance podskórnej) znajdują się tzw. torebki włosów, a także części wydzielnicze gruczołów potowych i łojowych, wydzielających kolejno pot i łój (sebum) . Do podstawowych funkcji skóry właściwej należą:

*termoregulacja;
*uczestnictwo w wydalaniu sebum, wody, soli czy też dwutlenku węgla;
*przekazywanie, za pomocą receptorów, informacji do wnętrza skóry o zmianach, jakie następują w środowisku zewnętrznym (temperatura, nacisk, ciśnienie);
*zachowanie homeostazy, czyli niezmiennych warunków w środowisku wewnętrznym;
*ochrona ciała przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Skóra właściwa, uwzględniając różnorodność gatunków organizmów, wytwarza takie elementy jak łuski, promienie płetw, opuszki, narządy świetlne czy też poroże.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Skóra wrażliwa i skłonna do alergii