SŁOWNIK : 
Włókna włosoweSłowa zaczynające się na W

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «W »

Włókna włosowe

Włókno włosowe zbudowane jest z rdzenia, które składa się z centralnie położonych komórek i kory. W mieszku znajduje się cebulka włosa (opuszka), która zawiera komórki macierzy. Prawidłowy podział tych komórek pozwala wzrastać łodydze włosa. Włókno zbudowane z włóknistego białka (keratyny) jest otoczone pochewką włosa. Niszczący wpływ na keratynę mają szkodliwe zabiegi stylizacyjne, zwłaszcza koloryzacja i rozjaśnianie, agresywne szczotkowanie oraz promieniowanie UV czy zbyt wysoka temperatura.
Włosy to nitkowate wytwory naskórka, które pokrywają niemal całą powierzchnię skóry, z wyjątkiem warg, podeszw, zgięć stawów czy wewnętrznej strony rąk. Włosy wyrastają ze struktur zlokalizowanych pod skórą, mieszków włosowych. Ujścia mieszków włosowych są widoczne w skórze jako pory.
Kora włosa zbudowana jest z komórek keratynowych, które kształtem przypominają wrzeciona. Te włókniste struktury są połączone z innymi komórkami, współtworząc fibryle, co zapewnia włosom odporność na wyginanie i zrywanie. Rdzeń włosa tworzą swobodnie ułożone komórki, pomiędzy nimi zaś znajdują się wolne przestrzenie wypełnione powietrzem.
Owłosienie na ciele spełnia funkcje termoregulacyjne, chroni bowiem przed zbyt niską temperaturą. Oprócz tego chroni skórę przed urazami mechanicznymi i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Brwi to również wytwór naskórka, ich rolą jest ochrona oczu przed potem i wodą deszczową. Częściowo ludzkie oko jest także chronione przed kurzem i owadami przez rzęsy. Kondycja włosów może bardzo wiele powiedzieć o stanie zdrowia całego organizmu.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Łupież