SŁOWNIK : 
Wolne rodnikiSłowa zaczynające się na W

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «W »

Wolne rodniki

Wolne rodniki są również nazywane oksydantami. To jony ponadtlenkowe [O2°-], które stanowią uboższą formę cząsteczkowego tlenu. To niestabilne cząsteczki tlenu, wykorzystujące elektrony oraz inne cząsteczki, aby przywrócić swoją równowagę. Wówczas pojawia się reakcja łańcuchowa, będąca motorem do starzenia się skóry. Wolne rodniki powstają na skutek różnorodnych zjawisk fizycznych i chemicznych, które zachodzą zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz organizmów. Do czynników wywołujących powstawanie wolnych rodników zalicza się: promieniowanie UV, toksyny chemiczne, metale ciężkie, zanieczyszczenia powietrza, a także stres i niewłaściwa dieta, zawierająca dużo ciężkostrawnych i tłustych potraw.
Działanie wolnych rodników można poznać poprzez rdzewienie metalu czy też psucie się produktów spożywczych. Dodatkowo nadmiar tychże rodników może być przyczyną nasilenia miażdżycy naczyń krwionośnych, zapalnych zmian stawowych, niewydolności wieńcowej, obniżenia odporności oraz zaćmy. Wolne rodniki przyspieszają również proces starzenia się komórek, ponieważ zmniejszają ilość naturalnie wydzielanego kolagenu. To natomiast pociąga za sobą szereg następstw. Skóra zaczyna się starzeć, pojawiają się zmarszczki, skóra staje się mniej elastyczna i jędrna, a bardziej wiotka.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności