SŁOWNIK  : Wrażliwa skóra głowy

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Wrażliwa skóra głowy »

Brodawka

Brodawka to zwykle niebolesna, grudkowata narośl na skórze, związana z zakażeniem wirusem HPV. Jej pospolicie używana nazwa to kurzajka. Brodawki występują w kilku rodzajach, pojawiają się najczęściej na dłoniach, w okolicach przypaznokciowych i osiągają wielkość 0,5 - 1cm. Innym miejscem występowania są podeszwy stóp, gdzie osiągają wielkość 1-2 cm i mogą stanowić bolesny problem, utrudniając chodzenie. Tzw. brodawki młodocianych są niewielkie, wypukłe, o gładkiej powierzchni, mogą przybrać postać linijną w miejscu zagojonego skaleczenia lub zadrapania.


W przypadku pojawienia się brodawek wirusowych, leczenie polega na miejscowym aplikowaniu środków farmaceutycznych o działaniu zmiękczającym i złuszczającym, zawierających kwas mlekowy i kwas salicylowy, jednak przy większych zmianach nie zawsze te preparaty są skuteczne. Innym sposobem pozbycia się brodawek wirusowych jest wymrożenie (tzw. krioterapia) lub laseroterapia. Zdarza się, że zmiany ustępują samoistnie.

Zobacz wszystkie artykuły

Content related to Wrażliwa skóra głowy