SŁOWNIK : 
ZastrzykSłowa zaczynające się na Z

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Z »

Zastrzyk

Zastrzyk, nazywany też iniekcją, to metoda wprowadzania roztworu płynnego (najczęściej środka leczniczego) do organizmu. Zastrzyk wykonuje się przy pomocy strzykawki z igłą. Zastrzyki wykonuje się w różnych celach np. przy podawaniu wybranych leków m. in. przeciwbólowych i hormonalnych, a także przy wielu zabiegach kosmetycznych - w tym wypełnianiu zmarszczek.

Istnieją 4 podstawowe rodzaje zastrzyków.

Zastrzyki podskórne, które wykonuje się w ramię, brzuch, udo oraz okolicę łopatki. Najczęściej podawanymi w ten sposób lekami są insuliny oraz heparyny drobnocząsteczkowe.
Zastrzyki śródskórne, które wykonuje się na wewnętrznej części przedramienia po stronie kciuka. Tę metodę stosuje się zazwyczaj przy wykonywaniu testów uczuleniowych oraz przy próbie tuberkulinowej.
Zastrzyki domięśniowe, które wykonuje się w duże mięśnie np. mięsień pośladkowy średni czy mięsień trójgłowy ramienia. Zastrzyki domięśniowe to rodzaj najczęściej wykonywanych zastrzyków i stosuje się je podczas podawania wielu leków.
Zastrzyki dożylne, które wykonuje się w duże żyły np. w okolicy nadgarstka lub zgięcia łokciowego. Do tego rodzaju iniekcji wykorzystuje się wenflon, który gwarantuje stały kontakt z żyłą i tym samym ułatwia podawanie wybranego leku.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności