SŁOWNIK : 
ZmarszczkiSłowa zaczynające się na Z

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «Z »

Zmarszczki

Zmarszczki to zmiany w strukturze skóry, które wynikają z procesu starzenia się skóry. Powstawanie zmarszczek ma ścisły związek z procesami degradacyjnymi, które odbywają się w głębszych warstwach skóry - konkretnie w skórze właściwej. Bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek jest zmniejszająca się z roku na roku liczba włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniej jędrności, sprężystości i elastyczności skóry. Wpływ na powstawanie zmarszczek i postępowanie procesu starzenia się skóry ma jednak wiele różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych - w tym wiek, geny, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, dieta, tryb życia czy sposób codziennej pielęgnacji skóry.

Największa ilość zmarszczek pojawia się na twarzy - jest to miejsce, które ma najczęstszy i najbardziej bezpośredni kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pierwsze zmarszczki (zmarszczki mimiczne) mogą pojawić się na twarzy już w okolicy 25. roku życia. Wraz z upływem czasu pogłębiają się, tworząc na skórze stałe bruzdy. Najwięcej zmarszczek pojawia się na czole, wokół oczu i ust (fałdy nosowo-wargowe). Nie można całkowicie zlikwidować zmarszczek na twarzy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na ich wygładzenie i wypełnienie, a także opóźnienie poszczególnych procesów starzenia się skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności