Trądzik sam nie zniknie

Ponad 80% nastolatków boryka się z trądzikiem.

Nie jesteś sam!

Rodzaje trądziku. Określ swój typ problemu i dowiedz się, jak z nim walczyć

Bardzo wiele zmian skórnych można uznać za trądzik. Rodzaje ich są liczne, a wszystko zależy od typu skóry i wieku. Niezależnie jednak od objawów, by zwalczać trądzik, kluczowe staje się stosowanie odpowiedniej pielęgnacji regulującej wytwarzanie sebum.

Objawy

Rodzaje trądziku u dorosłych i nastolatków: od retencyjnego po zapalny

Istnieją różne rodzaje trądziku. Najczęściej objawia się on wypryskami (zaskórniki i podskórne zmiany) i jest nawracający (retencyjny). Ale mogą mu również towarzyszyć przebarwienia i większe zmiany skórne.
W środowisku beztlenowym bakterie naturalnie występujące w skórze (zwane P.acnes) potrafią proliferować (szybko się namnażać) i wytwarzać substancje powodujące stan zapalny oraz rozprzestrzeniające się w głębszych warstwach skóry. Taki stan nazywamy trądzikiem zapalnym. Zwykle te dwa rodzaje trądziku u dorosłych współistnieją, co określa się mianem trądziku mieszanego. Jest on najbardziej popularny, dotyka blisko 60% pacjentów.

Pochodzenie

Trądzik – rodzaje zależne od przyczyny

Kilka czynników wpływa na powstawanie zmian trądzikowych. Najczęściej spotykany rodzaj trądziku to ten, którego przyczyną są są zmiany hormonalne (dojrzewanie, PMS, ciąża itd.), ale wyróżnia się jeszcze trądzik powstały wskutek stresu. Obie przyczyny wpływają na nadprodukcję sebum i namnażanie się  bakterii. Gdy łój nie może naturalnie przedostać się na powierzchnię skóry, pory zatykają się. Wtedy pojawiają się zaskórniki i stany zapalne.

Leczenie

Pokonaj trądzik niezależnie od przyczyny!

Obojętnie, jakie rodzaje trądziku są przyczyną twoich zmartwień, by go pokonać, musisz działać bardzo delikatnie, a także pamiętać o kilku zasadach codziennej pielęgnacji:

  • Dokładnie oczyszczaj cerę produktami przeznaczonymi dla tłustej skóry.
  • Stosuj odpowiednią kurację codziennie. Systematyczność to klucz do sukcesu.
  • Niektóre rodzaje trądziku u dorosłych są spowodowane tendencją cery do przetłuszczania się. Stosuj produkty stworzone dla skóry tłustej i niekomedoniczny makijaż, czyli taki, który nie zatyka porów.
  • Chroń skórę przed słońcem, bo wbrew popularnemu mitowi słońce jest wrogiem skóry trądzikowej.
  • Nie wyciskaj pryszczy. Nieważne, jaki masz rodzaj trądziku – wypryski ropne czy czarne zaskórniki, nigdy nie usuwaj ich mechanicznie.

Nie bój się farmakoterapii. Lekarz może ci przepisać konkretne leki przeciwtrądzikowe. Nie obawiaj się spytać o nie swojego lekarza.

Porady zawarte w tym artykule to jedynie ogólne wytyczne.
W przypadku wątpliwości lub gdy rozpoczynasz nową kurację skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem dermatologiem.

36865
|56965||

Odkryj naszą najnowszą innowację

EFFACLAR DUO (+)EFFACLAR DUO (+)
EFFACLAR DUO (+)
Innowacja


EFFACLAR DUO (+)

Zwalcza uporczywe niedoskonałości oraz przebarwienia potrądzikowe.
Zapobiega nawrotom.

Odkryj teraz

1pielęgnacja
przeciwtrądzikowa
w aptece*

*IQVIA Pharmatrend PEC, CHC 83A1+83A3 ANTISEBORRH. CARING&CLEANSING, Sales Value (PLN), MAT 12/2017 © 2018 IQVIA and its affiliates. All rights reserved

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Oczyszczanie
Img_Oczyszczanie

Odkryj wszystko

Makijaż
Img_Makijaż

Odkryj wszystko

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry trądzikowej