Trądzik sam nie zniknie

Wypryski, zaczerwienienia, blizny potrądzikowe, utrata pewności siebie… Jak możesz pomóc swojemu nastoletniemu dziecku, jeśli boryka się z trądzikiem?

Nie jesteście sami!

FFS MAG PLATFORM TEENAGE: Main banner small (GettyImages-492642379)

Jak uniknąć śladów i blizn po trądziku?

Usuwanie blizn po trądziku to długi i niełatwy proces. Dlatego lepiej jest działać profilaktycznie i przestrzegać kilku zasad, aby ich uniknąć. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, o których warto pamiętać!

Ślady po trądziku – dlaczego powstają?

Trądzik w zależności od nasilenia i rodzaju skóry, może pozostawić różne ślady i blizny:

  • czerwone ślady/plamki – skóra reaguje na każdy stan zapalny, zwiększając dopływ krwi do danego miejsca, aby móc zwalczyć bakterie i naprawić szkody. W efekcie na skórze pozostaje czerwony ślad (wyraźniej widoczny na jasnej cerze);
  • hiperpigmentacja pozapalna – na ciemnej cerze, zapalenie może wywołać produkcję melaniny w skórze i doprowadzić do powstania brązowych śladów;
  • wklęsłe blizny (bliznowacenie zanikowe) – powstają, kiedy stan zapalny jest tak silny, że enzymy trawią wewnętrzny budulec skóry – kolagen i elastynę. Skóra wytwarza wtedy tkankę bliznowatą, aby naprawić szkody.

Nieleczone ślady po trądziku mogą utrzymywać się miesiącami. Na szczęście dostępna jest pomoc – skuteczne dermokosmetyki, które można kupić w aptece oraz leki na receptę, zawierające retinoidy, chemicznie złuszczające skórę i wydobywające przebarwione komórki na powierzchnię.


5 podstawowych zasad postępowania, aby uniknąć śladów i blizn po trądziku

1. Nie wyciskaj ani nie rozdrapuj – wyciskając wypryski, naruszamy strukturę skóry, co może doprowadzić do uszkodzenia zainfekowanego mieszka włosowego i jeszcze bardziej zaostrzyć stan zapalny. Co więcej, możemy doprowadzić do rozniesienia stanu zapalnego na inne obszary skóry, a nawet wywołać nową infekcję. 

2. Nie używaj silnych peelingów mechanicznych i środków oczyszczających - każde agresywne działanie na skórze trądzikowej zaostrza stan zapalny. 

3. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu skóry – wybieraj profesjonalne dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej, które oprócz właściwości antybakteryjnych, zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Pamiętaj, aby unikać tłustych kremów czy produktów zawierających oleje mineralne lub wazelinę. Ich stosowanie może doprowadzić do zatkania porów skóry i wzmożenia stanu zapalnego. 

4. Korzystaj z ochrony przeciwsłonecznej – czasami rezygnujemy z tego etapu pielęgnacji skóry trądzikowej, bo kremy przeciwsłoneczne wydają się tłuste. W aptekach dostępne są profesjonalne produkty przeciwsłoneczne z wysokim SPF, które oprócz tego, że mają delikatną i łatwo wchłaniającą się konsystencję, to idealnie matują skórę. Zadbanie o odpowiednią ochronę skóry jest ważne, ponieważ promieniowanie UV pogarsza wygląd blizn i ciemnych śladów. 

5. Skorzystaj ze wsparcia dermatologa – postawienie diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia to jeden z najważniejszych kroków, które powinniśmy wykonać podczas naszej walki z trądzikiem. Dzięki temu mamy większą szansę, że unikniemy śladów i blizn po trądziku.

Porady zawarte w tym artykule to jedynie ogólne wytyczne.
W przypadku wątpliwości lub gdy rozpoczynasz nową kurację skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem dermatologiem.

36862

PORADY DERMATOLOGA

Zobacz filmy i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o skórę trądzikową.

|56965||

Odkryj naszą najnowszą innowację

EFFACLAR DUO (+)EFFACLAR DUO (+)
EFFACLAR DUO (+)
Innowacja


EFFACLAR DUO (+)

Zwalcza uporczywe niedoskonałości oraz przebarwienia potrądzikowe.
Zapobiega nawrotom.

Odkryj teraz

1pielęgnacja
przeciwtrądzikowa
w aptece*

*IQVIA Pharmatrend PEC, CHC 83A1+83A3 ANTISEBORRH. CARING&CLEANSING, Sales Value (PLN), MAT 12/2017 © 2018 IQVIA and its affiliates. All rights reserved

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry trądzikowej