Trądzik sam nie zniknie

Wspólnie z dermatologami wspieramy cię w walce z 
niedoskonałościami!

Trądzik w wielkim mieście: dlaczego słońce, stres i zanieczyszczone powietrze to wrogowie pięknej skóry?

Wieczny pęd, brak snu i wielozadaniowość każdego dnia – spoglądając w lustro, mieszkańcy miast przywykli już do widoku oznak zmęczenia i ziemistej cery. Ale czy wiesz, że środowisko miejskie często zaostrza zmiany skórne? Oczywisty wpływ stresu na skórę to jedno, jednak w mieście jest ona narażona dodatkowo na słońce i smog, co razem daje naprawdę niebezpieczną mieszankę. Trądzik od stresu, słońca, a może zanieczyszczeń? Przeczytaj nasze porady, jak walczyć z trądzikiem w wielkim mieście!

FFS Mag article 30747 : Main article image (LP16714)

Stres a trądzik. Czy brak relaksu może wpływać na skórę?

Długie godziny spędzane w pracy czy na uczelni, egzaminy i terminy, ciągły pęd… Czy zauważyłaś, że twoja skóra cierpi, gdy codzienne wyzwania cię przytłaczają? Nie jesteś sama: badania naukowe dowiodły, że korelacja trądzik a sres jest bardzo wysoka.(1) Choć lekarze wciąż analizują wpływ stresu na skórę, już można wyciągnąć wiele mówiące wnioski. Korelacja stres a zmiany skórne jest znana nam od dawna – wiadomo, że w trudnych sytuacjach częściej pojawiają się różnego rodzaju egzemy czy wysypki. Teraz wiadomo także, że związek stres a cera jest równie wysoki. Trądzik stresowy pojawia się własnie wtedy, gdy poziom hormonu stresu jest wysoki. Dla organizmu to sygnał, że czas zabrać się za intensywną produkcję łoju, który tworzy na powierzchni twarzy idealne podłoże do powstawania nowych niedoskonałości.  Wniosek? To nie złudzenie: Pryszcze ze stresu są typowe nie tylko dla nastolatków. Jak temu zapobiec? Znajdź swój  własny sposób na odpoczynek w mieście: wyjście ze znajomymi, siłownia, odejście od ekranu komputera – znajdź trochę czasu tylko dla siebie. Zrób cokolwiek, by zmniejszyć codzienny stres, a trądzik sam zacznie znikać.

Miejskie zanieczyszczenia osiadają na skórze

Wpływ stresu na skórę to tylko jeden z czynników, przez który mieszkańcy miast borykają się z trądzikiem. W końcu trądzik ze stresu może nas dopaść nawet z dala od cywilizacji. W mieśnie jest o tyle niebezpieczny, że łączy się z innymi negatywnymi czynnikami. Jednym z nich jest negatywny wpływ miejskiego zanieczyszczenia powietrza. Niewielkie cząsteczki, znane jako PM 2.5, potrafią przecisnąć się przez barierę ochronną skóry, powodując wiele szkód. Uruchamiają reakcję łańcuchową: utlenienie sebum na powierzchni skóry przyczynia się do nadprodukcji łoju, powodując hiperkeratynizację, czyli zwiększenie ilości martwych komórek na powierzchni twarzy, dla niej to prawdziwy stres. A skóra twarzy z biegiem czasu regeneruje się coraz wolniej, więc trudniej jej poradzić sobie z nagromadzeniem zanieczyszczeń. Skutek? Zaskórniki wyglądają jeszcze gorzej, a na skórze ciągle pojawiają się coraz to nowe niedoskonałości. Wiele mówi się o negatywnym wpływie miejskiego smogu na nasze zdrowie, ale jak codzienna pielęgnacja może chronić skórę przed zanieczyszczeniami? Na przykład poprzez wykorzystanie antyadhezyjnych tekstur w produktach pielęgnacyjnych, które zapobiegają przyczepianiu się cząsteczek zanieczyszczonego powietrza do skóry, uniemożliwiając im dalsze szkodliwe działanie.

Czy słońce pomaga na trądzik? Obalamy mit!

Czy słońce jest dobre na trądzik? Otóż nie! Promienie UV są kolejnym wrogiem Twojej urody (tak, nawet słoneczne dni mają swoją ciemną stronę!). Jednym z popularnych mitów o trądziku jest przekonanie, że trądzik po słońcu znacznie się zmniejsza. Dawniej nie stosowano żadnych leków na trądzik, a słońce miało go w magiczny sposób wyleczyć. Obecnie wiadomo jednak, że  to nieprawda! Opalanie może pogorszyć wygląd twojej skóry, a wysuszające działanie promieni słonecznych powoduje nadprodukcję łoju zaraz po powrocie z wakacji, więc trądzik po słońcu może być jeszcze bardziej uciążliwy. Łój, w połączeniu z nagromadzonym naskórkiem, zatyka pory i uniemożliwia właściwe odprowadzenie sebum na powierzchnię skóry. Wniosek? Wystawiaj często twarz na słońce, a trądzik znacznie się pogorszy. Skóra wymaga szczególnej ochrony przed promieniami UV. Pierwszy krok? Pielęgnacja zawierająca filtry o szerokim spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB. Wybieraj płynne, bezolejowe i niezatykające formuły.

1Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-9. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, Chen M, Goh CL, Huak Y, Seng LF.

Porady zawarte w tym artykule to jedynie ogólne wytyczne.
W przypadku wątpliwości lub gdy rozpoczynasz nową kurację skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem dermatologiem.

36865
|56965||

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Oczyszczanie
Img_Oczyszczanie

Odkryj wszystko

Makijaż
Img_Makijaż

Odkryj wszystko

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry trądzikowej