Trądzik sam nie zniknie

Wspólnie z dermatologami wspieramy cię w walce z 
niedoskonałościami!

Co to jest trądzik?

Czym jest trądzik? Jak z nim walczyć? Jakich kosmetyków używać i na co zwracać szczególną uwagę podczas pielęgnacji? Niezbędne porady znajdziesz tutaj!

FFS Mag article 30749 : Main article image (GettyImages)

Co to trądzik? 6 faz niedoskonałości

Niedoskonałości, wypryski, pryszcze… Niezależnie od określenia trądzik dotyka większości nastolatków i wielu dorosłych. Ta przypadłość powoduje powstawanie różnego rodzaju zmian skórnych pojawiających się na twarzy, plecach czy dekolcie. Lecz tak właściwie, co to jest trądzik i dlaczego w ogóle się pojawia?

Trądzik – co to jest? Biologiczne podłoże trądziku

Faza 1:

W zasadzie odpowiedź na pytanie "co to jest trądzik" wydaje się łatwa. To stan skóry spowodowany zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu, występujący najczęściej podczas całego okresu dojrzewania. Hormony zwane androgenami komunikują się z gruczołami, które wydzielają sebum poprzez drobne otwory na skórze, zwane mieszkami włosowymi. Niestety, taka odpowiedź nie zawsze wystarcza osobom, które muszą się z nim zmierzyć.

W istocie trądzik to nieprawidłowe działanie relacji między gruczołami łojowymi i mieszkami włosowymi. Normalnie sebum chroni skórę, tworząc na niej wodoodporną warstwę, lecz zmiany hormonalne powodują, że wydziela się go zbyt dużo, tym samym niepotrzebnie natłuszczając cerę.

Faza 2:

Zmiany pojawiają się zarówno w komórkach na powierzchni skóry, jak i w warstwie mieszków włosowych. Górna warstwa skóry staje się grubsza i bardziej tłusta pod wpływem tychże hormonów. Skutek?

Faza 3!

Mieszki włosowe zatykają się lepką mieszaniną komórek i sebum. Tworzą się zaskórniki – gdy mieszanka ta ciemnieje w kontakcie z powietrzem, lub wypryski (pryszcze) – gdy pozostaje pod powierzchnią skóry.

Gotowi na fazę 4?

Teraz na scenę wkracza bakteria zwana P.Acnes. Rozmnaża się ona w pozbawionym powietrza środowisku, takim jak zatkane pory. W efekcie powstają: wypukłe czerwone wypryski, krosty, a nawet głębiej ukryte twarde zmiany zwane guzkami czy torbielami. Dlatego do odpowiedzi na pytanie "co to jest trądzik", należy dodać jeszcze: bakteryjny stan zapalenia skóry.

Faza 5

Można ją nazwać "operacją Czyszczenie". Komórki odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń, zwane makrofagami, wkraczają do akcji, eliminując uszkodzone tkanki i stymulując skórę do rozpoczęcia procesu odbudowy. Trwa to dni lub tygodnie, w zależności od stopnia nasilenia.

Faza 6

Jest zupełnie wyjątkowa. To tu odzyskujesz kontrolę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możesz zawczasu reagować na każdą z powyższych faz. Nie działaj na własną rękę: zasięgnij specjalistycznej porady u swojego farmaceuty lub dermatologa.

Porady zawarte w tym artykule to jedynie ogólne wytyczne.
W przypadku wątpliwości lub gdy rozpoczynasz nową kurację skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem dermatologiem.

36865
|56965||

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Oczyszczanie
Img_Oczyszczanie

Odkryj wszystko

Pielęgnacja
Img_Pielęgnacja

Odkryj wszystko

Makijaż
Img_Makijaż

Odkryj wszystko

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry trądzikowej