ZNASZ NAJLEPSZY SPOSÓB OCHRONY SWOJEJ SKÓRY?

POZNAJ TRZY WAŻNE ETAPY

ZBADAJ
ZNAMIONA

Znamiona — co, gdzie i jak.

CHROŃ SIEBIE I SWOICH BLISKICH


Porada eksperta w sprawie skutecznej ochrony.

SPĘDZAJ CZAS BEZPIECZNIE
NA SŁOŃCU


Jak przygotować się do zabawy na słońcu.
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

lrp-com-model-C-toleriane-dermallergo-product-2024-06-30

90% PRZYPADKÓW
NOWOTWORÓW SKÓRY 
MOŻNA LECZYĆ,
JEŚLI ZOSTANĄ WYKRYTE
WE WŁAŚCIWYM MOMENCIE.

JUŻ DZIŚ SPRAWDŹ
ZNAMIONA SWOICH BLISKICH.

Dane epidemiologiczne Euromelanoma.

TO PROSTE JAK
DWA RAZY DWA

https://www.laroche-posay.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/lrp/emea/pl/simple-page/landing-page/save-your-skin/laroche-posay-landingpage-saveyourskin-7_visuel1.jpg

A JAK
ASYMETRIA

Znamiona z dwiema równymi stronami to pieprzyki „symetryczne”. Pieprzyki asymetryczne, jak przedstawiony po lewej stronie, są złośliwe i mogą potencjalnie być objawem nowotworu.
https://www.laroche-posay.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/lrp/emea/pl/simple-page/landing-page/save-your-skin/laroche-posay-landingpage-saveyourskin-7_visuel2.jpg

B JAK
NIEREGULARNOŚĆ

Łagodna zmiana barwnikowa ma gładkie, równe krawędzie, odwrotnie niż w przypadku czerniaków. Granice wczesnej zmiany czerniakowej mają tendencję do nierówności. Krawędzie mogą być obramowane lub poszarpane.
https://www.laroche-posay.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/lrp/emea/pl/simple-page/landing-page/save-your-skin/laroche-posay-landingpage-saveyourskin-7_visuel3.jpg

C JAK
KOLOR

Większość łagodnych znamion to zmiany jednego koloru – często mają jeden odcień brązowego. Zmiany w wielu różnych kolorach to kolejny sygnał ostrzegawczy. Może pojawić się wiele różnych odcieni koloru brązowego, jasnobrązowego lub czarnego. Czerniak może również przyjąć kolor czerwony, biały lub niebieski.
https://www.laroche-posay.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/lrp/emea/pl/simple-page/landing-page/save-your-skin/laroche-posay-landingpage-saveyourskin-7_visuel4.jpg

D JAK
ROZMIAR

Łagodne pieprzyki mają zazwyczaj mniejszą średnicę od złośliwych. Średnica czerniaków jest zazwyczaj większa od średnicy gumki od ołówka (¼ cala lub 6 mm), ale czasem bezpośrednio po wykryciu mogą być mniejsze.
https://www.laroche-posay.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/lrp/emea/pl/simple-page/landing-page/save-your-skin/laroche-posay-landingpage-saveyourskin-7_visuel5.jpg

E JAK
ZMIANA W CZASIE

Zwykłe, łagodne znamiona nie zmieniają się z upływem czasu. Zachowaj ostrożność, jeśli pieprzyk zaczyna rosnąć lub w jakikolwiek sposób się zmieniać. Kiedy znamię rośnie, udaj się do lekarza. Wszelkie zmiany – wielkości, kształtu, podniesienia lub innych cech – albo każdy nowy objaw, taki jak krwawienie, świąd lub strupki, wskazują na zagrożenie.

TWOJE PYTANIA
NASZE ODPOWIEDZI

1 quote-marks

Jak chronić skórę przed słońcem?

Wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych wiąże się z ryzykiem długofalowych skutków, takich jak przedwczesne starzenie się skóry i nowotwory. Aby bezpiecznie korzystać ze słońca w godz. 11-15 najlepiej przebywać w cieniu, nosić odzież ochronną i okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo co 2h należy nakładać na skórę krem przeciwsłoneczny z filtrami UVA-UVB o szerokim spektrum działania.

CZY TO BYŁO POMOCNE?

1 quote-marks

Jaki jest najlepszy produkt z filtrem przeciwsłonecznym dla skóry wrażliwej?

Niektóre produkty z filtrami przeciwsłonecznymi mogą wywoływać uczucie pieczenia wrażliwej skóry. Wybierz produkty o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA-UVB, które zostały przetestowane na wrażliwej skórze, np. linia ANTHELIOS. Produkty te wzbogacone są w wodę termalną z La Roche-Posay o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, która przynosi ukojenie wrażliwej skórze.

CZY TO BYŁO POMOCNE?

1 quote-marks

Czy produkty samoopalające chronią przed słońcem?

Absolutnie nie! Produkty samoopalające wchodzą w reakcję z komórkami na powierzchni skóry, “barwiąc” ją. Nie ma to jednak żadnego wpływu na ochronę skóry przed słońcem. Opalanie natryskowe jest znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne, ale po zastosowaniu samoopalacza należy nadal chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, stosując filtry UVA-UVB o szerokim spektrum działania.

CZY TO BYŁO POMOCNE?

1 quote-marks

Jak mogę chronić skórę przed słońcem bez produktu przeciwsłonecznego?

Dermatolodzy zalecają noszenie okularów przeciwsłonecznych i odzieży ochronnej, a także przebywanie w cieniu podczas najbardziej intensywnego nasłonecznienia. Produkty przeciwsłoneczne stanowi podstawę ochrony skóry i nie powinno się ich pomijać podczas rutynowej pielęgnacji. Produkty ANTHELIOS są poddawane rygorystycznym testom na najbardziej wrażliwej skórze, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo.

CZY TO BYŁO POMOCNE?

1 quote-marks

Jak mogę chronić skórę przed słońcem?

Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry lub nowotworowi, stosuj codziennie produkt przeciwsłoneczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet ciężarnych lub zażywających doustne środki antykoncepcyjne . Wybierz konsystencję najlepiej dopasowaną do Twojej skóry, np. kojący krem do skóry suchej, niezatykający porów żel do skóry tłustej lub świeżą mgiełkę, jeśli nie lubisz wcierać kremu.

CZY TO BYŁO POMOCNE?

1 quote-marks

Jak się opalać bez narażenia skóry na ryzyko uszkodzenia?

Skóra brązowieje, gdy komórki zwane melanocytami reagują na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym i wytwarzają barwnik zwany melaniną. Proces opalania nie jest możliwy bez wcześniejszego wystawienia skóry na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które może spowodować poparzenia oraz przedwczesne starzenie. Aby opalić się bez uszkodzenia skóry stosuj samoopalacze.

CZY TO BYŁO POMOCNE?