Skoncentruj się na...

Jak zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum? Czyli charakterystyka skóry tłustej

Img_Jak zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum? Czyli charakterystyka skóry tłustej

Nadmierne przetłuszczanie i błyszczenie się skóry, skłonność do zmian trądzikowych i ziemisty kolor skóry - to typowe cechy skóry tłustej, która może doskwierać nie tylko nastolatkom, ale też osobom w wieku dojrzałym. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry tłustej? Podpowiadamy jak radzić sobie z przetłuszczoną i świecącą się skórą!

Skóra tłusta - charakterystyka

Skóra tłusta jest najgrubszym i najbardziej odpornym na działanie czynników zewnętrznych rodzajem skóry. Zazwyczaj nie wykazuje tendencji do nadwrażliwości i najpóźniej na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Jednak na tym kończą się zalety skóry tłustej. Do jej wad możemy natomiast zaliczyć tendencje do zaskórników, rozszerzonych porów, a przede wszystkim skłonności do przetłuszczania i błyszczenia się skóry na całej powierzchni twarzy. Jej wyglądu nie poprawia ziemisty (brunatnoszary) odcień, który stanowi dodatkowy problem w codziennej pielęgnacji.

Tłusta skóra twarzy - skąd ten problem?

Do tej pory skóra tłusta uważana była za problem typowy dla nastolatków. Jednak dermatolodzy obserwują, że dotyczy on również osób dorosłych, które wiek dojrzewania mają już dawno za sobą. Jest to problem, który zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn - a to przede wszystkim ze względu na skłonność do zmian zachodzących w funkcjonowaniu kobiecej gospodarki hormonalnej (ciąża, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, menopauza). Trzeba jednak zaznaczyć, że przetłuszczona i świecąca skóra może być również wynikiem innych czynników:

  • złej diety, w której przeważa przetworzona żywność uboga w witaminy, a także mięso, w którym znajdują się różnorodne hormony,
  • zanieczyszczeń powietrza i wody, które pobudzają gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy,
  • długotrwałego stresu, który posiada bardzo negatywny wpływ na kondycję naszej skóry.

Wszystkie powyższe czynniki mogą sprawić, że gruczoły łojowe staną się wrażliwsze i bardziej wyczulone na działanie hormonów, przez co zaczną pracować szybciej i intensywniej. Warto zaznaczyć, że po 30. i 40. roku życia skóra tłusta najczęściej zmienia się w skórę mieszaną, która ma do czynienia z nadmiarem sebum w strefie T, zaś staje się skłonna do przesuszania w pozostałych częściach twarzy. Pamiętajmy, że nieodpowiednio pielęgnowana skóra tłusta może również bardzo łatwo przekształcić się w skórę trądzikową, która będzie od nas wymagała podjęcia leczenia u dermatologa.

Jak dbać o tłustą skórę twarzy?

O tłustą skórę twarzy należy dbać umiejętnie - z jednej strony niezbędna jest walka z problemem nadmiernego przetłuszczania, z drugiej nie możemy zapominać o tym, by ją nawilżać, odżywiać  i chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Istotne jest to, by skutecznie osłabić aktywność gruczołów łojowych, a jednocześnie uniknąć nadmiernego wysuszenia i naruszenia naturalnej flory bakteryjnej skóry.

Pielęgnacja i oczyszczanie skóry tłustej

  • Pielęgnację skóry tłustej powinniśmy rozpocząć od przemycia jej odpowiednim preparatem myjącym i wodą. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku żel do mycia twarzy bez mydła i alkoholu. Dokładnie oczyści on skórę, zahamuje rozwój bakterii, a dodatkowo zapobiegnie podrażnieniom.
  • Po umyciu twarzy żelem myjącym należy dodatkowo przemyć skórę tłustą łagodnym tonikiem do twarzy lub płynem micelarnym, który pomoże nam ją odświeżyć, zmatowić, zdezynfekować i przywrócić jej prawidłowe pH. Pamiętajmy jednak, że powinien być to równie delikatny i łagodny dla skóry kosmetyk bez alkoholu i mydła np. płyn micelarny dla skóry tłustej i wrażliwej Effaclar La Roche-Posay.
  • Po oczyszczaniu nie możemy zapomnieć o nawilżeniu skóry tłustej przy pomocy odpowiedniego kremu regulującego wydzielanie sebum. Kosmetyki dla skóry tłustej, w tym krem nawilżająco-matujący na dzień, powinny być beztłuszczowe, czyli tzw. oil free. Zamiast ciężkich i tłustych kremów najlepiej wybierać lekkie emulsje do twarzy, które nie obciążą skóry tłustej.
  • Dwa razy w tygodniu warto wykonać na skórze delikatny peeling, który usunie martwe komórki naskórka blokujące ujścia gruczołów łojowych. Regularne złuszczanie skóry poprawi też jej koloryt - sprawi, że skóra stanie się jaśniejsza i bardziej promienna.
  • Przy skórze skłonnej do przetłuszczania warto też stosować maseczki oczyszczająco-matujące, które zwężą rozszerzone pory, nawilżą skórę, pochłoną nadmiar łoju i oczyszczą skórę.
  • Na noc warto zastanowić się nad stosowaniem odpowiedniego kremu z kwasami owocowymi lub retinolem - to składniki, które wspomagają złuszczanie naskórka, a tym samym odświeżają skórę i nadają jej ładniejszy koloryt.

Osoby ze świecącą i przetłuszczoną skórą powinny również stosować odpowiedni podkład matujący, a nadmiar sebum w ciągu dnia zbierać z twarzy przy pomocy bibułek matujących lub odświeżającej mgiełki matującej.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły