Skoncentruj się na...

Pałeczka ropy błękitnej - poważne zagrożenie dla Twojej skóry!

Img_Pałeczka ropy błękitnej - poważne zagrożenie dla Twojej skóry!

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) to bardzo niebezpieczna bakteria. Jest szczególnie odpornym mikroorganizmem, który może wywołać poważne choroby. Zapalenie płuc, zakażenia tkanek, krwi czy skóry to tylko niektóre efekty jej działania. Poznaj objawy pałeczki ropy błękitnej, sprawdź jak dochodzi do zarażenia!

Pałeczka ropy błękitnej - co to właściwie jest?

Pseudomonas aeruginosa to mikroorganizm, który na przestrzeni ostatnich lat w znacznym stopniu rozprzestrzenił się w środowisku. Ta bakteria żeruje zarówno w glebie, jak i w wodach oraz w mikroflorze roślin, zwierząt, a nawet ludzi. Uznaje się ją za patogen oportunistyczny, co oznacza, że szczególnie często wywołuje zakażenie u osób z osłabionym układem immunologicznym. To dlatego objawy pałeczki ropy błękitnej najczęściej pojawiają się u pacjentów szpitalnych, głównie tych często hospitalizowanych.

Z jakimi chorobami wiążą się objawy pałeczki ropy błękitnej?

Pseudomonas aeruginosa może wywołać choroby zarówno ostre, jak i łagodne, toteż w przypadku pałeczki ropy błękitnej objawy nie powinny zostać zbagatelizowane. Tym bardziej, że bardzo szybko uodparniają się na podawane antybiotyki, co przekłada się na znaczne utrudnienie, a także przedłużenie leczenia. Jako że te oportunistyczne mikroorganizmy w łatwy sposób mogą atakować każdą tkankę ludzkiego organizmu, jest bardzo wiele chorób potencjalnie przez nie wywołanych. A więc wiele jest także objawów pałeczki ropy błękitnej.

Jakie są objawy pałeczki ropy błękitnej?

Bardzo szerokie jest spektrum objawów bakterii ropy błękitnej, a różnią się one w zależności od danej choroby powstałej w wyniku zakażenia.

PRZYKŁADOWE SYMPTOMY:

* Przy zapaleniu żołądkowo-jelitowym głównymi symptomami zakażenia jest brak łaknienia, nudności i wymioty, biegunka oraz skurcze. Niekiedy pojawia się gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Objawy pałeczki ropy błękitnej bardzo łatwo jest pomylić tu z grypą żołądkową (jelitówką).
* Zapalenie jelita grubego i okrężnicy bardzo często pojawia się w wyniku zakażenia tą bakterią wcześniaków i noworodków z hipotrofią. Główne objawy to: krew w stolcu, wymioty, wzdęcia, problemy z oddychaniem.
* Zakażenia okołoodbytnicze poprzedza zgrubienie i zaczerwienienie zainfekowanego miejsca oraz narastające uczucie bólu, głównie w pozycji siedzącej.
* Infekcje układu moczowego to jedne z najczęstszych zakażeń szpitalnych. Objawiają się przede wszystkim uczuciem pieczenia i swędzenia w trakcie oddawania moczu, a także bólem, gorączką, dreszczami, osłabieniem, trudnością w oddawaniu moczu, pojawieniem się w moczu krwi bądź ropy.
* Bakteriemia, czyli zakażenie krwi bakterią ropy błękitnej, to bardzo poważna choroba, która zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Kiedy pojawia się gorączka może to oznaczać, że bakterie w krwioobiegu znacznie się rozmnożyły i doszło do infekcji, co wskazuje na wystąpienie sepsy.
* Zapalenie ucha środkowego, które przede wszystkim wiąże się z zaburzeniem słuchu, uczuciem zatkania uszu, świądem, bólem, a nawet gorączką.
* Zapalenie zatok także może mieć przyczynę w zakażeniu bakteryjnym.

Jaki jest sposób na zabezpieczenie się przed tą bakterią?

Leczenie pałeczki ropy błękitnej może okazać się terapią bardzo trudną, czasochłonną i uciążliwą dla pacjenta. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim można zaszczepić się przeciw pseudomonas aeruginosa. Po drugie, należy dbać o odporność, szczególnie u dzieci i osób starszych. Po trzecie, nie bez znaczenia jest codzienna higiena. Ci, którzy mają naturalnie słabszy układ immunologiczny, muszą pamiętać regularnym o myciu rąk. Niekoniecznie musi to być mydło antybakteryjne. Wystarczy zwykła kostka myjąca Lipikar.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły