Skoncentruj się na...

Pielęgnacja noworodka - czyli jak chronić jego delikatną skórę?

Img_Pielęgnacja noworodka - czyli jak chronić jego delikatną skórę?

Kąpiel noworodka to dla wielu świeżo upieczonych rodziców spore wyzwanie. Zagadnienia związane z pielęgnacją delikatnej skóry dziecka powodują stres nie tylko u osób, którym rodzi się pierwsze dziecko. Ze względu na swoją wrażliwość, skóra niemowlaka wymaga specjalnego traktowania. Czy rzeczywiście kąpiel dziecka to takie trudne zadanie? Jak się do niego przygotować, żeby było nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim - dobrze dla delikatnej skóry. Jak często kąpać noworodka? I czy sama kąpiel wystarczy, czy może powinniśmy wykonywać jeszcze inne czynności pielęgnacyjne?

Kąpiel noworodka - krok po kroku

Przygotowując się do kąpieli dziecka warto przyswoić kilka informacji, które pomogą nam zrozumieć jakie potrzeby ma nasz maluch i jak uniknąć podstawowych błędów przy pielęgnacji. Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że noworodek ma niezwykle wrażliwą skórę. Nie możemy więc używać do jego pielęgnacji tych samych kosmetyków, które wybieramy dla siebie. Agresywne środki myjące mogą podrażnić delikatną skórę, podrażnić mieszek włosowy, a nawet wywołać reakcję alergiczną. Sięgajmy raczej po preparaty stworzone z myślą o dzieciach, najlepiej specjalne dermokosmetyki dostępne w aptekach. Specjalista na pewno podpowie, czego używać aby prawidłowo dbać o wrażliwą skórę niemowlaka, więc nie bójmy się poprosić farmaceuty o pomoc w wyborze konkretnego produktu. Nie zapominajmy o uprzednim nagrzaniu łazienki i przygotowaniu ręcznika, kosmetyków i ubranek, aby nie narazić dziecka na zmarznięcie. Pierwsze kąpiele nie muszą być długie, ale pozwólmy dziecku oswoić się z nową sytuacją, wykorzystujmy ten czas do budowania swojej więzi z maluszkiem. Kąpiel jest bowiem, zaraz obok karmienia i przytulania, najważniejszą formą interakcji z niemowlakiem.

W czym kąpać dziecko?

Wybór odpowiednich preparatów do pielęgnacji wrażliwej skóry jest bardzo ważny. Od naszej decyzji zależy nie tylko to, czym umyjemy nasze dziecko. Odpowiednio dobrane produkty pozwolą uniknąć podrażnień i alergii, a nawet, jak twierdzą specjaliści, mogą zapobiec wystąpieniu różnych chorób, takich jak np. atopowe zapalenie skóry. Do kąpieli najlepiej wybrać delikatny płyn myjący, dostosowany do potrzeb wrażliwej skóry. Musi to być kosmetyk, który oczyści skórę, nie uszkadzając jednocześnie jej warstwy ochronnej. Ale czy sama kąpiel wystarczy? Aby skóra niemowlaka pozostała miękka i odpowiednio nawilżona, warto zastosować bezpośrednio po kąpieli preparat, który zapobiegnie przesuszeniu skóry i zadziała kojąco. Jaki balsam wybrać? Sięgnijmy raczej po emulsję, gęsty krem czy tłusty balsam w postaci masła może nam być ciężko delikatnie rozsmarować na ciele dziecka. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na skład, to jego należy w pierwszej kolejności przeanalizować. Jakie składniki powinien mieć kosmetyk odpowiedni dla noworodka? Na przykład glicerynę, która zapobiega przesuszeniu skóry. Oprócz tego szukajmy balsamów ze składnikami działającymi nawilżająco i kojąco, takich jak np. Lipikar Fluid firmy La Roche-Posay, który zawiera niacynamid i masło Karite. Zrezygnujmy za to z preparatów z parabenami, mogą zaszkodzić wrażliwej skórze niemowlaka.

Jak często kąpać noworodka?

To, jak często będziemy kąpać naszego niemowlaka to kwestia indywidualna. Wbrew panującemu przeświadczemu  Warto w tej kwestii zasięgnąć porady swojego lekarza, jednakże bez względu na częstotliwość dbajmy o to, żeby kąpiel była przez dziecko kojarzona z czymś przyjemnym. Starajmy się stworzyć miłą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Istnieje kilka zasad, o których nie powinniśmy zapominać. Oto najważniejsze z nich:
*odpowiednie przygotowanie - zadbajmy o to, żeby pomieszczenie, w którym będziemy kąpać dziecko, było wygrzane, wcześniej przygotujmy też wszystkie potrzebne rzeczy,
*kosmetyki do pielęgnacji - wybierzmy preparaty o dobrym składzie, przyjazne dla delikatnej skóry dziecka,
*ciągły kontakt z dzieckiem - starajmy się tak kąpać noworodka, żeby w żadnym momencie nie stracił nas z pola widzenia, mówmy do niego i dotykajmy podczas kąpieli,
*spokój i opanowanie - nie denerwujmy się bez względu na to, jak przebiega kąpiel, nawet jeśli dziecko płacze, starajmy się nie reagować nerwowo.

Pielęgnacja niemowlaka to zadanie, z którym muszą zmierzyć się wszyscy rodzice. Z pozoru trudne, jednakże przy zachowaniu odpowiednich reguł, staje się dziecinne proste. Najważniejsze to wybrać odpowiednie dermokosmetyki, które nie tylko pomogą zachować higienę, ale przede wszystkim zadbają o wrażliwą skórę maluszka.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły