Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Przystosuj się do programu pielęgnacji... z uśmiechem!

Zarówno podczas zaostrzenia choroby, jak i w okresie remisji, stosowanie maści to klucz do dobrego samopoczucia. Każdego dnia przez cały rok stopień komfortu życia zależy od stosowania preparatów nawilżających i uzupełniających lipidy. Jednak szczególnie w przypadku dzieci ten program pielęgnacji musi być maksymalnie uproszczony. Na przykład z pomocą kilku zwierzątek będących bohaterami w naszej zabawie w odgrywanie ról, w którą bawimy się podczas warsztatów stosowania maści opracowanych w ośrodku spa La Roche-Posay goszczącego 300 dzieci rocznie.

Zachęć dziecko do zabawy
z Lipim i Karą

Krok 1
Po pierwsze przed nałożeniem kremu dokładnie umyj ręce. Wygodnie jest nakładać krem od zaraz po prysznicu, ponieważ ręce są już wtedy czyste.
Krok 2
Rozgrzej krem, rozcierając go w dłoniach: zrobi się bardziej płynny i będzie lepiej przenikać w głąb skóry.
Krok 3
Twarz
Zacznij od zrobienia dużych kółek na policzkach, a następnie pamiętaj o wąsikach kotka, potem nos i czoło. Wyjmujemy antenki małego ślimaka, wykorzystując palce wskazujące, nie zapominając o posmarowaniu powiek i skóry za uszami.
Krok 4
Szyja, podbródek i kark
Udawaj, że jesteś żyrafą! Poświęć trochę czasu, aby nałożyć krem wzdłuż szyi żyrafy i nie zapomnij nałożyć kremu z tyłu... Wystarczy pochylić głowę w przód.
Krok 5
Brzuch
Narysuj na brzuchu skorupę ślimaka, kreśląc dłonią dużo kółek. Aby posmarować boki, podnieś jedną rękę do góry, a drugą nakładaj krem, od góry do dołu. Potem zmień ręce.
Krok 6
Ręce
Pomyśl o skaczącym zwierzątku (wiewiórka, królik, konik polny...) Zacznij od tej dłoni, posuwaj się w górę do ramienia i znów przeskocz na dłoń! Zacznij od początku, ale tym razem obracając wnętrze dłoni do góry, aby nawilżyć ręce po wewnętrznej stronie.
Krok 7
Nogi
Wybierz inne skaczące zwierzątko, a następnie powtórz ten sam gest, jak w przypadku rąk. Kładziesz dłoń na stopie, przechodzisz aż do samej góry i znów skaczesz dłonią na stopę. Najpierw z przodu, a potem z tyłu nogi. Na koniec nałóż cienką warstwę kremu na skórę między palcami u stóp, które są często bardzo suche.
Krok 8
Plecy
Zawołaj mamę lub tatę na odrobinę zasłużonego masażu!

Pomóż dziecku zrozumieć jego chorobę.  Zwłaszcza w przypadku dzieci z atopią bardzo ważne jest, mniej się nią przejmować. Dziecko na ogół wie, że ma atopowe zapalenie skóry, ale nie będzie w stanie wyjaśnić (zwłaszcza swoim przyjaciołom), skąd wzięła się ta choroba lub czy jest zaraźliwa i czy któregoś dnia wyzdrowieje. Trudno jest mu także oceniać średnioterminowe korzyści prawidłowego leczenia i monitorowania ich stanu. Porozmawiaj o tym z dzieckiem z pomocą narzędzi dydaktycznych LIPI & KARA , aby ocenić wiedze dziecka na ten temat.

Zachęcaj swojego malucha do samodzielnego nakładania kremów - będzie w stanie zrobić już w wieku 3-4 lat!
To naturalne, że mamy tendencję do nadmiernego chronienia naszego dziecka ze skórą atopową. Jednak nawet małe dzieci są w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, zmieniając swoje nawyki i sposób postrzegania przez siebie choroby.
Ustalając program nakładania maści i robiąc z tego najpierw zabawę, pozwolimy dziecku szybko opanować sposób samodzielnego wykonywania tej procedury nie tylko w domu, ale także u dziadków lub na obozie. Rzuty choroby staną się łagodniejsze i rzadsze, co pozwali mu odzyskać beztroskie dzieciństwo. Program pielęgnacji stanie się odruchem, o którym rodzice nie będą już musieli dziecku przypominać.

Począwszy od 7 roku życia, dzieci są również w stanie ocenić swoją skórę atopową i kontrolować, czy z tygodnia na tydzień następuje poprawa stanu skóry. Dzięki temu narzędziu opracowanemu przez Europejską Grupę Roboczą ds. Atopowego Zapalenia Skóry pacjent może zmierzyć rozmiar zmian, nasilenie objawów, jak również ocenić swędzenie i zaburzenia snu.
http://www.poscorad.com/