SŁOWNIK : 
Witamina CSłowa zaczynające się na W

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «W »

Witamina C

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Ten silnie działający przeciwutleniacz wykazuje antyoksydacyjne właściwości i jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzącym z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. Witamina C jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Można ją dostarczyć z pożywieniem, gdzie najczęściej występuje w postaci przeciwutleniacza. W naturalnych, standardowych warunkach, kwas askorbinowy jest krystalicznym ciałem stałym w białym kolorze. Dodatkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz wykazuje odczyn kwasowy. Witamina C znajduje się w świeżych owocach i warzywach, a także w kosmetykach pielęgnacyjnych i niektórych dermokosmetykach. Wówczas wpływa na poprawę kondycji skóry, zwiększa jej jędrność i elastyczność, usuwa przebarwienia, wyrównuje koloryt i odmładza.
Witamina C bierze udział w przemianach tyrozyny, syntezie steroidów nadnerczowych i utrzymuje prawidłowy potencjał oksydacyjny w komórce. Niedobór kwasu askorbinowego w organizmie wpływa na obniżenie odporności, a co za tym idzie warunkuje podatność na przeziębienia i infekcje.
Witamina C jest także wykorzystywana w kosmetyce. Wówczas stanowi rolę antyoksydanta, który zabezpiecza komórki przed uszkodzeniem ich przez wolne rodniki.

Zobacz wszystkie artykuły

Artykuły powiązane z Oznaki starzenia, zmarszczki, utrata jędrności