Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Pierwsza kąpiel noworodka w domu może być dla świeżo upieczonych rodziców niemałym wyzwaniem. Właściwe przeprowadzenie tego procesu sprawi, że zarówno maluch, jak i jego opiekunowie pozbędą się zbędnego stresu, który może początkowo występować. Na początku warto dowiedzieć się, kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel oraz jak często należy powtarzać ją w pierwszych miesiącach życia dziecka. Kluczowe jest także zwrócenie uwagi na temperaturę wody oraz wybranie delikatnych produktów kosmetycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już teraz sprawdź, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel niemowlaka!

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Jeszcze do niedawna nie mówiło się zbyt wiele o tym, że na skórze nowo narodzonego maluch występuje maź, która w pierwszych dniach życia pełni funkcję ochronną. Jest ona szczególnie kluczowa nie tylko podczas porodu, gdyż na tym etapie pomaga dziecku łatwiej przejść przez kanał rodny, ale posiada również inne zalety. Mowa między innymi o właściwościach przeciwbakteryjnych i nawilżających.


Skoro dziecko posiada już naturalną ochronę, którą jest wspomniana maź, to warto z niej skorzystać. Oczywistym jest jednak, że po powrocie do domu ze szpitala nadejdzie ten moment, kiedy rodzice muszą przygotować malucha do pierwszego dłuższego kontaktu z wodą. Nie warto tego zbyt długo odwlekać i nie ma tutaj również powodu do stresu. Co radzą eksperci? Mówi się o tym, że najlepiej dokładnie oczyścić skórę noworodka nie wcześniej niż przed drugą dobą jego życia i nie później niż w piątym dniu. A jak często kąpać niemowlaka?

 

La Roche-Posay odpowiednie do pierwszej kąpieli niemowlaka

 

Jak często kąpać noworodka?

Pytanie, które opiekunowie malucha nierzadko zadają położnym bądź lekarzom, dotyczy tego, jak często kąpać niemowlę w jego pierwszych miesiącach życia. W tym przypadku zalecenia mówią o powtarzaniu tej czynności maksymalnie trzy razy w tygodniu. Nie da się jednak ukryć, że tak malutkie dziecko nie jest w stanie samodzielnie zachować odpowiedniego poziomu higieny, dlatego w pozostałe dni rodzice powinni przemywać skórę dziecka na przykład przy pomocy delikatnej myjki zwilżonej wodą. 


A jak często kąpać 4-miesięczne dziecko? Tutaj zasada jest podobna, jak w przypadku noworodka. Jeżeli nie ma większej potrzeby, wystarczające będzie codzienne oczyszczanie skóry z wykorzystaniem wody i ewentualnie łagodnych kosmetyków bądź nawilżanych chusteczek, podczas gdy pełne mycie dziecka poprzez zanurzenie w wodzie będzie występowało 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli zastanawiasz się natomiast, jak często kąpać roczne dziecko, to tutaj nie ma już większych przeciwwskazań do częstszego mycia. Możliwe nawet, że Twoja pociecha pokocha czas spędzany w wannie i letniej wodzie z dodatkiem nawilżających emolientów!

Kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Czas na pierwszą kąpiel dziecka! Niewiele osób wie, że bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie i unikanie okazywania niepokoju czy strachu. W ten sposób nie jest trudno o wpłynięcie na zachowanie dziecka, które również poczuje się zestresowane. Kąpiel w miłej atmosferze zwiększa szanse na powodzenie, co oznacza po prostu uniknięcie krzyków i płaczu. Nie należy natomiast przejmować się sytuacją, w której dziecko zareaguje na kontakt z wodą właśnie w taki sposób – jest to dla niego coś nowego, z czym musi się oswoić. Zadaniem rodzica jest mu w tym pomóc. 

 

Co jednak należy wiedzieć przed przygotowaniem pierwszej kąpieli dla naszej pociechy?

  • Kąpiel niemowlaka w wannie musi być przede wszystkim bezpieczna dla dziecka. W jej trakcie należy podtrzymywać główkę i nigdy nie pozostawiać maluszka samego w wodzie.
  • Podczas pierwszych kąpieli dziecka warto, aby w tej czynności uczestniczyły dwie osoby, co może być niezwykle pomocne i ograniczy stres.
  • Do niezbędnych akcesoriów należą: ręcznik, waciki, myjka, gaziki oraz patyczki higieniczne.
  • Najlepszym miejscem do kąpieli jest łazienka. Jeżeli w pomieszczeniu jest zimno, warto je wcześniej dogrzać. Najlepiej również przygasić światło, aby nie działało ono drażniąco.
  • Kosmetyki do kąpieli noworodka należy dodawać do wody w rozsądnej ilości, czyli takiej, jaka jest zalecana w przypadku konkretnego produktu.
  • Woda w wanience powinna mieć odpowiednią temperaturę, która nie wywoła oparzeń u dziecka. Przed zanurzeniem malucha koniecznie upewnij się, że nie jest ona za gorąca – najczęściej stosowanym sposobem jest zanurzenie w niej łokcia, chociaż znacznie lepiej sprawdzi się tutaj zakup termometru kąpielowego. Powinien on wskazywać między 34-37 stopni Celsjusza. 
  • Kosmetyki do kąpieli dla dzieci muszą być dobrane wedle wieku malucha. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które umieszczone są na opakowaniach tego typu produktów. Warto dodać, że emolient do kąpieli dla niemowląt to kluczowy składnik, ponieważ odpowiada on za utrzymanie właściwego nawilżenia skóry.
  • Kąpiel niemowlaka po jedzeniu jest niewskazana. W takim przypadku może nastąpić ulanie bądź wymioty. Zaleca się odczekać godzinę po posiłku malucha lub przystąpić do kąpieli przed karmieniem.
  • Niekiedy skóra dziecka jest tak wrażliwa lub mocno podrażniona (na przykład przez otarcia), że konieczne może być zastosowanie specjalnych produktów lub metod mycia. Przykładem będzie między innymi przygotowanie kąpieli w krochmalu dla niemowlaka, której poświęcimy dalszy fragment artykułu.
  • W przypadku kikuta pępowinowego należy pamiętać o tym, aby w miarę możliwości chronić go przed nadmiernym moczeniem w wodzie.
  • Ważne jest, aby nie tylko wiedzieć, jak kąpać niemowlę, ale również jak zatroszczyć się o maleństwo tuż po myciu. Ręcznik oraz ubranka, w które ubierzemy dziecko, warto naszykować znacznie wcześniej. Unikajmy wyziębienia. Na głowę dziecka możesz założyć czapeczkę. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Jeżeli wciąż nie wiesz, jak kąpać niemowlaka lub obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem – nie bój się prosić o pomoc! Być może w Twoim otoczeniu jest osoba, która może podzielić się swoim doświadczeniem i zaoferować pomoc. Z taką prośbą możesz także zwrócić się do położnej. 

Kąpiel niemowlaka w wannie

Kąpiel niemowlaka pod prysznicem

Najczęściej mówi się o tym, jak kąpać noworodka w wanience. Tymczasem nie jest to jedyna z dostępnych opcji. Bez wątpienia jest jednak najwygodniejsza, a nawet najbezpieczniejsza. Niestety nie każdy rodzic może pozwolić sobie na umieszczenie jej w łazienkowej przestrzeni. Co w zamian? Idealnym rozwiązaniem będzie nie tylko wiaderko od kąpieli. Z powodzeniem możemy też wykorzystać w tym celu domowy prysznic.

 

A czy wiesz, jak kąpać dziecko pod prysznicem? Na pewno należy zachować ostrożność. Najlepiej, aby tę czynność wykonywały dwie osoby. Tutaj najlepiej sprawdzi się wariant z wyższym brodzikiem. Konieczne należy też zainwestować w matę antypoślizgową.

 

A do kiedy kąpać dziecko w wanience czy też brodziku? To zależy. Niektóre maluchy rosną nieco wolniej, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby korzystać z tego sposobu nawet i przez 9 miesięcy. Czasami jednak zmiana jest konieczna nawet po 4 miesiącach.

 

Pamiętaj, że niezależnie, jaki sposób mycia dziecka wybierzesz, zwróć koniecznie uwagę na to, jakie płyny do kąpieli dla niemowląt stosujesz bądź po prostu co aplikujesz na skórę malucha. 

Kąpiel dziecka w krochmalu

Niekiedy skóra dziecka jest szczególnie wymagająca i delikatna, co oznacza, że mogą wystąpić na niej podrażnienia, otarcia czy na przykład reakcje alergiczne. Warto zwrócić też uwagę na częste występowanie u dzieci skazy białkowej czy AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak wygląda codzienna pielęgnacja skóry naszej pociechy. 

 

Dużą popularnością cieszy się kąpiel niemowlaka w krochmalu. Jej regularne stosowanie ma wyraźnie poprawić stan skóry. Okazuje się, że skrobia przyspiesza naturalne procesy regeneracji, ale też sprawia, że rany szybciej się goją. Dodatkowo eliminuje nieprzyjemne swędzenie. 

 

Czy w takim przypadku kąpiel niemowlaka raz w tygodniu będzie wystarczająca? Jeżeli zmiany stopniowo znikają, a dziecko dobrze reaguje na obecność krochmalu w kąpieli, to równie dobrze możemy zwiększyć częstotliwość jego stosowania aż do momentu, gdy problem zniknie. 

 

A czy są jakieś przeciwwskazania co do kąpieli w krochmalu niemowlaka? Niestety tak, a mowa tutaj o problemach dermatologicznych, które są wynikiem zakażenia drożdżakami. W takim przypadku zauważalne jest nawet nasilenie dotychczas występujących objawów.

Mycie noworodka – jakie kosmetyki?

Wiele mówi się o tym, aby stosować emolienty do kąpieli dla noworodka. Czym właściwie są emolienty? To nic innego, jak substancje tłuszczowe. Z kolei emolienty do kąpieli to potoczna nazwa grupy produktów myjących, które w swoim składzie zawierają składniki tłuszczowe. Ich stosowanie ma na celu zapobiegać wysuszeniu warstwy rogowej naskórka. Prościej mówiąc – tworzą warstwę okluzyjną chroniącą przed utratą wody. Takie składniki powinien posiadać między innymi płyn do kąpieli noworodka. A jakie kosmetyki w szczególności warto wybrać?

 

La Roche-Posay Lipikar Krem myjący do kąpieli niemowlaka

 

W naszej ofercie dostępne są produkty odpowiednie dla skóry małych dzieci. Przykładem może być LIPIKAR Syndet AP+, czyli ultradelikatny krem myjący do ciała. Oto produkt idealny zarówno dla skóry wrażliwej, suchej, jak i swędzącej oraz skłonnej do atopii. Może być stosowany od pierwszego dnia życia. Co zawarte jest w składzie? Znajdziemy tutaj przede wszystkim opatentowany składnik aktywny, jakim jest Aqua Posae Filiformis. Nie zabrakło też masła shea czy niacynamidu. Produkt ten jest odpowiedni dla skóry głowy niemowląt oraz pielęgnacji ciemieniuchy.

La Roche-Posay Lipikar Olejek do kąpieli niemowlaka

 

Równie dobrze sprawdzi się LIPIKAR Olejek myjący AP+, czyli odżywczy olejek myjący przeciw podrażnieniom i swędzeniu skóry, jednak ten produkt zaleca się stosować od 3. miesiąca życia. Jest niezwykle delikatny, ale zarazem bardzo skuteczny w działaniu. Nie szczypie w oczy, co jest szczególnie ważne w przypadku kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. A jak działa? Pomaga skórze odzyskać komfort, działa kojąco i ochronnie. Zapobiega powstawaniu podrażnień. W składzie znajdziemy masło shea, niacynamid oraz Aqua Posae Filiformis.

Zdjęcie niemowlaka po kąpieli

Pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli

Skoro wiesz już, jaki płyn do kąpieli dla noworodka będzie odpowiedni, warto zadać sobie również pytanie, co należy zaaplikować na skórę malucha tuż po myciu? Produkty myjące zawierające emolienty, które dodajemy do wody, są w stanie zdziałać wiele dobrego, jednak jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeżeli później zaaplikujemy dodatkowo krem lub balsam. 

 

W ofercie La Roche-Posay dostępne są aż dwa produkty, które pokocha skóra dziecka! Jednym z nich jest LIPIKAR Balsam AP+M, czyli balsam do ciała przeciw swędzeniu i nawracającej suchości, przynosi natychmiastowe ukojenieKosmetyk ten można stosować już od pierwszego dnia życia. Doskonale odżywia skórę i odbudowuje jej barierę ochronną, co jest w tym przypadku szczególnie ważne. W składzie znajdziemy między innymi niacynamid, masło shea oraz kompleks składników Aqua Posae Filiformis odpowiadający za równowagę mikrobiomu.

 

Drugą propozycją jest CICAPLAST Baume B5+, czyli silnie regenerujący balsam kojący, przeznaczony do twarzy i ciała niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Produkt ten można stosować od 3. miesiąca życia. Oto regeneracja, ochrona i ukojenie w jednym kosmetyku. Doskonale nawilża i odżywia. Co znajdziemy w składzie? Jest to między innymi masło shea, cynk i mangan. Nie ma tutaj natomiast substancji zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia. 

 

Kosmetyki do kąpieli i balsamy po kąpieli niemowlaka La Roche-Posay

 

Balsam po kąpieli dla noworodka ma również trzy silnie działające składniki aktywne, czyli  pantenol, madekasozyd oraz unikatowy kompleks prebiotyczny znany jako tribioma. 


Jak widać, podstawowa pielęgnacja malucha powinna składać się z płynu do mycia dla noworodka oraz produktu typu balsam lub krem. A do kiedy smarować dziecko po kąpieli? Tak naprawdę dodatkowa ochrona dla skóry malucha zawsze może być przydatna. Tak jak w dorosłym wieku sięgamy po balsamy i kremy działające nawilżająco i regenerująco, tak samo warto praktykować ten rytuał w przypadku naszych pociech. Konieczne będzie to zwłaszcza w momencie, kiedy zauważamy częste nawracające przesuszenia bądź podrażnienia. 

Kąpiel noworodka – podsumowanie

Chociaż początkowo rodzice bądź opiekunowie mogą nie wiedzieć, jak kąpać noworodka, to z odpowiednią pomocą oraz po poszerzeniu swojej wiedzy w tym zakresie szybko zrozumieją, że tak naprawdę jest to czynność bardzo prosta, a niekiedy nawet przyjemna! W ten sposób możemy zacieśnić więzi i nauczyć się prawidłowego dbania o naszą pociechę. 


Skóra dziecka tuż po urodzeniu posiada już naturalną warstwę ochronną, jaką jest maź płodowa. Do pierwszego mycia przystępujemy więc między drugą a piątą dobą po przyjściu noworodka na świat. Pamiętamy również o tym, aby kąpiel noworodka odbywała się maksymalnie 3 razy w tygodniu. W pozostałe dni zaleca się używać do oczyszczania skóry myjki (zwilżonej letnią wodą) bądź specjalnych, nawilżanych chusteczek.


Sama kąpiel powinna być przeprowadzona przy zachowaniu odpowiednich warunków. O czym szczególnie należy pamiętać? Zadbajmy o to, aby nie wyziębić dziecka oraz by temperatura wody nie była zbyt wysoka, co mogłoby skutkować poparzeniem. Warto mieć też na uwadze, że kąpiel noworodka po posiłku nie jest wskazana. 


Gdy wiemy już, jak wykąpać noworodka, warto zwrócić również uwagę na to, jakich produktów używamy i czy są one właściwe dla naszej pociechy. Bardzo ważne jest, aby nie zawierały one składników drażniących, a także tych, które nie zostały odpowiednio przebadane. W składzie takich kosmetyków nie może zabraknąć między innymi ochronnych emolientów. 


Jakie produkty sprawdzą się najlepiej? W ofercie naszej marki dostępny jest między innymi ultradelikatny krem myjący oraz odżywczy olejek myjący przeciw podrażnieniom i swędzeniu skóry – czyli idealne dodatki do kąpieli. Po myciu warto zastosować balsam do ciała przeciw swędzeniu i nawracającej suchości bądź silnie regenerujący balsam kojący, który jest odpowiedni zarówno do twarzy, jak i ciała. 

 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.