Skoncentruj się na...

Sposoby leczenia trądziku grudkowo-krostkowego

Img_Sposoby leczenia trądziku grudkowo-krostkowego

Trądzik grudkowo-krostkowy jest odmianą trądziku pospolitego. I chociaż to choroba znana już Arystotelesowi, to w dalszym ciągu zmaga się z nią aż 15% populacji. Dziś coraz częściej zgłaszają się do dermatologów osoby z kłopotliwymi wypryskami, wykwitami grudkowymi i zaskórnikami. Cera obciążona trądzikiem grudkowo-krostkowym wymaga leczenia, a także odpowiedniej pielęgnacji.

Specyfika trądziku grudkowo-krostkowego

Trądzik grudkowo-krostkowy ze względu na nasilenie występujących zmian klasyfikuje się jako umiarkowaną odmianę trądziku pospolitego. Jest to choroba skóry, która powstaje w następstwie stanu zapalnego wywołanych bakterią Propionibacterium acnes. Jak sama nazwa wskazuje, trądzik ten objawia się nieestetycznymi wykwitami przybierającymi postać wyniosłych czerwonych grudek i krost. Znamienne są tu również pojedyncze zaskórniki, ropniaki i stwardnienia. Tego typu zmiany mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również szyi, klatce piersiowej czy plecach - czyli w miejscach, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Bo to właśnie ich zaczopowanie w głównej mierze odpowiada za pojawienie się wykwitów grudkowych.
Zapchane gruczoły łojowe niejednokrotnie niejednokrotnie są symptomem skóry tłustej, w której proces wydzielania łoju (bądź jego skład) został zaburzony. Dlatego też tak często z trądzikiem grudkowo krostkowym zgłaszają się do dermatologów ludzie młodzi, których rozregulowana gospodarka hormonalna przekłada się właśnie na obfity łojotok skóry.
Chociaż trądzik pospolity, nazywany skądinąd także młodzieńczym, dotyka przede wszystkim nastolatków i dwudziestolatków, to w 10% pojawia się także u pacjentów mających 30-40 lat. Wynika to z faktu, iż za pojawienie się grudkowych zmian skórnych mogą odpowiadać także:

  • zmiany w procesie rogowacenia naskórka,
  • aktywność hormonów płciowych,
  • zakażenia bakteryjne,
  • uwarunkowania genetyczne.


Leczenie trądziku grudkowo-krostkowego

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku grudkowo krostkowego zawsze powinna być konsultacja dermatologiczna. Wyłącznie odpowiednia diagnoza i dostosowane do niej właściwe leczenie oraz pielęgnacja są w stanie całkowicie zmniejszy rozwój choroby. W walce z trądzikiem lekarz może zaproponować kuracje miejscowe bądź ogólne - zależnie od rodzaju choroby i siły nasilenia jej objawów.
W leczeniu dąży się przede wszystkim do:

  • wyeliminowania bakterii Propionibacterium acnes,
  • zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka,
  • ograniczenia łojotoku.

W większości przypadków cele te osiąga się przy stosowaniu preparatów miejscowych, takich jak antybiotyki, nadtlenek benzoilu, czy pochodnych witaminy A. Są to substancje, które jednocześnie mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regulują pracę gruczołów łojowych, a często także są keratolityczne, co oznacza, że wspomagają proces rogowacenia naskórka, tym samym zmniejszając liczbę zaskórników.

Leczenie trądziku to jednak nie tylko stosowanie preparatów miejscowych. Niebywale istotna jest tu także właściwa codzienna pielęgnacja skóry, która powinna być właściwie dopasowana do jej rodzaju i kondycji. A ponadto, o czym często się zapomina, stosowana nie tylko do chwili ustąpienia kłopotliwych objawów.

Pielęgnacja cery z trądzikiem grudkowo-krostkowym

Właściwa codzienna pielęgnacja skóry noszącej znamiona trądziku zaskórnikowego jest nieodzownym elementem kuracji antytrądzikowej. Dermatolodzy zazwyczaj polecają swoim pacjentom borykającym się z czerwonymi grudkami pod skórą specjalne kremy przeznaczone dla skóry tłustej. Powinny to być preparaty o lekkiej i delikatnej formule, które ograniczają łojotok, a przy tym nie zatykają porów. Ponadto ważne jest także, aby kremy tego typu miały właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające, kojące i nawilżające. Wiele osób z cerą tłustą popełnia błąd i przestaje nawilżać skórę, sądząc, że przez wysuszenie pozbędzie się nadmiernego łoju. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie nawilżenie jest tu niebywale znaczące, bowiem tylko dobrze nawodniona cera jest w stanie zbudować barierę hydrolipidową i skutecznie zwalczać objawy chorobowe.

Kremem szczególnie polecanym przy grudkach i wykwitach jest Effaclar H La Roche Posay, który działając jak opatrunek, delikatnie wnika w głębokie warstwy skóry, dając natychmiastowe uczucie ulgi.
Oprócz tego w pielęgnacji cery trądzikowej zaleca się również różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania. Wysokobiałkowe menu uwzględniające podaż substancji o działaniu antyoksydacyjnym oraz witamin może znacznie przyspieszyć proces leczenia.
Trądzik grudkowo-krostkowy stanowi poważny problem medyczny, którego nie należy bagatelizować. Wizyta u dermatologa i rozpoczęcie właściwej kuracji, a także używanie odpowiednich kremów w codziennej pielęgnacji to prosta droga do zdrowej i pięknej skóry wolnej od grudek, wykwitów i zaskórników.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły