Blizny i przebarwienia po trądziku – jak skutecznie się ich pozbyć?

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Niedoskonałości na twarzy w postaci trądziku mogą przysporzyć wielu problemów i stać się źródłem frustracji. Co więcej, mogą pojawić się niezależnie od wieku i negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Wypryski są nie tylko widoczne i nierzadko bolesne – mogą pozostawić po sobie zauważalny ślad w postaci blizn i przebarwień potrądzikowych, których pozbycie się bywa frustrujące i czasochłonne. Dowiedz się, skąd na skórze biorą się przebarwienia po trądziku i jak skutecznie zmniejszyć ich widoczność przy pomocy pielęgnacji o ukierunkowanym działaniu.

Trądzik – problem skórny niezależnie od wieku

Trądzik to najczęściej występująca choroba skóry. Ze względu na medyczny termin pod jakim występuje, czyli trądzik młodzieńczy, przez długi czas uważano, że to problem, który dotyczy jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W rzeczywistości może on dosięgnąć każdego – na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost przypadków trądziku u dorosłych po 25. roku życia. 

 

Skąd w takim razie bierze się trądzik, który często pozostawia po sobie nieestetyczne blizny i przebarwienia potrądzikowe? Tak naprawdę nie istnieje jeden czynnik, który byłby za to odpowiedzialny. Oczywiście, istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, a także nadmierna aktywność gruczołów łojowych czy niewłaściwe rogowacenie naskórka. Wpływ na nasilenie objawów trądziku mogą mieć także bakterie, które przenosimy na skórę podczas różnych czynności (np. dotykając twarzy, rozmawiając przez telefon i bezpośrednio dotykając zabrudzonym ekranem skóry, czy wyciskając niedoskonałości). Jeśli na naszej skórze pojawią się dogodne warunki, bakterie zaczynają się namnażać i kolonizować mieszki włosowe, powodując stan zapalny.

 

Nie zapominajmy także o naszym stylu życia. Nieodpowiednia dieta, uboga w substancje odżywcze (jak chociażby kwasy Omega 3), niewłaściwa higiena snu czy po prostu – źle dobrana pielęgnacja mogą również nasilać objawy.

 

Jak objawia się trądzik na skórze? Może on przybierać różne formy, jak zmiany o charakterze niezapalnym, do których zalicza się zaskórniki otwarte i zamknięte. Zmiany w przypadku których na skórze utrzymuje się stan zapalny, potocznie nazywa się pryszczami lub krostami. Trądzik pozostawia po sobie również zmiany o charakterze pozapalnym. Można zaliczyć do nich blizny i przebarwienia po trądziku, których tematem zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Blizny i przebarwienia potrądzikowe – czym są i jak powstają?

Choć po walce z niedoskonałościami może się wydawać, że pokonaliśmy aktywną fazę trądziku, czego efektem jest gładka skóra, bardzo często pozostawia on ślad po swojej obecności, jakimi są blizny po trądziku i przebarwienia.

 

Przebarwienia po trądziku to plamki różnej wielkości, które mogą przyjmować różowy lub brązowy odcień. Najczęściej umiejscowione są na twarzy, jednak mogą wystąpić również w takich miejscach jak dekolt czy plecy. Jak powstają?

 

Kluczowym czynnikiem, jaki odpowiada za powstanie przebarwienia na skórze jest promieniowanie UV. To właśnie ono jest odpowiedzialne za zwiększoną produkcję melaniny. W połączeniu z toczącym się w skórze stanem zapalnym prowadzi do powstania nieestetycznego przebarwienia.

 

Z kolei blizny potrądzikowe to skutek występujących stanów zapalnych skóry, których gojenie nie zawsze przebiega w sposób prawidłowy. Jest to chociażby sytuacja, w której dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czego przykładem może być rozdrapywanie lub wyciskanie niedoskonałości i dodatkowe eksponowanie ich na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej fotoprotekcji.

 

Między innymi dlatego tak ważne jest, by nie próbować samodzielnie wyciskać pryszczy ani ich rozdrapywać. Warto pamiętać, że jest to niehigieniczne i może prowadzić do roznoszenia bakterii na innych obszarach skóry.

 

Jak wyglądają blizny i przebarwienia po trądziku? Poznaj skuteczne sposoby w walce z niedoskonałościami

Czy blizny i przebarwienia po trądziku znikną same?

Niektóre z osób, które zauważą na swojej twarzy przebarwienia potrądzikowe, mogą zastanawiać się, czy znikną one samoistnie. W końcu wiele niewielkich ran czy zadrapań na ciele goi się w taki sposób, że nie pozostaje po nich ślad. 

 

Niestety, blizny i przebarwienia nie są w stanie samoistnie zniknąć ze skóry. Warto pamiętać, że nasza skóra twarzy każdego dnia narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą utrudniać jej prawidłową regenerację. Jest to chociażby wspomniane już promieniowanie UV i brak fotoprotekcji. Przebarwienia i blizny po trądziku mogą pozostać na naszej skórze przez bardzo długi czas, a w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się wybrane zabiegi na skórę, przeprowadzone pod okiem profesjonalisty. To właśnie między innymi dlatego w walce z przebarwieniami ważna jest odpowiednia i skuteczna pielęgnacja. 

Co na blizny i przebarwienia po trądziku

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie pielęgnacja pełni kluczową rolę w walce z widocznością przebarwień. Po jakie kosmetyki na przebarwienia po trądziku i substancje aktywne warto sięgnąć, by cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie?

 

Wbrew pozorom nie będą to substancje i produkty o silnym działaniu złuszczającym, choć mogłoby się wydawać, że to właśnie one będą grać pierwsze skrzypce. Warto pamiętać, by w walce z przebarwieniami nie traktować swojej skóry mocnymi kwasami i intensywnym złuszczaniem. W rzeczywistości może to doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej i nasilenia stanu zapalnego skóry, a stąd już bardzo krótka droga do powstania kolejnych przebarwień.

 

W walce z przebarwieniami po trądziku należy skupić się na składnikach aktywnych, które wykazują działanie regeneracyjne i odbudowujące naskórek. Zamiast silnych kwasów warto skupić się na łagodnym złuszczaniu, które nie podrażni skóry. 

 

Effaclar Skoncentrowane Serum na blizny i przebarwienia po trądziku

  

Effaclar Skoncentrowane serum

Składnikami, które cechuje wysoka skuteczność w walce z przebarwieniami, są kwas glikolowy, salicylowy oraz jego pochodna, LHA. Te trzy składniki znajdziemy w Effaclar Skoncentrowane Serum od La Roche-Posay. To serum na przebarwienia po trądziku, które zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Co bardzo ważne, zmniejsza widoczność przebarwień po trądziku i wygładza skórę bez uczucia dyskomfortu, wspomagając jednocześnie odnowę naskórka. 

 

Krem na blizny potrądzikowe Effaclar Duo+M

 

Krem Effaclar Duo+M

Innym, równie skutecznym składnikiem aktywnym, który pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień, jest niacynamid. Substancję tę znajdziesz w Effaclar Duo+M, czyli kremie na blizny potrądzikowe i przebarwienia. To produkt o potrójnym działaniu: przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym oraz nawrotom niedoskonałości. Oprócz niacynamidu znajdziesz w nim Procerad™, czyli opatentowany ceramid przeciw przebarwieniom potrądzikowym oraz substancję phylobioma. Pomaga ona łagodzić i redukować niedoskonałości poprzez zmniejszanie namnażania się bakterii C.acnes typu IA1.

 

 

Oprócz wymienionych wyżej składników prawdziwym przełomem w walce z przebarwieniami okazuje się być opatentowany składnik Melasyl™. To nowa cząsteczka opracowana przez grupę L’Oréal w walce z przebarwieniami i jednocześnie najskuteczniejsza substancja aktywna korygująca przebarwienia. 


Ten innowacyjny składnik znajdziesz w nowej gamie kosmetyków La Roche-Posay, Mela B3:

 

Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom Mela B3


Mela B3 Serum

Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom Mela B3 – redukuje nawet uciążliwe przebarwienia, zmiany potrądzikowe i zapobiega ich nawrotom. To najbardziej kompleksowa formuła  o udowodnionym skutecznym działaniu w przypadku najczęściej występujących zaburzeń pigmentacyjnych na całym świecie dla wszystkich fototypów. Serum Mela B3 wg 85% osób widocznie redukuje uciążliwe przebarwienia już po 2. miesiącach stosowania i skutecznie zapobiega ich nawrotom. Dodatkowo, bardzo szybko się wchłania, nie klei się, ma delikatny, przyjemny zapach;

 

Krem przeciw przebarwieniom potrądzikowym na dzień z SPF 30 Mela B3

 

Krem Mela B3

Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30 Mela B3 – oprócz substancji Melasyl™, zawiera 5% niacynamid. Ten krem na przebarwienia po trądziku nawilża, rozświetla i chroni skórę przed słońcem. Redukuje nawet uporczywe przebarwienia i zapobiega ich nawrotom. Ma aksamitną formułę i nie klei się;

 

Mikro-peelingujący żel oczyszczający Mela B3

 

Żel oczyszczający Mela B3

Mikro-peelingujący żel oczyszczający Mela B3  – zawiera nie tylko Melasyl, lecz także niacynamid i 1% PHA. Widocznie rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt już od 1. użycia. Ten żel na przebarwienia po trądziku do mycia twarzy oferuje delikatny mikro-peeling bez efektu podrażnień.

 

Co równie ważne, skuteczność każdego z wymienionych wyżej produktów została przetestowana na wszystkich fototypach skóry.

dr Agnieszka Bańka-Wrona

"Od wielu lat wiemy, że każda zmiana zapalna, która pojawi się na skórze może pozostawić na niej nieestetyczne przebarwienia. Obecnie najczęściej dotyczy to pacjentów z trądzikiem, a w szczególności z trądzikiem i skórą wrażliwą. Idealny produkt nie powinien wykazywać działania drażniącego również z uwagi na przyjemność stosowania – łatwiej jest wtedy pacjentom wytrzymać w terapii. Niezwykle istotne jest też, aby preparat do leczenia i zapobiegania powstawaniu przebarwień miał łagodną dla skóry formułę, wykazywał działanie kojące i wspierające odnowę bariery hydrolipidowej. 

Doskonałym składnikiem, który działa na te 3 elementy jest na przykład niacynamid, który jednak samodzielnie nie będzie wystarczający w walce z przebarwieniami. Wieloletnia praktyka kliniczna i dostępne badania pokazują, że dla skutecznej walki z nadmierną hiperpigmentacją konieczne jest stosowanie różnych składników aktywnych jednocześnie, tak aby  hamować powstawanie plam barwnikowych na skórze na różnych jego etapach. Dlatego idealnym z punktu widzenia dermatologa połączeniem dla niacynamidu w walce z przebarwieniami jest dodatkowa substancja skutecznie usuwająca przebarwienia, a jednocześnie nie drażniąca skóry – i tu duże nadzieje pokładam w nowej opatentowanej cząsteczce – Melasyl od La Roche-Posay."

 

dr Agnieszka Bańka-Wrona

Blizny i przebarwienia potrądzikowe – podsumowanie

Blizny i przebarwienia po trądziku to nie tylko problem estetyczny. Ich obecność na skórze w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i to, jak siebie postrzegamy. Co więcej, widoczne przebarwienia to także częsty powód stygmatyzacji i wykluczenia społecznego. 

 

Choć pozbycie się przebarwień potrądzikowych wymaga cierpliwości, to nie jest niemożliwe. Z odpowiednimi kosmetykami o ukierunkowanym działaniu, do których zalicza się nowa gama produktów Mela B3 możesz cieszyć się rozświetloną skórą o ujednoliconym kolorycie i bez przebarwień.

Bibliografia:

  1. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
  2. Materiały prasowe marki

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.