Trądzik dorosłych dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Trądzik zazwyczaj kojarzy się nam z przejściowym okresem dojrzewania u nastolatków. Dla wielu z nich to krępujący czas, jednak w większości przypadków choroba ta ustępuje samoistnie wraz z wiekiem lub wymaga niewielkiej ingerencji dermatologa. Niestety problem trądziku już od dłuższego czasu przestał być cechą charakterystyczną wieku młodzieńczego. Dermatolodzy z każdym kolejnym dniem uzyskują dowody na to, że na ten problem cierpi również coraz większa liczba dorosłych kobiet oraz mężczyzn. Poznaj przyczyny trądziku u dorosłych oraz sposoby na to, jak sobie z nim radzić.

Czym jest trądzik dorosłych?

Trądzik to powszechna dermatoza skóry, która charakteryzuje się przewlekłym charakterem. Oznacza to, że jej leczenie może trwać bardzo długo, mogą to być miesiące, a nawet lata. Skłonność do występowania tej choroby może być uwarunkowana genetycznie i wiązać się z nadprodukcją sebum, niewłaściwym procesem rogowacenia naskórka, a także nadmierną ilością bakterii Propionibacterium Acnes, które występują na powierzchni naszej skóry.

Najczęściej występującym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity. To właśnie on pojawia się na naszej skórze, kiedy wkraczamy w okres dojrzewania. Niestety obecnie coraz częściej mówi się o jego odmianie, jaką jest trądzik u dorosłych, znany także jako trądzik hormonalny.

Wiele osób posiadających trądzik nie zdaje sobie sprawy z tego, że wczesne rozpoczęcie leczenia tej choroby nie tylko skraca czas jej trwania, zmniejsza powstawanie i widoczność nierzadko szpecących blizn, ale przede wszystkim zapobiega jej dalszemu rozwojowi, który może dotyczyć nas także w dorosłym życiu.

Powszechność trądziku u dorosłych z roku na rok staje się coraz większa. Przede wszystkim dotyczy kobiet i przedstawia się następująco:
• 20-29 lat – 51%;
• 30-39 lat – 35%;
• 40-49 lat – 26%;
• +50 lat –  15%.

Choć trądzik hormonalny przede wszystkim dotyczy dorosłych kobiet, zmagają się z nim również mężczyźni. 

Charakterystyka trądziku u dorosłych

Trądzik możemy podzielić na trądzik o charakterze zapalnym i niezapalnym. Chorobie tej towarzyszy przede wszystkim nasilony łojotok, a także zwiększone rogowacenie naskórka. W ten sposób dochodzi do zaczopowania gruczołów łojowych, czego efektem jest tak zwany wykwit pierwotny, czyli zaskórnik. Zaskórniki możemy podzielić na:
• otwarte – potocznie nazywane wągrami. Ich ciemne zabarwienie spowodowane jest utlenianiem się keratyny oraz nagromadzeniem melaniny. Zaskórniki otwarte na środku posiadają niewielki otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa;
• zamknięte – powstają poprzez nagromadzenie korneocytów w ujściach gruczołów łojowych. Mają postać białych i bardzo drobnych kropek, które wyczuwalne są jako nierówności skóry.

Zaskórniki są wykwitami niezapalnymi i objawem trądziku zaskórnikowego, który zwykle posiada łagodny przebieg.

Niestety zaskórniki, a w szczególności wągry, w łatwy sposób ulegają nadkażeniom ze względu na aktywność bakterii beztlenowych (Propionibacterium acnes). Te, uwalniając enzymy, powodują wystąpienie stanu zapalnego. Powstają wtedy wykwity o charakterze grudkowo-krostkowym. Jeśli trądzik dorosłych przyjmuje cięższą postać, dochodzi do tworzenia się na skórze ropnych nacieków, które pozostawiają po sobie szpecące i trudne do usunięcia blizny. 

W zależności od tego, z jakimi zmianami mamy do czynienia, możemy wyróżnić:
• trądzik zaskórnikowy u dorosłych;
• trądzik grudkowy u dorosłych;
• trądzik ropowiczy u dorosłych.

W przypadku trądziku wieku dorosłego możemy wyróżnić także trądzik przetrwały, czyli taki, który na naszej skórze utrzymuje się niezmiennie od okresu dojrzewania, a także trądzik późny, który po raz pierwszy pojawia się w dorosłym życiu.

 

Trądzik u dorosłych a u nastolatków

Choć trądzik pospolity występuje zarówno u dorosłych, jak i nastolatków, jego objawy mogą się znacząco różnić. Jak rozpoznać trądzik hormonalny? W jego przypadku zmiany skórne zlokalizowane są w tzw. strefie U. Obejmują one linię żuchwy, usta, brodę, a często również szyję. Mogą pojawić się także za uszami.

Trądzik osób dorosłych ma zazwyczaj postać bolących grud i twardych krost, które są głęboko umiejscowione. Często pozostawiają blizny i już sam ich dotyk może powodować silny ból. 

Warto mieć na uwadze, że u każdej osoby nasilenie objawów będzie się różnić. Na przykład w przypadku niektórych kobiet mogą występować tylko pojedyncze zmiany, które nasilają się okresowo, na przykład tuż przed miesiączką, z kolei u innych osób mogą być bardzo dokuczliwe i towarzyszyć im przez cały czas trwania choroby. 

Niezależnie od tego, czy mówimy o trądziku osób dorosłych, czy też wieku młodzieńczego, jest to choroba, która bardzo silnie oddziałuje na nasze samopoczucie oraz psychikę. Nawet niewielkie zmiany trądzikowe na naszej twarzy mogą stać się przyczyną problemów emocjonalnych, stresu, trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu, a także mieć wpływ na nasze kontakty z innymi ludźmi. Radzenie sobie z tą chorobą jest szczególnie trudne, kiedy trądzik hormonalny pojawia się po raz pierwszy w dorosłym życiu. 

Trądzik dorosłych – przyczyny

Znalezienie odpowiedzi na to, co powoduje trądzik u dorosłych jest znacznie bardziej skomplikowane niż w sytuacji, gdy choroba ta pojawia się u nas w wieku młodzieńczym. Podłoże tej choroby jest skomplikowane, bowiem wpływ na jej obecność mogą mieć:
• stres oraz intensywny tryb życia;
• zaburzenia hormonalne;
• nieodpowiednia dieta;
• niewłaściwa pielęgnacja;
• zanieczyszczenia środowiska;
• zmiany klimatu;
• wrażliwość skóry;
• promieniowanie ultrafioletowe.

W odpowiedzi na stres nasze ciała produkują hormony nazywane androgenami. Hormony te mogą stymulować nadprodukcję sebum, co może prowadzić do nasilenia objawów trądziku. W tej kwestii mogą okazać się przydatne techniki radzenia sobie ze stresem.

Pod wpływem zewnętrznych stresorów – takich jak promieniowanie UV, kurz i zanieczyszczenie powietrza – skóra ze skłonnością do niedoskonałości podlega procesom utleniania, co powoduje reakcję łańcuchową: hiperkeratynizację (nadmierne rogowacenie), nadprodukcję sebum (tłustą skórę) oraz utlenianie sebum i zanieczyszczeń obecnych na powierzchni skóry. Proces ten może prowadzić do powstawania nowych przebarwień. 

 

Trądzik u dorosłych – dieta

Wbrew pozorom dieta ma ogromny wpływ na występowanie trądziku u osób dorosłych. To, jakie produkty spożywamy każdego dnia w połączeniu z naszym trybem życia ma swoje odzwierciedlenie na naszej skórze. W przypadku diety na trądzik powinniśmy zrezygnować między innymi z:
• nabiału i produktów mlecznych;
• spożywania alkoholu;
• zbyt dużej ilości cukrów prostych w diecie;
• spożywania produktów z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych;
• żywności przetworzonej, fast foodów.

 

Hormony a trądzik dorosłych

Szczególnie istotną rolę w przypadku występowania trądziku u dorosłych kobiet odgrywają hormony. To właśnie zaburzenia związane z ich spadkiem lub wzrostem sprawiają, że tak duża liczba dorosłych osób zmaga się z objawami tej choroby. 

Hormonami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku są męskie hormony płciowe (androgeny, testosteron i dihydrotestosteron). Może zdarzyć się, że za pojawianie się objawów trądziku hormonalnegou kobiet mają wpływ żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Nasilenie objawów trądziku w przypadku wahań hormonalnych obserwuje się przede wszystkim w następujących sytuacjach:
• w okresie okołomiesiączkowym;
• w ciąży i po urodzeniu dziecka;
• po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych;
• w czasie premenopauzy i menopauzy (trądzik po 40 u kobiet).

Trądzik u dorosłych mężczyzn 

Trądzik wieku dorosłego jest charakterystyczny głównie dla kobiet, co nie oznacza, że nie dotyka on również mężczyzn. Choć w ich przypadku występuje znacznie rzadziej, jego objawy i przebieg mogą być znacznie cięższe. 

Skąd bierze się trądzik u dorosłych mężczyzn? Podobnie jak w przypadku kobiet, tak i tutaj istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się dermatozy. 

Duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby wzrasta, jeśli jedno lub oboje rodziców zmagało się z trądzikiem w młodości. Również zaburzenia hormonalne mają swój udział w pojawianiu się tej choroby. Chodzi przede wszystkim o zbyt duży poziom androgenów, które produkowane są przez nadnercza. Zbyt duża ilość powoduje zaburzenie prawidłowej pracy mieszków włosowych, co objawia się zwiększoną produkcją sebum. 

Trądzik u dorosłych mężczyzn równie często spowodowany jest przez uszkodzenia mechaniczne, które mają miejsce w trakcie golenia zarostu. Chodzi tutaj nie tylko o różnego rodzaju zadrapania, ale i korzystanie z nieoczyszczonych narzędzi lub wielokrotne używanie jednorazowych maszynek. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju bakterii, które przenosimy na swoją skórę.

Trądzik u mężczyzn może powstawać także na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Korzystanie z produktów pielęgnacyjnych słabej jakości, mycie twarzy samym mydłem, unikanie kremu nawilżającego mogą wpłynąć na rozwój niedoskonałości.

 

Rodzaje trądziku u dorosłych mężczyzn

Jak już wspomniano, trądzik u dorosłych mężczyzn występuje rzadziej, jednak jego przebieg może być bardziej bolesny, a leczenie trwać znacznie dłużej niż w przypadku kobiet. Do rodzajów trądziku występującego u mężczyzn zaliczamy:
• trądzik ropowiczy – występuje na twarzy oraz klatce piersiowej i plecach. Oprócz zaskórników i krost pojawiają się torbiele ropne, których gojenie się jest długotrwałe. Zmiany te pozostawiają po sobie blizny;
• trądzik odwrócony – jego objawy są zbliżone do trądziku ropowiczego. Na skórze pojawiają się duże cysty wypełnione ropą, a gojenie odbywa się poprzez bliznowacenie; 
• trądzik skupiony – występuje w okolicy pach, pachwin oraz pośladków. Niedoskonałości tworzą zlewające się torbiele i nacieki, często bardzo rozległe. Pozostawiają po sobie blizny.

Sposoby na trądzik u dorosłych – diagnostyka

W pozbyciu się trądziku hormonalnego istotną rolę odgrywa diagnostyka, którą powinniśmy przeprowadzić przed rozpoczęciem leczenia. Badania hormonalne są zlecane przez lekarza prowadzącego – dermatologa lub endokrynologa. Są to przede wszystkim:
• testosteron całkowity;
• testosteron wolny;
• hormony tarczycy;
• prolaktyna;
• insulina;
• hormon luteotropowy (LT);
• hormon folikulotropowy (FSH);
• dehydroepiandrosteron (DHEA).

Trądzik dorosłych – leczenie

Nie istnieje jeden ogólny sposób, który dawałby zadowalające rezultaty w przypadku każdego przypadku trądziku u dorosłych. Jak leczyć tę chorobę? Przede wszystkim warto pamiętać, że terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także stanu zaawansowania choroby. Rozpoczynając leczenie trądziku u dorosłych, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to choroba, z którą możemy walczyć przez wiele miesięcy, a nawet lat. Nie istnieje żaden magiczny sposób ani kuracja, która pozwoli nam pozbyć się trądziku w ciągu kilku dni. Stąd też walka z dermatozą wymaga od nas wiele determinacji oraz cierpliwości. 

Leczenie trądziku u dorosłych zazwyczaj ma charakter zewnętrzny. Najczęściej stosuje się preparaty o działaniu miejscowym w postaci kremów, maści lub roztworów. Leki na trądzik u dorosłych charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym, przeciwbakteryjnym i keratolitycznym. W leczeniu trądziku dorosłych wykorzystuje się również antybiotyki oraz retinoidy. Charakteryzują się one bardzo silnym działaniem na skórę, dlatego nigdy nie powinny być stosowane bez nadzoru lekarza.

Jeśli objawy trądziku hormonalnego są bardzo nasilone lub zastosowana do tej pory terapia nie daje żadnych rezultatów, konieczne może okazać się użycie preparatów doustnych, na przykład tetracyklin, które wykazują silne działanie antybakteryjne. Są one stosowane długotrwale, a ich przyjmowanie zaczyna się od większej dawki, którą stopniowo się zmniejsza. W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o wprowadzeniu tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony regulują pracę układu wewnątrzwydzielniczego.

Trądzik u dorosłych – pielęgnacja skóry

Żadna terapia leczenia trądziku hormonalnego nie będzie w pełni skuteczna, jeśli nie zadbamy o właściwą pielęgnację naszej skóry. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która boryka się z tym problemem, musisz zwracać szczególną uwagę na to, po jakie kosmetyki pielęgnacyjne sięgasz. 

Wybierając kosmetyki na trądzik u dorosłych, pamiętaj, że taki rodzaj cery charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością oraz suchością skóry. Dlatego też powinno unikać się kosmetyków, które w swoim składzie posiadają silne detergenty, działają wysuszająco i ściągają naskórek. Takie kosmetyki często zawierają również alkohol etylowy, którego działanie nasila wydzielanie sebum, co powoduje pogarszanie się stanu skóry.

Podstawę pielęgnacji skóry z trądzikiem powinno stanowić jej łagodne, ale skuteczne oczyszczanie. Sięgaj po kosmetyki o lekkiej formule, które w swoim składzie posiadają łagodne środki myjące.

Oprócz tego unikaj produktów, które zawierają składniki o działaniu komedogennym oraz mają tłuste formuły.

Trądzik dorosłych dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn - infografika | La Roche-Posay

Trądzik u dorosłych – jakie kosmetyki?

Liczba kosmetyków na trądzik dla dorosłych dostępnych w drogeriach i aptekach jest ogromna. Stąd też dla wielu osób wybór odpowiedniego produktu może być niezwykle trudny. Zastanawiając się nad tym, co na trądzik u dorosłych sprawdzi się najlepiej, warto kierować się zasadą minimalizmu. Czasami zbyt duża liczba kosmetyków może wywołać na naszej skórze zupełnie inny efekt.

Zdjęcie, na którym znajduje się woda termalna do twarzy La Roche-Posay

Po oczyszczeniu skóry za pomocą delikatnego żelu lub pianki warto zadbać o jej ukojenie. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się woda termalna do twarzy La Roche-Posay. Produkt ten posiada konsystencję delikatnej mgiełki, której składniki natychmiastowo wnikają w skórę. Woda termalna La Roche-Posay wykazuje działanie antyoksydacyjne, koi, zmiękcza skórę i łagodzi podrażnienia. Możesz rozpylać ją na twarz tak często, jak tylko potrzebujesz. 

Artykuł na stronie La Roche-Posay i zdjęcie przedstawiające krem nawilżający do cery tłustej EFFACLAR (K+) od La Roche-Posay

Krem na trądzik dla dorosłych to kolejny istotny element pielęgnacji skóry trądzikowej. Jaki wybrać? Wiele zależy od potrzeb Twojej skóry. Jeśli zależy Ci na ukierunkowanym działaniu przeciwtrądzikowym, wybierz krem nawilżający do cery tłustej EFFACLAR (K+). Kosmetyk posiada lekką, żelową konsystencję, która szybko się wchłania, daje poczucie świeżości i nie pozostawia tłustych plam. Zawarte w produkcie składniki jak LHA i kwas salicylowy delikatnie złuszczają naskórek, pozostawiając skórę świeżą i gładką, jednocześnie zwalczając zaskórniki. Formuła EFFACLAR (K+) została wzbogacona o airlicium, substancję, która jest w stanie wchłonąć o wiele więcej sebum niż sama waży, dzięki czemu zapewnia 8 godzin bez efektu błyszczącej się twarzy.

Grafika przedstawia krem tonizujący EFFACLAR DUO(+) UNIFIANT od marki La Roche-Posay

Jeśli szukasz produktu, który będzie zarówno redukował przebarwienia, jak i w zauważalny sposób zmniejszał niedoskonałości, sięgnij po krem tonizujący EFFACLAR DUO(+) UNIFIANT. Kosmetyk jednocześnie matowi i nawadnia skórę, zapewniając jej naturalne wykończenie. Dodatkowo wygodne opakowanie produktu ułatwia jego aplikację.

Krem z filtrem do cery trądzikowej EFFACLAR DUO+ SPF30 i jego zdjecie w artykule o trądziku na stronie La Roche-Posay

Każdy, kto zmaga się z trądzikiem jest świadomy tego, jak niekorzystny wpływ na wygląd skóry mają promienie słoneczne. Warto pamiętać o tym, że wystawianie zmian trądzikowych na działanie promieni słonecznych nie pomoże nam szybciej pozbyć się trądziku, a wręcz zaostrzy jego objawy. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Stosowanie kremu z filtrem do cery trądzikowej EFFACLAR DUO+ SPF30 może okazać się pomocne także podczas kuracji antytrądzikowej (niektóre leki mogą wykazywać interakcje ze słońcem). EFFACLAR DUO+ SPF30 skutecznie chroni wrażliwą skórę przed promieniowaniem UV oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą pogarszać jej stan. To kosmetyk hipoalergiczny, niekomedogenny, który bardzo dobrze sprawdzi się do codziennego stosowania. 

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Domowe sposoby na trądzik hormonalny często stanowią skuteczne wsparcie terapii farmakologicznej oraz pielęgnacji skóry przy użyciu kosmetyków antytrądzikowych. Domowe sposoby na trądzik zmniejszają nasilenie objawów, a także wspomagają regenerację cery. 

Szczególnie polecane są różnego rodzaju domowe maseczki do twarzy z takimi składnikami jak:
• miód;
• kurkuma, miód i jogurt naturalny;
• rumianek, siemię lniane, rozmaryn.

Równie pomocne mogą okazać się olejki eteryczne, które w niewielkiej ilości możemy dodać do swojej domowej maseczki lub zastosować punktowo na skórę. Szczególnie dobrze sprawdzi się czysty olejek herbaciany, różany oraz olej rycynowy.

Jednym z najważniejszych domowych sposobów na trądzik hormonalny jest zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia dieta. Warto ograniczyć częste spożycie potraw pikantnych, tłustych, smażonych oraz zawierających duże ilości tłuszczu. Niewskazane są także słone przekąski oraz nabiał. Zamiast tego należy włączyć do swojego codziennego menu duże ilości świeżych owoców, warzyw, orzechów oraz ryb. 

Zapamiętaj, że…

Trądzik hormonalny u dorosłych to choroba, która może mieć bardzo silny wpływ na Twoje codzienne życie, samoocenę i samopoczucie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym lepsze rezultaty w jej leczeniu będziesz w stanie osiągnąć. Pamiętaj, że leczenie trądziku to nie tylko odpowiednie leki, ale i pielęgnacja, która stanowi nieodłączny element walki z dermatozą. Wybierając kosmetyki, sięgaj po produkty, które są przebadane dermatologicznie i mogą być stosowane także w przypadku bardzo wrażliwej i podrażnionej skóry.

PRAWDA
CZY FAŁSZ

CUKIER MOŻE
POGARSZAĆ TRĄDZIK.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Najnowsze badania wykazały, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym — czyli te, które powodują nagły skok poziomu cukru we krwi — mogą pogarszać trądzik. Wiemy, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale chcąc uszczęśliwić swoją skórę trzeba trzymać się z daleka od słodyczy, napojów słodzonych i pyszności z białej mąki, a zamiast tego spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZA
NIE PRZYNIESIE NIC DOBREGO.

PRAWDA Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Brzmi jak szybkie rozwiązanie problemu, ale wyciskanie pryszczy może tylko pogorszyć sytuację skóry z niedoskonałościami — można w ten sposób uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i zaostrzyć stan zapalny. Możesz też wprowadzić paznokciem nową infekcję. Wyciskanie pryszczy to szkodliwy nawyk i należy go unikać!
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA JEST NIEWSKAZANA
W PRZYPADKU SKÓRY TRĄDZIKOWEJ.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Nie ma dowodów naukowych na to, że czekolada w jakikolwiek sposób wpływa na trądzik, ale każdy jest inny i u niektórych osób czekolada może wywoływać nasilenie objawów. Co więcej, gorzka czekolada zawiera mnóstwo korzystnych dla skóry przeciwutleniaczy!
Dowiedz się więcej

TŁUSTE JEDZENIE
RÓWNA SIĘ TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ Ikona informująca, że odpowiedź na stronie La Roche-Posay jest poprawna

Popularny mit dotyczący trądziku mówi o tym, że tłuszcz na talerzu przekłada się na większą ilość tłuszczu w porach skóry — nie ma jednak żadnej bezpośredniej zależności między tymi dwoma. Mimo wszystko, dieta obfitująca w nienasycone tłuszcze może podsycać mikro stan zapalny we wszystkich organach, w tym w skórze. Krótko mówiąc: chipsy i bekon nie spowodują trądziku, ale umiar jest najlepszym wyjściem dla zdrowia całego organizmu.
Dowiedz się więcej
Na zdjęciu widoczny jest znak zapytania La Roche-Posay

Czy wiesz
o tym?

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to kompletna seria produktów przeciw niedoskonałościom ukierunkowana na skuteczne łagodzenie wszystkich faz wyprysku, gwarantująca przy tym doskonałą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.