TRĄDZIK DOROSŁYCH
DOTYKA CORAZ WIĘCEJ KOBIET

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Coraz więcej dorosłych kobiet zmaga się z trądzikiem.
Główne przyczyny
trądziku to:
Zmiany hormonalne
Stres
Promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza
• Uwarunkowania genetyczne
• Produkty do pielęgnacji twarzy i włosów
• Działania niepożądane leków i niezdiagnozowane choroby

Trądzik u dorosłych objawia się zazwyczaj zaskórnikami zamkniętymi lub otwartymi i jest powiązany ze skórą tłustą. Żeby na dobre pożegnać się z trądzikiem, sięgnij po specjalistyczne produkty do pielęgnacji o ukierunkowanym działaniu, takie jak seria EFFACLAR od marki La Roche Posay, stale współpracującej z dermatologami.

TRĄDZIK U DOROSŁYCH,
EPIDEMIA

Dermatolodzy codziennie widzą dowody świadczące o tym, że trądzik nie dotyka już tylko nastolatków. Tradycyjnie uznaje się trądzik za krępujący “rytuał przejścia w dorosłość”, na wzór kolorowych włosów albo specyficznych wyborów modowych, jednak obecnie z trądzikiem boryka się coraz większa liczba dorosłych kobiet, u których może wystąpić:

 • Trądzik przetrwały, trwający od okresu dojrzewania
 • Nawrót choroby po dłuższym okresie bez pryszczy
 • Trądzik u kobiet, które nie miały trądziku jako nastolatki (trądzik dorosłych). Dotyka to co czwartą kobietę!

Obecnie 51% kobiet w wieku 20–29 ma trądzik; cierpi na tę przypadłość także 35% kobiet w wieku 30–39, 26% kobiet w wieku 40–49 i 15% kobiet powyżej 50. roku życia. Trądzik częściej dotyka dorosłe kobiety, ale mężczyźni także mogą się z nim borykać. 

Innymi słowy, trądzik występuje coraz częściej u dorosłych. Jeśli więc borykasz się z pryszczami długo po osiemnastce, zdecydowanie nie jesteś sama! Nie martw się — pomoc jest w zasięgu ręki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przejawia się trądzik u dorosłych oraz co można z nim zrobić!

1Christin N.Collier et al. The prevalence of acne in adults aged 20 and over. J Am Acad Dermatol, Volume 58, Issue 1 – 2008?

TYPOWA CHARAKTERYSTYKA TRĄDZIKU U DOROSŁYCH

U nastolatków często pojawia się trądzik zapalny, natomiast u dorosłych jest to zwykle trądzik niezapalny.

Trądzikowi zapalnemu towarzyszy zwykle obrzęk i zaczerwienienie. Często objawia się on grudkami (pryszczami nie zawierającymi ropy), krostami (pryszczami zawierającymi ropę) i cystami.

Rodzajem trądziku, z którym zwykle borykają się dorosłe kobiety, jest tak zwany trądzik niezapalny.

Trądzik niezapalny powstaje, gdy pory zostaną zatkane przez sebum i martwy naskórek. Często objawia sie on zaskórnikami zamkniętymi, które mogą zostawiać blizny. W miarę jak zatkane pory powiększają się, sebum łączy się z powietrzem i zmienia kolor na czarny. To tak zwane zaskórniki otwarte. Wiele osób sądzi, iż przyczyną zaskórników otwartych jest brud, lecz tak nie jest.

Niezależnie od tego, czy borykasz się z pryszczami, krostami czy zaskórnikami, rezultat widoczny na Twojej twarzy – błyszcząca cera, rozszerzone pory, przebarwienia – mogą osłabiać Twoją pewność siebie, a nawet pogarszać Twoją samoocenę. Akceptacja wielkich pryszczy na twarzy może nie być łatwa, kiedy od dawna jesteś już dorosła, masz dobrą pracę, dzieci, kupujesz mieszkanie i robisz inne rzeczy, którymi powinni zajmować się dorośli! Dobra wiadomość jest taka, że jesteś w doborowym towarzystwie (nawet celebryci bywają fotografowani z wstrętnymi pryszczami), a poza tym właściwe leczenie trądziku u osób dorosłych jest w Twoim zasięgu (kliknij TUTAJ, aby poznać sposoby na wyleczenie trądziku u dorosłych).

CO POWODUJE
TRĄDZIK U OSÓB DOROSŁYCH?

Zmiany hormonalne

Często obserwuje się nasilenie objawów trądziku w okresach wahań hormonalnych. To znaczy:

 • W okresie okołomiesiączkowym
 • W trakcie ciąży i zaraz po
 • Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
 • W trakcie perimenopauzy i menopauzy

W takich przypadkach, objawy powinny stać się mniej dotkliwe, gdy tylko hormony wrócą do normy. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z dermatologiem lub swoim lekarzem rodzinnym.

 • Stres

W odpowiedzi na stres nasze ciała produkują hormony nazywane androgenami. Hormony te mogą stymulować nadprodukcję sebum, co może prowadzić do nasilenia objawów trądziku. W tej kwestii mogą okazać się przydatne techniki radzenia sobie ze stresem.

 • Promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza

Pod wpływem zewnętrznych stresorów – takich jak promieniowanie UV, kurz i zanieczyszczenie powietrza – skóra ze skłonnością do niedoskonałości podlega procesom utleniania, co powoduje reakcję łańcuchową: hiperkeratynizację (nadmierne rogowacenie), nadprodukcję sebum (tłustą skórę) oraz utlenianie sebum i zanieczyszczeń obecnych na powierzchni skóry. Proces ten może prowadzić do powstawania nowych przebarwień.

Dobrym pomysłem jest ochrona skóry przed słońcem i regularne oczyszczanie twarzy w okresach wzmożonego zanieczyszczenia powietrza. Szukaj produktów o antysmogowej formule, które zapobiegną przywieraniu szkodliwych cząsteczek smogu do Twojej skóry, takich jak EFFACLAR Duo(+) SPF30


Rodzinne występowanie trądziku

Badania naukowe sugerują, że niektórzy ludzie mogą mieć genetyczne predyspozycje, zwiększające ryzyko wystąpienia u nich trądziku w wieku dorosłym.


Produkty do pielęgnacji twarzy i włosów

Kremy do twarzy, produkty do makijażu, kremy przeciwsłoneczne, a nawet lakier do włosów — to produkty, które mogą powodować powstawanie przebarwień. Szukaj poniższych zwrotów na etykietach produktów:

 • Nie zapycha porów
 • Nie wywołuje trądziku
 • Nie zawiera oleju
 • Nie zatyka porów
Działania niepożądane leków i niezdiazgnozowane choroby

Niektóre leki mogą wywołać trądzik. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w Twoim przypadku, nie przerywaj brania leku, ale porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jest wiele sposób na zmniejszenie częstotliwości nawrotów trądziku.

Trądzik u dorosłych może być także objawem innej choroby (na przykład zespołu policystycznych jajników). Jeśli nasilone objawy nie ustępują, skonsultuj się z dermatologiem lub swoim lekarzem rodzinnym.

JAKIE PRODUKTY WYBIERAĆ
W PRZYPADKU TRĄDZIKU U DOROSŁYCH?

Rutyna pielęgnacyjna w przypadku trądziku u osoby dorosłej

Jeśli borykasz się z trądzikiem w wieku 30, 40 lat lub w okresie okołomenopauzalnym, właściwa pielęgnacja skóry jest absolutną koniecznością. Skóra osoby dorosłej dotknięta trądzikiem jest często wrażliwa, wymaga więc skutecznej, ale delikatnej pielęgnacji.

 • Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie z użyciem płynu micelarnego dostosowanego do potrzeb skóry trądzikowej
 • Po oczyszczeniu skóry, spryskaj ją kojącą i przeciwutleniającą WODĄ TERMALNĄ LA ROCHE-POSAY SPRING WATER. Złagodzi to każdy stan zapalny.
 • Użyj kremu o ukierunkowanym działaniu przeciwtrądzikowym, takiego jak EFFACLAR K+, który zawiera renomowane składniki aktywne, w tym LHA i kwas salicylowy, aby złuszczyć skórę, pozostawiając ją świeżą i gładką, jednocześnie zwalczając zaskórniki i poprawiając kondycję skóry. Formuła wzbogacona o Airlicium, wyjątkową substancję zdolną wchłonąć 150 razy więcej sebum niż sama waży, zapewniającą 8 godzin bez efektu błyszczącej się twarzy.
 • Niektóre produkty do pielęgnacji skóry z trądzikiem dorosłych występują w wersji koloryzującej , która umożliwia ukrycie niedoskonałości w trakcie leczenia ich.
 • Nie zapomnij nałożyć niezatykającego porów kremu z ochroną UV na krem leczniczy, aby zablokować promieniowanie UV i smog, które wspólnie zaostrzają stan zapalny i zmiany trądzikowe. Niektóre produkty leczące trądzik mają już w składzie szerokie spektrum ochrony przed słońcem. Zapytaj farmaceutę o specjalistyczne produkty. 

PRAWDA
CZY FAŁSZ

CUKIER MOŻE
POGARSZAĆ TRĄDZIK.

PRAWDA

Najnowsze badania wykazały, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym — czyli te, które powodują nagły skok poziomu cukru we krwi — mogą pogarszać trądzik. Wiemy, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale chcąc uszczęśliwić swoją skórę trzeba trzymać się z daleka od słodyczy, napojów słodzonych i pyszności z białej mąki, a zamiast tego spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZA
NIE PRZYNIESIE NIC DOBREGO.

PRAWDA

Brzmi jak szybkie rozwiązanie problemu, ale wyciskanie pryszczy może tylko pogorszyć sytuację skóry z niedoskonałościami — można w ten sposób uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i zaostrzyć stan zapalny. Możesz też wprowadzić paznokciem nową infekcję. Wyciskanie pryszczy to szkodliwy nawyk i należy go unikać!
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA JEST NIEWSKAZANA
W PRZYPADKU SKÓRY TRĄDZIKOWEJ.

FAŁSZ

Nie ma dowodów naukowych na to, że czekolada w jakikolwiek sposób wpływa na trądzik, ale każdy jest inny i u niektórych osób czekolada może wywoływać nasilenie objawów. Co więcej, gorzka czekolada zawiera mnóstwo korzystnych dla skóry przeciwutleniaczy!
Dowiedz się więcej

TŁUSTE JEDZENIE
RÓWNA SIĘ TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ

Popularny mit dotyczący trądziku mówi o tym, że tłuszcz na talerzu przekłada się na większą ilość tłuszczu w porach skóry — nie ma jednak żadnej bezpośredniej zależności między tymi dwoma. Mimo wszystko, dieta obfitująca w nienasycone tłuszcze może podsycać mikro stan zapalny we wszystkich organach, w tym w skórze. Krótko mówiąc: chipsy i bekon nie spowodują trądziku, ale umiar jest najlepszym wyjściem dla zdrowia całego organizmu.
Dowiedz się więcej

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

3-stopniowa rutyna pielęgnacyjna EFFACLAR –oczyszczanie, regeneracja, ochrona – wykazuje udowodnioną skuteczność u pacjentów ze skórą trądzikową, mieszkających w zanieczyszczonym środowisku.*

Dowiedz się więcej

*Quantitative study, Beijing/Shanghai, 2014, Total sample: n=600 ²DIM Sell-in YTD Sept 2015 ³INS/Kantar Health La Roche-Posay Barometers 2013.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to kompletna seria produktów przeciw niedoskonałościom ukierunkowana na skuteczne łagodzenie wszystkich faz wyprysku, gwarantująca przy tym doskonałą tolerancję.
 • Krem do cery tłustej EFFACLAR K(+) ODNAWIAJĄCY KREM DO SKÓRY TŁUSTEJ 30 ml Przód | La Roche Posay
  Do pielęgnacji skóry tłustej
  Działanie przeciwutleniające, zapobiegające wągrom i zmniejszające ilość sebum
  EFFACLAR K (+)
  SPRAWDŹ
 • Krem tonizujący EFFACLAR DUO(+) UNIFIANT TONIZUJĄCY KREM 40 ml Przód | La Roche Posay
  Unifikujący, korekcyjny
  Kuracja na zatkane pory
  Przeciwdziałąjący plamom, niedoskonałościom i nawrotom
  EFFACLAR
  DUO(+) UNIFIANT
  SPRAWDŹ
 • Krem z filtrem do cery trądzikowej EFFACLAR DUO (+) SPF 30 40 ml Przód | La Roche Posay
  Krem zwalczający niedoskonałości do skóry tłustej skłonnej do trądziku – dla kobiet i mężczyzn
  EFFACLAR
  DUO (+) SPF 30
  SPRAWDŹ
 • Woda termalna do twarzy WODA TERMALNA Z LA ROCHE-POSAY 300 ml Przód 2 | La Roche Posay
  Do codziennej pielęgnacji nawet najbardziej delikatnej skóry. Dla noworodków, dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży.
  WODA TERMALNA
  SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.