Poznaj przyczyny nadmiernej potliwości pod pachami i pozbądź się dyskomfortu!

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Pot to wciąż drażliwy, a także w przypadku wielu osób – wstydliwy temat. Choć często nie wywołuje on pozytywnych skojarzeń i uczucia komfortu, warto mieć świadomość, że wydzielanie potu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Niestety zdarzają się sytuacje, w których ilość wydzielanego potu jest zbyt duża i ma miejsce niezależnie od panującej temperatury czy wysiłku fizycznego. Zdarza się, że towarzyszy temu również nieprzyjemny zapach potu. W takiej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, czym się objawia oraz jak rozwiązać ten problem.

Pot – dlaczego jest dla nas ważny?

Poświęćmy chwilę sprawcy całego zamieszania, jakim jest pot. Mokre plamy pod pachami w upalne dni czy przepocona koszulka po intensywnym wysiłku fizycznym – choć to akurat ekstremalne sytuacje, pocenie się pod pachami nie wzbudza wśród nas pozytywnych skojarzeń. Najczęściej jest to powód do wstydu, który za wszelką cenę staramy się ukryć.

Mimo to warto mieć świadomość, że pocenie się to tak naprawdę naturalny proces fizjologiczny, który zachodzi w naszym organizmie. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, ma on miejsce przez cały czas. Pot chroni nasz organizm przed przegrzaniem, które jest niebezpieczne w skutkach dla naszego organizmu. Dodatkowo, dzięki poceniu się usuwamy z naszego ciała toksyny, których nagromadzenie również mogłoby okazać się dla nas szkodliwe.

Na czym polega proces pocenia się? W momencie gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, nasza temperatura ciała również się zwiększa. Aby nie dopuścić do przegrzania, nasz organizm zaczyna rozpraszać ciepło. Naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, aby w ten sposób oddać ciepło otoczeniu. W tym samym czasie pot parujący ze skóry absorbuje energię cieplną z ciała i w ten sam sposób obniża jego temperaturę.

Warto zwrócić uwagę także na to, z czego składa się pot. Oczywiście poszczególne elementy składowe mogą różnić się w zależności od tego, w jakiej sytuacji jest wydzielany, a także naszego stylu życia, diety, czynników hormonalnych czy klimatu. Ludzki pot w większości składa się z wody (ok. 98%), soli, kwasu mlekowego, amoniaku, mocznika, a także istotnych dla nas związków mineralnych (sód, potas, wapń, magnez).

Czym jest nadmierna potliwość?

Nasz organizm wydziela pot za pomocą gruczołów potowych, które są rozmieszczone na powierzchni całego ciała, a najwięcej znajduje się w okolicach pachwin, dłoni oraz stóp. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pocimy się znacznie więcej i intensywniej niż wymaga tego sytuacja. Określamy to jako nadmierną potliwość lub hiperhydrozę. Mówimy o niej w momencie, gdy ilość wydzielanego potu staje się łatwo zauważalna i w bardzo dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może mieć także wpływ na nasze życie zawodowe, jak i kontakty z innymi.

Nadpotliwość może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. O nadpotliwości pierwotnej mówimy w momencie, gdy pocenie się ma charakter miejscowy (najczęściej dotyczy pach lub kilku obszarów jednocześnie). Najczęściej ma podłoże genetyczne i może uaktywniać się w trakcie dojrzewania. Z kolei nadpotliwość wtórna ma charakter uogólniony i może być wywoływana przez niektóre choroby. Najczęstszym rodzajem nadpotliwości jest nadmierna potliwość pach.

pocenie się przyczyny

Nadmierne pocenie – przyczyny

Skąd w takim razie bierze się nadmierne wydzielanie potu? Przyczyny nadmiernej potliwości mogą mieć dość zróżnicowane podłoże. Najczęściej przyczyny pocenia się pojawiają się w okresie dojrzewania (choć mogą wystąpić wcześniej) i zwykle ustępują wraz z wiekiem. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Warto pamiętać o tym, że nadmierne pocenie to zaburzenie związane z nadmierną aktywnością gruczołów potowych, które odpowiadają za regulację temperatury ciała. Pozostają one aktywne nawet wtedy, gdy nie wymaga tego sytuacja (np. w trakcie snu). Do przyczyn odpowiedzialnych za nadmierne wydzielanie potu można zaliczyć:

 • uwarunkowania genetyczne;
 • bardzo wysokie temperatury;
 • intensywny wysiłek fizyczny;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nadmierny stres;
 • bardzo silne emocje;
 • ciążę;
 • menopauzę;
 • otyłość;
 • schorzenia neurologiczne;
 • wysoka gorączka;
 • działania niepożądane stosowanych leków.

Nadmierna potliwość – jak się objawia?

Które z objawów mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nadmierną potliwością? Są to przede wszystkim:

 • lepkie, wilgotne, a czasami nawet mokre od potu dłonie, które utrudniają wykonywanie podstawowych czynności;
 • częstym lub ciągłym poceniem się;
 • wilgotnymi od potu podeszwami stóp;
 • przesiąkaniem potu przez ubranie, przez co staje się łatwo zauważalny (najczęściej ma to miejsce w okolicy pach, ale może obejmować również inne obszary;
 • nadmiernemu poceniu się mogą towarzyszyć również częste infekcje grzybicze lub bakteryjne.

Podejrzewając u siebie nadpotliwość warto mieć świadomość, że nadmierna aktywność gruczołów potowych może stanowić objaw poważnej choroby. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe lub pojawiają się inne symptomy, warto udać się na konsultację do specjalisty.

Nieprzyjemny zapach potu pod pachami – skąd się bierze?

Nadmierne pocenie wiąże się z jeszcze jednym problemem, jakim jest nieprzyjemny, intensywny zapach potu pod pachami. Dlaczego może się pojawiać?

Jak już wspomnieliśmy, pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które rozmieszczone są na całym ciele. W rzeczywistości pot jest produkowany przez dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczoły potowe ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe. Gruczoły potowe ekrynowe występują samoistnie i są oddzielnym przydatkiem skóry. Natomiast gruczoły potowe apokrynowe występują wraz z gruczołami łojowymi oraz aparatem włosowym (są zlokalizowane w okolicy mieszków włosowych).

Skąd w takim razie nadmierne pocenie się pod pachami może jednocześnie wiązać się z nieprzyjemnym, ostrym zapachem? Pot, który produkują gruczoły ekrynowe jest bezbarwny i bezwonny. Natomiast ten wydzielany przez gruczoły potowe apokrynowe posiada charakterystyczny, ostry zapach, a za jego obecność są odpowiedzialne bakterie. Te w naturalny sposób występują na skórze człowieka, a pot wydzielany przez gruczoły potowe apokrynowe stanowi dla nich idealną pożywkę. Dlatego też, jeśli pojawią się ku temu odpowiednie warunki, bakterie zaczynają się namnażać w nadmiernych ilościach i żerować.

Nadmierne pocenie się pod pachami i często towarzyszący temu śmierdzący pot pod pachami mogą mieć swoje źródło w braku odpowiedniej higieny. Okolice pod pachami to miejsca ciemne i wilgotne, które stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii. Brak regularnego i dokładnego mycia prowadzi do nagromadzenia się potu i w efekcie przykrego zapachu.

Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu pod pachami jest nieodpowiedni dobór preparatów, które mają hamować lub maskować wydzielanie potu. Oprócz tego pot pod pachami może posiadać nieprzyjemny zapach ze względu na rodzaj stosowanej diety, a czasami również stanowić objaw poważnej choroby.

Nadmierna potliwość pach – jak wpływa na nasze samopoczucie?

Nadpotliwość pach lub całego ciała, a także wyczuwalny przez inne osoby ostry zapach potu mogą mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie i psychikę danej osoby. Intensywne pocenie jest w stanie sprawić, że osoba, której dotyczy problem, może nie akceptować siebie, a czasami nawet zaprzestać spotkań towarzyskich. Dlatego też, jeśli problem nas dotyczy, warto zająć się nim jak najszybciej. Nadmierna potliwość to problem, który da się kontrolować.

Co na pocenie pod pachami?

Choć nadmierne pocenie może dosłownie spędzać sen z powiek, warto pamiętać o tym, że jest to przypadłość, z którą da się skutecznie walczyć. Dostępne są różne sposoby na pocenie się. Można do nich zaliczyć zarówno te, o których obecność jesteśmy w stanie zadbać samodzielnie, na przykład poprzez zmianę nawyków higieny, stosowanie odpowiednich preparatów, jak dezodorant lub antyperspirant, a nawet zmianę diety.

Jeśli jednak te sposoby nie przynoszą rezultatów, warto udać się na wizytę do specjalisty. Ten po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu niezbędnych badań będzie w stanie zaproponować najlepsze leczenie nadpotliwości. Są to m.in. profesjonalne zabiegi, jak toksyna botulinowa, jonofereza, czy odpowiednia farmakologia.

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami

Domowe sposoby na pocenie pod pachami to zwykle pierwsze, po co sięgamy, gdy naszym problemem jest silne pocenie. Choć mogą okazać się bardzo pomocne przy nadmiernym poceniu, nie powinniśmy zapominać, że nie powinny stanowić jedynego rozwiązania, w szczególności, gdy objawy są nasilone.

W jaki sposób możemy samodzielnie ograniczyć nadmierne pocenie? To przede wszystkim odpowiednia higiena naszego ciała przy użyciu odpowiednich preparatów. Warto zadbać także o regularną zmianę noszonych ubrań. Tkaniny w bardzo krótkim czasie przesiąkają zapachami, również tymi nieprzyjemnymi. Pozostając przy ubiorze – jeśli Twoim problemem jest nadmierne pocenie, wybieraj odzież wykonaną z naturalnych, oddychających tkanin, jak bawełna, wełna czy len. W czasie upałów sięgnij po zwiewną odzież, która nie będzie ściśle przylegać do Twojej skóry.

W profilaktyce nadmiernego pocenia się bardzo ważne jest unikanie czynników, które mogą dodatkowo potęgować objawy. Unikaj ostrych, pikantnych potraw, alkoholu, mocnej kawy czy intensywnego wysiłku fizycznego.

Nadpotliwość pach i właściwa pielęgnacja

Niezwykle ważnym elementem walki z nadmiernym poceniem się i przykrym zapachem jest nie tylko regularna higiena. Równie istotne jest to, po jakie kosmetyki pielęgnacyjne sięgamy, aby zminimalizować objawy problemu.

 

Fizjologiczny dezodorant w kulce La Roche-Posay - packshot

 

 Podstawa to odpowiedni dezodorant w kulce lub sprayu. Fizjologiczny dezodorant w kulce od La Roche-Posay to wybór, który warto rozważyć. Produkt przeciwdziała wilgoci oraz przykremu zapachowi, jednocześnie nie hamując w żaden sposób naturalnego procesu pocenia się. Jego skuteczność wynika z zastosowanych w nich substancji aktywnych: perlitu, który eliminuje wilgoć, cynku neutralizującego przykre zapachy i alantoiny, która koi podrażnioną skórę. Kosmetyk nie zawiera alkoholu, więc będzie idealny dla wrażliwej skóry pod pachami.


Lipikar Syndet AP+ - packshot | La Roche-Posay

 

Nadmierne pocenie i przykry zapach potu swoją przyczynę mogą mieć w nieodpowiednim pH skóry. Aby zadbać o jego równowagę, wraz z dezodorantem, warto sięgnąć po pozostałe produkty z gamy: Bezzapachowy krem myjący Lipikar Syndet AP+ oraz Balsam do bardzo suchej skóry Lipikar Baume AP+M. Bezzapachowy krem myjący delikatnie oczyszcza nawet bardzo wrażliwą skórę, nie powodując jej wysuszenia. Natomiast balsam pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu skóry, a także zminimalizować nieprzyjemne swędzenie, jakie może wystąpić przy nadmiernym poceniu się.

Potliwość pach – podsumowanie

Nadmierna potliwość pach, jak i brzydki zapach potu to problem, który dotyczy olbrzymiej liczby osób na całym świecie. Choć dla wielu osób jest powodem do wstydu, warto pamiętać, że jesteśmy w stanie z nim skutecznie walczyć. Pomocna będzie odpowiednia higiena, zmiana nawyków i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków. Jeśli jednak pomimo wprowadzonych zmian problem nie ustępuje, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Bibliografia:

 1. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań, 2008
 2. A. Polańska, Nadmierne wydzielanie potu (Hyperhydrosis), https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis, dostęp [25.11.2022].
 3. J. Sazanów-Lubelski, B. Bergler-Czop, P. Barasińska, Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia, Przegląd Dermatologiczny 2018,105 (4).

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.