Nadmierne pocenie głowy - przyczyny, objawy, leczenie

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Nadmierne pocenie głowy to wstydliwa i powodująca dyskomfort dolegliwość związana z nadczynnością gruczołów potowych. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, objawy i jak skutecznie je wyeliminować.

Przyczyny nadmiernego pocenia głowy

Pocenie się ciała to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu, która pozwala usunąć z organizmu uboczne produkty metabolizmu oraz toksyny, a oprócz tego spełnia funkcję termoregulacyjną. W ten sposób ciało ochładza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub w czasie upałów. Nadpotliwość ciała, w tym nadmierne pocenie głowy, to choroba, którą należy leczyć. Osoby zmagające się z nadmiernym poceniem najczęściej skarżą się na pocącą się skórę pod pachami, stóp, a także skórę głowy i twarzy, zwłaszcza w tzw. obszarze T. Pocenie się twarzy widoczne zwłaszcza na czole i w okolicy nosa jest krępujące i nierzadko powoduje wycofanie się danej osoby z relacji towarzyskich. Przyczyn nadmiernego pocenia głowy i twarzy jest wiele, a należą do nich:

 • przeżywanie silnych emocji,
 • stres,
 • otyłość lub nadwaga,
 • zaburzenie pracy układu nerwowego,
 • podłoże genetyczne,
 • zmiany hormonalne (okres dojrzewania, menopauza),
 • choroby serca,
 • udar mózgu,
 • cukrzyca,
 • choroba Parkinsona,
 • gruźlica,
 • przyjmowanie używek,
 • spożywanie gorących lub pikantnych potraw,
 • niektóre nowotwory.

Czym objawia się nadmierna potliwość głowy?

Wzmożona potliwość głowy to nieprzyjemna i wstydliwa dolegliwość. Na ogół pierwsze objawy nadmiernego pocenia głowy pojawiają się w okresie dojrzewania, osiągając apogeum między 20, a 30 rokiem życia. W wyniku przeżywania silnych emocji, określonej choroby lub niskiej odporności na reakcje stresowe skóra głowy staje się wilgotna, a włosy stają się tłuste i nieświeże. Czasem pocenie się głowy jest tak silne, że nie wykonując żadnej czynności z głowy wręcz kapie pot. Taki stan może doprowadzić do rozwoju grzybicy skóry głowy, a to z kolei przyczynia się do powstania kolejnego problemu, jakim jest łupież. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć porady dermatologa. Gdy jesteśmy zmuszeni działać na własną rękę, łupieżu tłustego i pozbawionym blasku włosom możemy pomóc, stosując przeciwłupieżowy szampon-żel o działaniu mikrozłuszczającym Kerium od La Roche-Posay. Preparat ten zawiera środek złuszczający (LHA - lipohydroksykwas), za sprawą którego eliminowane są łuski. Dzięki systematycznemu używaniu Kerium nie tylko pozbędziemy się nieestetycznego problemu, ale też zapobiegniemy jego nawrotom. Włosy odzyskają dawny blask i świeżość.

Leczenie potliwości głowy

Nadmierne pocenie głowy i twarzy może stać się przyczyną kompleksów, dlatego jak najszybciej należy się z nią uporać. Wśród dostępnych metod leczenia znajdują się:
* regularne mycie głowy i utrzymanie higieny na wysokim poziomie,
* przyjmowanie leków uspokajających, anytcholinergicznych oraz witamin z grupy B,
* stosowanie naparów ziołowych,
* jonoforeza, zabieg wykorzystujący prąd o małym natężeniu,
* śródskórne wstrzykiwanie botoksu.

W przeciwieństwie do nadpotliwości pach czy stóp, nadmiernej potliwości głowy nie da się wyleczyć operacyjnie. Choć została wyprodukowana specjalna maska Elektro Antiperspirant przeznaczona do jonoforezy domowej, nadal za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób leczenia nadmiernego pocenia głowy uważa się ostrzykiwanie skóry głowy toksyną botulinową. Za pomocą trwającego zaledwie kilkadziesiąt minut zabiegu iniekcji botoksu, pacjenci uzyskują efekty, które utrzymują się nawet przez kilka miesięcy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.