Kwas azelainowy – działanie, właściwości, zastosowanie

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Kwas azelainowy to substancja, która obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników, zarówno w przypadku profesjonalnej, jak i domowej pielęgnacji. To składnik wielu kremów do twarzy, serów czy innych produktów do pielęgnacji wymagającej skóry. Tak duża popularność tej substancji wynika między innymi z jej wszechstronnych zastosowań. Czy wiedziałaś, że kwas azelainowy może okazać się Twoją tajną bronią również w przypadku kłopotliwych przebarwień? Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po kwas azelainowy i z jakimi substancjami warto go łączyć, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy – jaki to kwas? W ramach wstępu pora na odrobinę teorii, by jak najprzystępniej przybliżyć działanie i doskonałe właściwości tego składnika. 

Kwas azelainowy zaliczany jest do nasyconych kwasów dikarboksylowych. W liście składników na etykiecie można znaleźć go pod nazwą Azelaic Acid. Gdzie można znaleźć kwas azelainowy i w jaki sposób się go pozyskuje? Co ciekawe, jest to substancja, która wytwarzana jest w sposób naturalny przez mikroorganizmy w tym drożdżaki Malassezia furfur, stanowiące istotny element mikroflory skóry. Oprócz tego można znaleźć go w zbożach takich jak pszenica, żyto czy jęczmień.

Kwas azelainowy – działanie i właściwości

Popularność kwasu azelainowego nie wzięła się znikąd. To substancja o udowodnionym, wielokierunkowym działaniu, którą w szczególności pokochają skóry wrażliwe i trądzikowe. Jakich właściwości i działania można od niego oczekiwać?

 • Działa przeciwzapalnie – łagodzi stany zapalne skóry, również te wywołane przez trądzik różowaty;
 • Działa przeciwbakteryjnie – hamuje namnażanie bakterii beztlenowych i tlenowych, które są odpowiedzialne m.in: za powstawanie zmian trądzikowych i stanów zapalnych;
 • Działa delikatnie złuszczająco – w łagodny sposób złuszcza martwy naskórek, jest odpowiedni nawet dla skóry wrażliwej.
 • Wykazuje działanie przeciwłojotokowe – reguluje nadmierne wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników otwartych i zamkniętych.
 • Działa antyoksydacyjnie – zwalcza wolne rodniki, odpowiadające za przedwczesne starzenie się skóry.
 • Reguluje nadmierne rogowacenie naskórka.
 • Skutecznie rozjaśnia przebarwienia o różnym pochodzeniu.
Warto również podkreślić, że kwas azelainowy można z powodzeniem stosować przez cały rok, gdyż nie wykazuje on działania fototoksycznego. Mimo to zawsze należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
 

Kobieta nakładająca serum z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy – do jakiej cery?

Osoby mające skórę wrażliwą lub naczynkową zwykle dość sceptycznie podchodzą do kwasów złuszczających zawartych w kosmetykach. To prawda, że wiele z nich nie powinno być stosowanych w pielęgnacji, jeśli mierzymy się z takim problemem, jak trądzik różowaty czy wrażliwa i reaktywna skóra. 

 

Popularność kwasu azelainowego wynika między innymi z faktu, że jest to składnik, który charakteryzuje się skutecznym, ale łagodnym działaniem i może być stosowany nawet przez bardzo wrażliwe i reaktywne skóry. Co więcej, możesz stosować kwas azelainowy w ciąży. To bezpieczna i skuteczna alternatywa dla kwasów o intensywniejszym działaniu (kwas azelainowy nie wykazuje działania teratogennego, czyli nie uszkadza płodu). Pamiętaj jednak, by zawsze skonsultować ze specjalistą wprowadzanie składników aktywnych do swojej pielęgnacji.

 

W przypadku jakich problemów skórnych warto sięgnąć po kwas azelainowy? 

 • Kwas azelainowy na trądzik różowaty – łagodzi stany zapalne i wycisza rumień.
 • Kwas azelainowy na trądzik pospolity – doskonale sprawdza się w przypadku skór tłustych, ograniczając aktywność bakterii odpowiedzialnych za nasilanie widocznych niedoskonałości na skórze. Kwas azelainowy na zaskórniki to również bardzo dobry wybór – reguluje pracę gruczołów łojowych.
 • Kwas azelainowy na zmarszczki – poprzez działanie antyoksydacyjne skutecznie zwalcza wolne rodniki i stymuluje komórki naskórka do odnowy.

Kwas azelainowy na przebarwienia

Kwas azelainowy sprawdzi się nie tylko w przypadku wystąpienia rumienia czy skóry trądzikowych. Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości pełni on bardzo ważną rolę w walce z przebarwieniami

 

Jak wiadomo, przebarwienia to nierównomierne plamy w odcieniu od jasnego do ciemnobrązowego, które pojawiają się na skórze w wyniku istniejącego stanu zapalnego. Ich pochodzenie może być różnorakie: często stanowią pozostałość po przebytym trądziku i nieprawidłowo zagojonych niedoskonałościach, mogą mieć także podłoże hormonalne (ostuda). Ich pojawianie się mogą nasilać niektóre leki, jednak ogromny wpływ ma tutaj bezpośredni wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Kwas azelainowy skutecznie rozjaśnia przebarwienia zarówno te wywołane przez słońce, jak i zmiany hormonalne.

Kwas azelainowy – jak stosować?

Zastanawiasz się, jak stosować kwas azelainowy i w jaki sposób włączyć go do swojej pielęgnacji, aby przyniósł jak najlepsze efekty? Wiele zależy tutaj od kondycji Twojej skóry oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Duże znaczenie będzie mieć tutaj stężenie kwasu azelainowego w konkretnym produkcie oraz łączenie go z innymi substancjami aktywnymi. Warto pamiętać, że kwas azelainowy w zależności od stężenia, znajdziemy zarówno w preparatach specjalistycznych, jak i kosmetykach pielęgnacyjnych. Ze względu na to, że kwas azelainowy nie jest fotouczulający, można z powodzeniem stosować go w wieczornej, jak i porannej pielęgnacji (niezależnie od tego należy pamiętać o kremie z filtrem jako etap porannej pielęgnacji).

Kwas azelainowy – z czym łączyć?

Substancje aktywne mają to do siebie, że mogą doskonale uzupełniać się między sobą i wspomagać swoje korzystne działanie na skórę. Niestety zdarzają się też sytuacje, w których połączenie dwóch substancji aktywnych nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie inaczej jest w przypadku kwasu azelainowego. Z jakimi składnikami aktywnymi warto go łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej, a z jakimi niekoniecznie?

 

Bezpieczne połączenia kwasu azelainowego z innymi substancjami to:

 • kwas azelainowy i niacynamid;
 • kwas azelainowy i witamina C;
 • kwas azelainowy i hialuronowy;
 • kwas azelainowy i traneksamowy;
 • kwas azelainowy i ceramidy;
 • kwas azelainowy i trehaloza;
 • kwas azelainowy i glukonolakton.

Co w takim razie z połączeniami, jak kwas azelainowy i retinol, kwas azelainowy i migdałowy, kwas azelainowy i salicylowy czy kwas azelainowy i glikolowy? W tym miejscu dość trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od tego, jaka jest kondycja naszej skóry, w jakim stężeniu stosujemy poszczególne składniki oraz czy mamy zamiar łączyć je w jednej rutynie czy stosować oddzielnie, np. rano i wieczorem. 

Mimo wszystko w przypadku składników takich jak retinol czy kwasy złuszczające AHA i BHA należy zachować ostrożność i w razie wątpliwości skonsultować to z kosmetologiem lub dermatologiem. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w której konkretne połączenie substancji o odpowiednich stężeniach zostało nam zalecone przez specjalistę lub stosujemy kosmetyk, który zawiera w sobie gotowe połączenie tych dwóch składników aktywnych. 

 

Kwas azelainowy – jakie stężenie wybrać?

Nietrudno zgodzić się z faktem, że kwas azelainowy to substancja łagodniejsza w działaniu niż wiele kwasów złuszczających obecnych w kosmetykach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stosować go bez ograniczeń. W dalszym ciągu jest to substancja aktywna, która jak każda w nadmiarze lub w zbyt wysokim stężeniu, nieadekwatnym do potrzeb skóry, może ją niepotrzebnie podrażnić. 

Zawsze warto pamiętać, by stężenie kwasu azelainowego w kosmetyku było dopasowane do aktualnej kondycji naszej skóry.Składnik wykazuje skuteczne działanie już w stężeniu powyżej 1%.. Kosmetykach do pielęgnacji domowej kwas azelainowy zwykle występuje w stężeniu do 5%. Jeśli mówimy o preparatach specjalistycznych z kwasem azelainowym, jego stężenie wynosi w nich najczęściej 15-20%. Wyższe stężenie stosowane jest w przypadku profesjonalnych zabiegów gabinetowych na skórę.

Przebarwienia potrądzikowe – skuteczna rutyna pielęgnacyjna

Jak sprawić, by kwas azelainowy na przebarwienia potrądzikowe dawał jak najlepsze efekty i poradził sobie z najbardziej problematycznymi zmianami? W swojej rutynie pielęgnacyjnej warto połączyć go z kosmetykami, które zawierają substancję aktywną o udowodnionym działaniu na proces produkcji melaniny. Takim składnikiem jest cząsteczka Melasyl™, którą znajdziesz w nowej gamie kosmetyków marki La Roche-Posay, Mela B3
Warto zaznaczyć, iż kwas azelainowy nie wpływa na proces produkcji melaniny, dlatego produkty z tym składnikiem warto połączyć z gamą Mela B3, a uzyskamy skuteczne rozwiązanie w walce z przebarwieniami potrądzikowymi


Melasyl™ to wielokrotnie opatentowany składnik, stanowiący przełom w walce z przebarwieniami. Jego działanie polega między innymi na przechwytywaniu nadmiaru prekursorów melaniny, takich jak DHI, DHICA, DOPACHINON. Po jakie kosmetyki La Roche-Posay z tym składnikiem warto sięgnąć?

Mela B3 Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom

 
Melasyl znajdziesz w Mela B3 Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom. Ten kosmetyk redukuje nawet uciążliwe przebarwienia, zmiany potrądzikowe i zapobiega ich nawrotom. Skuteczność tego produktu została udowodniona klinicznie: Serum Mela B3 widocznie redukuje wg 85% osób uciążliwych przebarwień już po 2. miesiącach stosowania i skutecznie zapobiega ich nawrotom* (*test konsumencki podczas badania klinicznego, 73 kobiety po 4 i 8 tygodniach stosowania). Jego zapach, nieklejąca się i szybko wchłaniająca formuła sprawiają, że aplikacja tego produktu jest czystą przyjemnością.

Mela B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30

W walce z przebarwieniami nigdy nie powinniśmy zapominać o tak istotnym kroku, jakim jest ochrona przeciwsłoneczna. Mela B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30 zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem, nawilża, rozświetla, a dzięki obecności 5% niacynamidu i Melasyl™ redukuje przebarwienia i zapobiega ich nawrotom. Kosmetyk ten nie klei się i jest wygodny w aplikacji. Może być stosowany zarówno na twarz, szyję, dekolt i dłonie.

Żel na przebarwienia oczyszczający skórę Mela B3

Walkę z przebarwieniami warto zacząć już na etapie oczyszczania skóry. Mela B3 Mikro-peelingujący żel oczyszczający oferuje delikatny micro-peeling bez efektu podrażnień. Zawiera niacynamid oraz 1% kwasów PHA, widocznie rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt już od 1. użycia. Możesz stosować go nie tylko do oczyszczania twarzy, ale również szyi, dekoltu, czy dłoni.

Skuteczność kosmetyków Mela B3 została przetestowana na wszystkich fototypach skóry.

Kwas azelainowy – podsumowanie

Przebarwienia skóry to problem, który może wystąpić niezależnie od wieku, czy odcienia naszej skóry. Dlatego tak ważne jest, by do walki z tym problemem sięgać po odpowiednie substancje aktywne, które wykazują wielokierunkowe działanie na skórę i pozostają dla niej łagodne. Jednym z takich składników jest kwas azelainowy. Nie tylko wspomaga rozjaśnianie przebarwień, ale także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie w przypadku takich problemów skórnych jak trądzik czy trądzik różowaty.

Bibliografia:
 1. Reszke R., Szepietowski J., Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, Przegląd Dermatologiczny 2016
 2. Kosmopedia, Jak działa kwas azelainowy na skórę?, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/jak-dziala-kwas-azelainowy-na-skore/ [dostęp: 28.02.2024]. 
 3. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, Skin Changes and Safety Profile of Topical Products During Pregnancy, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8884185/ [dostęp: 28.02.2024].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.