Ostuda na twarzy – czym jest i w jaki sposób się jej pozbyć?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

Na Twojej twarzy pojawiły się brązowe plamy o nieregularnym kształcie? To najprawdopodobniej ostuda zwana także melasmą. Choć ten rodzaj przebarwień najczęściej kojarzony jest z okresem ciąży, tak naprawdę może dotyczyć każdego. Duże i łatwo zauważalne przebarwienia na twarzy mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i okazać się problematyczne w codziennym życiu. To właśnie dlatego tak ważne jest, by poznać przyczyny tego problemu skórnego i przystąpić do działania. Pomogą Ci w tym odpowiednie dermokosmetyki.

Ostuda – co to jest i jak ją rozpoznać?

Ostuda, melasma – co to takiego? Te dwa określenia dotyczą tak naprawdę tego samego problemu skórnego i mogą być stosowane zamienne. Ostuda to duże przebarwienia głównie w obrębie twarzy, powstałe w wyniku zaburzeń pigmentacji, a dokładniej wzmożonego wytwarzania melaniny i nadmiernej aktywności komórek produkujących barwnik w skórze – melanocytów, a także bezpośredniego wpływu promieni słonecznych na skórę.

Z ostudą najczęściej zmagają się kobiety w ciąży oraz te, które ukończyły 30. rok życia, jednak nie jest to reguła, gdyż melasma może również pojawić się u mężczyzn. Jak ją rozpoznać? To nieregularne, wyraźnie odznaczające się od reszty skóry przebarwienia, które przyjmują brązowy lub lekko szarawy odcień. Ostuda najczęściej występuje na centralnej części twarzy, czyli policzkach, czole i nosie. Może również pojawić się nad górną wargą, a nawet dekolcie.

Melasma – przyczyny

Co jest przyczyną pojawiania się melasmy na twarzy? Okazuje się, że bardzo duży wpływ na jej obecność mogą mieć zaburzenia pracy hormonów, stąd tak często obserwuje się ją w okresie ciąży, ale i menopauzy. Wahania gospodarki hormonalnej sprawiają, że może dojść do aktywacji tyrozynazy (to enzym, który odpowiada za produkcję melaniny). Również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych i leków o właściwościach fotouczulających może wpływać na jej obecność na skórze. Do innych przyczyn występowania ostudy można zaliczyć również uwarunkowania genetyczne.

Nie ulega jednak wątpliwości, że czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na nasilenie objawów ostudy w każdym z wyżej wymienionych przypadków jest promieniowanie UV. 

 

Ostuda ciążowa – co warto wiedzieć?

Czy ostuda ciążowa różni się czymś od pozostałych przypadków? Jak wiadomo, w okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do intensywnych i nagłych zmian hormonalnych. W tym czasie między innymi wzrasta poziom progesteronu, estrogenów i melanotropiny. To z kolei może powodować stymulację procesu melanogenezy, w wyniku czego melanina obecna w naskórku zaczyna umiejscawiać się, gromadzić w sposób nieregularny, czego efektem są przebarwienia. 

Oczywiście nie należy zapominać, że w okresie ciąży poza zaburzeniami gospodarki hormonalnej bardzo duży wpływ na powstanie przebarwień ma również ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Twarz z melasmą przed i po rozjaśnieniu przebarwień.

Jak pielęgnować skórę z ostudą?

Ostuda hormonalna, podobnie jak pozostałe przebarwienia jest nieestetyczna, a nierówny koloryt skóry może stać się źródłem kompleksów. Nie oznacza to jednak, że walka z ostudą jest przegrana.

Ochrona UV w walce z melasmą

Pozbycie się tych nieestetycznych przebarwień ze skóry będzie wymagać sporej dawki cierpliwości, regularności, zaangażowania i przede wszystkim – odpowiedniej pielęgnacji. Elementem, który może zapobiec powstawaniu na twarzy melasmy i innych przebarwień jest skuteczna fotoprotekcja, np. Anthelios UVmune 400 fluid oil control SPF50+. Nie należy zapominać, że krem z odpowiednio wysokim filtrem należy stosować przez cały rok, nie tylko w sytuacji gdy przebywamy na słońcu.

Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć kosmetyki zawierające substancje, które działają rozjaśniająco na przebarwienia. Nie należy jednak traktować skóry w zbyt agresywny sposób. Silnie złuszczające kwasy mogą uszkodzić barierę ochronną skóry, co nasila stan zapalny i w efekcie może prowadzić do powstawania kolejnych przebarwień. W tym celu warto sięgnąć po składniki o skutecznym, ale łagodnym działaniu.

 

Można tutaj zaliczyć chociażby kwas azelainowy, kwasy AHA, kwasy PHA czy witaminę C. W walce z przebarwieniami i ostudą doskonale sprawdzi się również niacynamid, wyciąg z lukrecji, LHA oraz Melasyl™. Składniki te znajdziesz w nowej gamie produktów marki La Roche-Posay – Mela B3.

 

 

Rutyna pielęgnacyjna dla skóry z melasmą

W kosmetykach La Roche-Posay z gamy Mela B3 znajdziesz nowy, wielokrotnie opatentowany składnik, Melasyl™, któremu grupa L’Oréal poświęciła aż 18 lat badań. Składnik ten stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie kosmetyków na przebarwienia. Co więcej, to najbardziej kompleksowa formuła o udowodnionym, skutecznym działaniu w przypadku najczęściej występujących zaburzeń pigmentacyjnych na całym świecie, dla wszystkich fototypów, czyli odcieni skóry.

 Żel oczyszczający do skóry z ostudą Mela B3

 
Swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną warto rozpocząć od Mikro-peelingującego żelu oczyszczającego Mela B3. Oprócz substancji Melasyl™ znajdziesz w nim niacynamid i 1% PHA. To delikatny mikro-peeling bez efektu podrażnień. Kosmetyk może być stosowany na skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Widocznie rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt już od 1. użycia.
 
Skoncentrowane serum przeciw ostudzie Mela B3

Po oczyszczeniu twarzy warto sięgnąć po prawdziwy produkt do zadań specjalnych, jakim jest Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom Mela B3. Aż według 85% osób serum widocznie redukuje uciążliwe przebarwienia już po 2. miesiącach stosowania i skutecznie zapobiega ich nawrotom*. Oprócz tego koi, intensywnie nawilża skórę i wzmacnia jej barierę ochronną. Oprócz cząsteczki Melasyl™ znajdziesz w nim m.in. 10% niacynamid, kwas hialuronowy, kwas LHA czy wyciąg z lukrecji. 

*Badanie kliniczne na 73 kobietach, 2 tygodnie przerwy po 8 tygodniach użytkowania.

Krem przeciw ostudzie na dzień SPF 30 Mela B3

Kolejny etap rutyny pielęgnacyjnej w walce z przebarwieniami to krem z ochroną przeciwsłoneczną. Krem przeciw przebarwieniom na dzień SPF 30 Mela B3 oprócz składnika Melasyl™ zawiera 5% niacynamid. Nie tylko skutecznie chroni przed słońcem, ale również nawilża, rozświetla i redukuje nawet uporczywe przebarwienia, zapobiegając ich nawrotom.

Melasma – podsumowanie

Ostuda to problem, który dotyka nie tylko kobiety w ciąży. Te stosunkowo duże, wyraźne i łatwo zauważalne przebarwienia mogą dotyczyć znacznej części osób powyżej 30. roku życia i negatywnie wpływać na ich samoocenę. Warto jednak pamiętać, że walka z melasmą nie jest przegrana. Cierpliwość i kosmetyki o ukierunkowanym działaniu, jak produkty z gamy Mela B3, są w stanie przynieść zadowalające rezultaty.

Bibliografia:

  1. Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A., Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2019 / vol. 8.
  2. https://www.aad.org/public/diseases/a-z/melasma-overview 
  3. Maciejewska J., Ostuda (melasma) - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma. [dostęp: 15.02.2024]  
  4. Materiały prasowe marki

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.