5 sprawdzonych sposobów na łupież łojotokowy! 

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Łupież łojotokowy to uciążliwa dolegliwość związana z bytującymi na skórze naszej głowy drożdżakami, które żywią się wydzielanym przez gruczoły łojem. Poznaj 5 sposobów na łupież tłusty!

Objawy łupieżu tłustego

Łupież tłusty powstaje w wyniku złuszczającego się na skórze głowy naskórka. Od zwykłego łupieżu różni go to, że zjawisku złuszczania towarzyszy nasilony łojotok. Na skórze głowy, włosach i odzieży pojawiają się białe lub żółte fragmenty martwego naskórka, które wyglądają nieestetycznie i mogą świadczyć o stanie chorobowym. Towarzyszący łupieżowi łojotok stanowi dogodne warunki do rozwoju grzybów, których nadmierna ilość powoduje stan zapalny skóry. Dzieje się to m.in. Za sprawą grzybów Malassezia furfur. Innymi czynnikami przyczyniającymi się do pojawienia się łupieżu są zmiany hormonalne, silne nasłonecznienie, zanieczyszczone powietrze, zaburzenia pracy układu immunologicznego, stres, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów. Wśród objawów łupieżu łojotokowego wymienić należy uporczywy świąd skóry oraz żółtawe łuski, które nieestetycznie sklejają tłuste włosy.

Łojotokowe zapalenie skóry

Wzrost liczby kolonii grzybów Malassezia furfur na skórze głowy może doprowadzić do wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry. Schorzenie to związane jest z  łupieżem łojotokowym, przy czym przybiera ona postać przewlekłego stanu zapalnego skóry. Do objawów należą zmiany rumieniowo-złuszczające zlokalizowane w obrębie fałdów nosowo-wargowcyh, na czole, w okolicy brwi i linii włosów, czyli tam, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Dolegliwość ta dotyka przeważnie osób w wieku między 18, a 40 rokiem życia, a także niemowlęta.

Skuteczne metody leczenia łupieżu łojotokowego

Leczenie łupieżu łojotokowego odbywa się w oparciu o preparaty złuszczające, przeciwłojotokowe oraz przeciwgrzybicze. Zignorowanie dolegliwości może doprowadzić do nasilenia się objawów, pojawienia się nawarstwionych strupów i stanu zapalnego, który może w konsekwencji spowodować trwałe wyłysienie. Oto pięć sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam poradzić sobie z tłustym łojotokiem i złuszczającymi się płatami naskórka:

  1. w momencie zaobserwowania fragmentów naskórka na włosach i odzieży należy w pierwszej kolejności zmienić środki kosmetyczne, których używamy do mycia i pielęgnowania włosów oraz skóry głowy na delikatne emulsje, szampony na łupież tłusty i kremy przeznaczone do walki z łupieżem;
  2. stosować dietę bogatą w składniki mineralne i witaminy, a także unikać sytuacji stresowych, które mogą wzmagać wydzielanie potu i łoju;
  3. w zależności od przyczyny pojawienia się łupieżu, może być konieczne poddanie się kuracji hormonalnej, toteż warto udać się na konsultację do endokrynologa i dermatologa;
  4. używanie kremu lub płynu zawierającego lek przeciwgrzybiczy (najlepiej z grupy pochodnych imidazolu) bądź kortykosteroidow;
  5. przywrócenie skórze gładkości i równowagi fizjologicznej za pomocą środków keratolitycznych, które mają właściwości złuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka.

Dobrą praktyką w początkowych fazach łupieżu jest systematyczne stosowanie specjalnego szamponu na łupież łojotokowy. Preparatem, który pomoże nam w leczeniu jest intensywna kuracja przeciwłupieżowa Kerium DS od La Roche-Posay, który zarówno likwiduje objawy świądu i łupieżu, ale też zapobiega jego nawrotom w przyszłości i sprawia, że włosy odzyskują miękkość i blask. Szampon na łupież łojotokowy jest przeznaczony do każdego typu skóry, w tym również mogą go stosować osoby ze skórą wrażliwą. Możliwe jest całkowite wyleczenie łupieżu, choć u wielu osób problem ten nawraca.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.