Krosty pod skórą na twarzy - jak je zwalczyć?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Krosty pod skórą na twarzy to bolesny problem. Podskórne pryszcze nie tylko szpecą skórę, ale także często sprawiają ból. Tego typu zmiany skórne mogą mieć różnorakie źródło — na przykład oznaczać trądzik grudkowy. Dowiedz się, skąd się biorą krosty podskórne na twarzy i zobacz, w jaki sposób można się ich pozbyć!

Krosty pod skórą na twarzy - skąd się biorą?

Krosty podskórne na twarzy przyczyny mogą mieć naprawdę różne. Na ogół tego typu zmiany skórne są jednak zazwyczaj objawem trądziku grudkowo-zaskórnikowego. W takim przypadku podskórne grudki pojawiają się często u nastolatków i wiążą się z rozregulowaną grą hormonalną. Trądzik grudkowy (grudkowo-zaskórnikowy) dość łatwo rozpoznać, bowiem charakteryzuje się właśnie łatwo wyczuwalnymi pod palcami drobnymi zgrubieniami, najczęściej zlokalizowanymi w tak zwanej „strefie T”, czyli w okolicy brody, nosa, policzków i czoła, gdzie praca gruczołów łojowych jest najbardziej wydajna. Nadmiar wytwarzanego sebum w połączeniu z nagromadzonym zrogowaciałym naskórkiem oraz zabrudzeniami dnia codziennego (potem, łzami, resztkami kosmetyków, makijażu, pyłkami środowiskowymi) stanowi pośrednią przyczynę pojawiania się tego typu wykwitów trądzikowych. Z kolei bezpośrednia przyczyna ich powstawania polega na tym, że w efekcie odkładania się zabrudzeń pod powierzchnią skóry dochodzi do otorbienia się gruczołów łojowych, zwiększenia objętości komórek, bądź po prostu magazynowania się pod skórą substancji stałych. W ich wyniku w warstwie rogowej pojawia się wykwit, który jest zarówno dobrze widoczny na powierzchni twarzy, jak i łatwo wyczuwalny dotykiem.

 

A jeśli nie trądzik grudkowo-zaskórnikowy to co?

Jednak grudki podskórne to nie tylko objaw trądziku młodzieńczego. Wykwity powstające pod powierzchnią skóry mogą być również zupełnie czymś innym. Dlatego też warto sprawdzić, z czym łatwo je pomylić!

Wyczucie krostki pod skórą na twarzy może oznaczać jeden z łagodnych guzków tkanki podskórnej:

* KASZAKA,
* WŁÓKNIAKA,
* TŁUSZCZAKA.

Ponadto łatwo je pomylić także z:

* LISZAJEM PŁASKIM,
* BRODAWKĄ ZWYKŁĄ,

Dodatkowo za pojawienie się podskórnych grudek mogą odpowiadać na przykład infekcje wirusowe wywołane przez wirusa ospy, czy opryszczki. Bardzo często zdarza się również, że krostki pod skórą twarzy to po prostu efekt kontaktowego zapalenia skóry, czyli nic innego jak odczyn alergiczny. Zdarza się również i tak, że pryszcze podskórne pojawiają się zaraz po zastosowaniu silnych detergentów.

 

Krosty pod skórą na twarzy - jak skutecznie się ich pozbyć?

Omówienie potencjalnych przyczyn pojawienia się krost podskórnych na twarzy nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ to właśnie od nich zależy sposób leczenia tego rodzaju zmian skórnych.
I tak kolejno, w przypadku pryszczy podskórnych będących znamionami trądzikowymi stosuje się przede wszystkim odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest tu przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry twarzy oraz regularne złuszczanie naskórka. Kolejnym krokiem jest aplikacja kremu zwalczającego niedoskonałości skóry - jak na przykład Effeclar Duo + Unifiant - który nie tylko wyeliminuje uciążliwe wykwity, ale także wyrówna koloryt skóry.
Jeżeli natomiast chodzi o zwalczanie guzków tkanki podskórnej - kaszaka, tłuszczaka, czy włókniaka, to jedyną metodą ich leczenia jest zabieg chirurgiczny. Ale bez obaw, bardzo często tego typu działania są wykonywane w trybie ambulatoryjnym i nie pozostawiają po sobie żadnych śladów.
Odnosząc się z kolei do krost pod skórą na twarzy powstałych w wyniku infekcji wirusowej konieczne jest tu leczenie farmakologiczne, poprzedzone oczywiście specjalistyczną diagnozą. Bywa również tak, że obok przypisanych medykamentów lekarz zaleca jednocześnie stosowanie preparatów o działaniu miejscowym, które dość szybko eliminują tego typu zmiany skórne.

Podsumowując, aby skutecznie pozbyć się krost pod skórą na twarzy, należy najpierw poznać przyczynę ich powstawania. Wizyta dermatologiczna to najlepszy na to sposób, nawet jeżeli grudki podskórne oznaczają jedynie trądzik. Przecież w takim przypadku lepiej zdać się na wiedzę lekarza niż samemu błądzić w poszukiwaniu skutecznego rozwiązania.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.