Krosty pod skórą na twarzy - jak je zwalczyć?

Article Read Duration 11 min. czas czytania

Uporczywe pryszcze na twarzy mogą pojawić się w każdym wieku. Czasami są to podskórne gule, bardzo trudne w leczeniu, innym razem wypryski pojawiające się na powierzchni skóry i przybierające różne formy. Grudki te wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale powodują też dyskomfort. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny powstawania pryszczy oraz co zrobić, aby je niwelować oraz zapobiegać ich powstawaniu. 

Co może powodować pryszcze na twarzy?

Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?

● Stres jest jednym z głównych czynników, który przyczynia się do powstawania niedoskonałości na skórze. Równie niebezpieczne jest także chroniczne zmęczenie. Jeżeli nadmierny stres towarzyszy nam przez długi czas, to w pewnym momencie na naszej skórze pojawią się pryszcze.
● Brak odpowiedniej higieny także może przyczynić się do powstawania niedoskonałości. Oznacza to, że zapominamy o dokładnym oczyszczaniu skóry, co w rezultacie prowadzi do czopowania ujść gruczołów. Należy też pamiętać, że do twarzy przykładamy bardzo często ekran telefonu. Na nim również można znajdować się wiele szkodliwych dla skóry bakterii. Konieczne jest też pamiętanie o regularnej zmianie pościeli czy ręczników, które także mają kontakt z naszą twarzą.
● Zły dobór kosmetyków wiąże się poniekąd z poprzednim czynnikiem. Samo dbanie o skórę to za mało. Musimy wiedzieć, które kosmetyki są dla nas odpowiednie oraz zwracać uwagę na ich skład. Niektórych dodatków lepiej unikać, inne natomiast regularnie wprowadzać do naszej pielęgnacji (na przykład retinol).
● Nieodpowiednia dieta, w której sporo jest przetworzonych produktów, wpływa niekorzystnie na zdrowie naszego organizmu. W rezultacie powstają właśnie różnego rodzaju ropne pryszcze na twarzy oraz inne niedoskonałości.
● Używki takie jak alkohol czy papierosy mogą powodować zaostrzenie trądziku.
● Czynniki zewnętrzne, takie jak choćby zanieczyszczenie środowiska także prowadzą do problemów z cerą. Grudki podskórne mogą być efektem wpływu słabej jakości powietrza na stan naszej skóry.
● Wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, czasami skutkują pogorszeniem stanu zdrowia naszej skóry oraz włosów.

Krosty na twarzy i ich rodzaje 

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu. 

 

Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych. 

 

Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte

Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.

 

Nieestetyczna grudka

Grudka jest tak zwanym wykwitem, który jest szczególnie zauważalny ze względu na swój kształt. Grudkę poznamy po kopulastej wypukłości. Jej charakterystyczna forma sprawia, że trudno jest ukryć ją przy pomocy kosmetyków kolorowych.

 

Krostka zlokalizowana na twarzy

Krosta to również zmiana wyniosła, która może przybierać różne wielkości. Co szczególnie ważne, bywa ona wypełniona tak zwaną treścią ropną. Jej występowanie często powoduje duży dyskomfort oraz chęć szybkiego pozbycia się zmiany poprzez jej wyciśnięcie.

Czym jest trądzikowa mapa twarzy?

Niewiele osób wie, że umiejscowienie powstających zmian ma ogromne znaczenie. Tak zwana trądzikowa mapa twarzy to graficzne przedstawienie tego, za co odpowiedzialne jest pojawianie się poszczególnych niedoskonałości. W jedną chwilę dostajemy wskazówkę dotyczącą tego, co złego może dziać się w naszym organizmie oraz czemu warto przyjrzeć się bliżej (na przykład poprzez wykonanie dodatkowych badań). 

Krosty na czole 

Powstające na czole krosty mogą oznaczać przede wszystkim źle dobraną dietę. Jeżeli na co dzień jemy produkty, które niekoniecznie nam służą, to będą one widoczne właśnie pod postacią niedoskonałości występujących na czole. Jeżeli nasz układ trawienny nie funkcjonuje zbyt dobrze, to możemy spodziewać się właśnie wyprysków w tym miejscu. Co jeszcze? Gdy krosty na twarzy występują przede wszystkim tuż pod linią włosów, to bardzo często oznacza to, że niepoprawnie zmywamy produkty kolorowe bądź też kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów. 

 

Krosty na brodzie 

Jedzenie mocno przetworzonej żywności znanej nam dobrze jako fast foody sprawia, że nieestetyczne krosty będą powstawały między innymi na brodzie. Oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy wprowadzić do naszej diety zdrowe posiłki, przygotowane samodzielnie, z naturalnych, znanych nam składników. 

 

Krosty nad linią ust 

Z tym problemem boryka się bardzo wiele kobiet. Pryszcze podskórne występujące w okolicach ust, a już zwłaszcza nad górną wargą oznaczają nic innego, jak niepoprawnie działającą gospodarkę hormonalną. Są to nawet bolące pryszcze przed okresem, które znikają wraz z zakończeniem krwawienia. Cera stopniowo wraca do swojej dawnej kondycji. 

 

Krosty na policzkach

Podskórne pryszcze w okolicach policzków to prawdopodobnie oznaka alergii. Powinniśmy bliżej przyjrzeć się temu, co nakładamy na skórę oraz z czym ma kontakt nasza cera. Co jeszcze jest ważne? Krostki na policzkach występują też u osób palących papierosy oraz tych, które rzadko czyszczą ekran swojego telefonu. Ten bardzo często ma kontakt z naszą twarzą, co prowadzi do przenoszenia na nią różnego rodzaju bakterii. 

 

Krosty na nosie 

Boląca krosta na nosie to coś, co przydarza się bardzo wielu osobom. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, czy aby na pewno nie stresujemy się zbyt często? Jeżeli mamy aktualnie trudny czas, a poziom kortyzolu jest stale podwyższony, to skutki tego możemy odczuć właśnie poprzez wystąpienie takiej niedoskonałości, jak choćby krosta na nosie. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić poziom cukru we krwi.

 

Pryszcz podskórny w okolicach brwi

Spożywanie znacznej ilości alkoholu oraz tłustego jedzenia sprawia, że podskórne gule pojawiają się właśnie w okolicach brwi. Czasami występują nawet pomiędzy pojedynczymi włoskami. Konieczne jest więc ograniczenie używek oraz zmiana codziennej diety. 

Trądzikowa mapa twarzy - infografika | La Roche-Posay

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą. 

Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

 

Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?

Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy. 

Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).

 

Wypryski na twarzy i ich leczenie

Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?

W zależności od tego, jak wygląda nasza skóra oraz powstające na niej zmiany, dermatolog może przepisać nam specjalną maść na krosty, która ma pomóc w ich szybszym gojeniu. Niektóre specyfiki dostępne są jedynie jako zakup na receptę. Warto dokładnie przeczytać ulotkę, aby upewnić się, że produkt aplikujemy w odpowiedni sposób. Tego rodzaju maść na pryszcze podskórne będzie przeznaczona do stosowania miejscowego. Jeżeli zostanie odpowiednio dobrana, to jak najbardziej pomoże nam przy obecnym problemie.

 

Pryszcze podskórne – domowe sposoby

Wiele osób jest przekonanych, że domowe sposoby na krostki na twarzy w zupełności wystarczą, aby pozbyć się tego rodzaju niedoskonałości. Należy jednak wiedzieć, że są to jedynie środki doraźne i jeżeli nie znajdziemy źródła problemu, to pryszcze podskórne i krostki innego pochodzenia dalej będą nawracały.

Nie wszystkie domowe sposoby są też bezpieczne. Mogą prowadzić do podrażnienia delikatnej skóry bądź też jej uszkodzenia. O ile same krostki na twarzy będą mniej widoczne, to jednak nie mamy pewności, że w ten sposób nie zaszkodziliśmy swojej cerze. Jakie jest więc najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim warto skonsultować tego rodzaju metody walki z pryszczami z prowadzącym nasze leczenie dermatologiem. 

 

Rola pielęgnacji a krostki i grudki

Podskórne grudki będą znikały z naszej twarzy znacznie szybciej, jeżeli zrozumiemy, jak dużą rolę w ich eliminacji odgrywa poprawnie dobrana pielęgnacja twarzy. Musimy zwrócić uwagę zarówno na poranną, jak i wieczorną rutynę. Czasami kosmetyki przeciwtrądzikowe stosujemy także w czasie dnia. Właściwa pielęgnacja przyspiesza gojenie, wpływa pozytywnie na zapobieganie powstawania nowych zmian skórnych, koi oraz odżywia skórę. 

Kosmetyki pielęgnacyjne a pryszcze na twarzy

Jeżeli zależy nam, aby wypryski na twarzy goiły się szybciej, a każda krosta była mniej uporczywa w leczeniu, to warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy w naszej codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby podstawowa rutyna była dopasowana do naszego rytmu dnia oraz potrzeb skóry. 

Postarajmy się, aby przynajmniej raz dziennie poświęcić naszej cerze nieco więcej czasu. Najczęściej udaje się o to zadbać wieczorową porą. Najważniejszą kwestią jest dokładne i dogłębne oczyszczanie. Najwięcej niedoskonałości powstaje na cerze, z której nieskutecznie pozbywamy się resztek kosmetyków kolorowych i aplikowanych o poranku produktów pielęgnacyjnych.

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy cery trądzikowej, jest kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Jednak by jego użycie przynosiło zamierzone efekty, warto wybrać produkt o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu dla skóry. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar żel oczyszczający do twarzy. Oczyszcza wymagającą skórę w sposób delikatny, bez przesuszania czy podrażnień. Z łatwością usuwa nadmiar sebum czy nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia, a także okazuje się pomocny w odblokowywaniu porów i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając niedoskonałości i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za objawy trądziku.

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-Posay

Po dokładnym umyciu skóry warto przywrócić jej naturalne pH. Co to oznacza? Kolejnym krokiem powinna być tonizacja. Na tym etapie warto zastosować Effaclar tonik do cery tłustej i trądzikowej. W jego składzie znajduje się między innymi woda termalna, a także LHA. Kosmetyk w jedna chwilę przywraca skórze świeżość oraz zwęża pory. Znajduje się w poręcznej buteleczce. Zalecany jest do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i nastolatków. 

Effaclar A.I. - packshot | La Roche-Posay

Jeżeli wypryski na twarzy nie kwalifikują się do stosowania specjalistycznej maści na trądzik, możemy sięgnąć między innymi po krem punktowy na wypryski Effaclar A.I.. Przede wszystkim jest to kosmetyk powodujący zminimalizowanie widoczności zmian trądzikowych, a na tym szczególnie nam zależy. Wyjątkowość tego preparatu polega na dodaniu  składników takich jak: niacynamid, pirokton olaminy, mikrozłuszczający kwas LHA oraz woda termalna La Roche-Posay. Te dodatki doskonale wspomagają proces regeneracji komórek naskórka oraz sprawiają, że niedoskonałości powodują mniejszy dyskomfort. Jest to kosmetyk odpowiedni dla skóry wrażliwej.

Effaclar Duo+M - packshot

Na uporczywe grudki i krosty warto zastosować krem nawilżający o ukierunkowanym działaniu, jak krem na wypryski Effaclar DUO+M. Produkt ten zawiera opatentowany składnik aktywny, Phylobioma, który wspiera mikrobiom skóry. Oprócz tego przeciwdziała namnażaniu się bakterii C.acnes typu IA1, które odpowiadają za rozwój i nasilenie objawów trądziku. Krem skutecznie redukuje przebarwienia i ujednolica koloryt skóry. Jest doskonałym wsparciem dla kuracji dermatologicznej.

Effaclar Duo SPF30 - packshot | La Roche-Posay

W pielęgnacji skóry z niedoskonałościami bardzo ważne jest unikanie długiej ekspozycji na działanie promieniowania UV. Prowadzi ono do przyspieszenia procesów starzenia, ale też niszczenia skóry (na przykład przez poparzenia). Uszkodzona bariera ochronna sprawia, że cera jest podatna na występowanie zmian skórnych. Aby wypryski na brodzie i innych częściach twarzy pojawiały się rzadziej, warto sięgnąć po Effaclar Duo (+) SPF 30 krem z filtrem do cery trądzikowej. Jest to lekki, nietłusty i nawilżający produkt w żelu. Jego działanie i skuteczność zostały potwierdzone klinicznie. Widocznie zmniejsza niedoskonałości oraz przebarwienia. Chroni także przed promieniowaniem UV oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi spotykamy się na co dzień. Warto stosować go przede wszystkim rano, podczas codziennej pielęgnacji skóry. Doskonale się wchłania i może być aplikowany pod makijaż. 

Podsumowując…

Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania. 
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry. 

Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości. 

Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.