Reaktywność skóry: 3 przyczyny posiadania skóry wrażliwej

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na styczność z licznymi czynnikami zewnętrznymi. Nawet jeżeli staramy się ograniczać tę ekspozycję, nie sposób jest całkowicie uniknąć chociażby wpływu warunków atmosferycznych. W większości przypadków, przy pomocy sprawdzonej pielęgnacji i innych metod ochrony, możemy w dużej mierze zabezpieczyć naszą cerę przed negatywnymi skutkami wszystkich tych zjawisk. Zdarza się jednak, że skóra reaguje nieco gwałtowniej na każdego „intruza” – mówimy wówczas o tzw. nadwrażliwości. Skąd ona się bierze? W jaki sposób rozpoznać skórę wrażliwą i właściwie o nią zadbać?

Nadwrażliwość skóry – charakterystyka

Mimo że może się wydawać inaczej, nadwrażliwość skóry jest dość częstym zjawiskiem. Co istotne, jej objawy mogą pojawić się z czasem. Należy też podkreślić, że symptomy nadwrażliwości i reaktywności może wykazywać zarówno skóra sucha, jak i tłusta, normalna czy mieszana. Jak wykazują badania epidemiologiczne przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji, około 50% populacji wskazuje występowanie cery wrażliwej. Nieco częściej (ok. 60%) na jej objawy skarżą się kobiety.

Cera wrażliwa w dużej mierze kojarzy się z cerą alergiczną, gdzie również mamy do czynienia z gwałtowną odpowiedzią organizmu na czynniki zewnętrzne. Nie należy jednak utożsamiać ze sobą tych pojęć, ponieważ nadwrażliwości niekoniecznie muszą towarzyszyć reakcje alergiczne. W jaki sposób zatem rozpoznać, że mamy skórę wrażliwą? Objawy mogą być różnorodne, a większość z nich związana jest z ogólnym dyskomfortem. W obrębie skóry wyczuwalne jest swędzenie, pieczenie, kłucie, a czasami nawet ból. Oprócz tego możemy zauważyć dość silne zaczerwienienie, któremu nierzadko towarzyszy również obrzęk. Wrażliwa skóra łatwo ulega przesuszeniu i odwodnieniu, przez co naskórek może zacząć się łuszczyć.

Podstawowa różnica między cerą wrażliwą a alergiczną jest taka, że ta druga reaguje na konkretne substancje, na które mamy uczulenie. W przypadku nadwrażliwości objawy pojawiają się na skórze na skutek różnorodnych czynników, dlatego też występuje duża skłonność do podrażnień.

Główne przyczyny skóry wrażliwej

Nadwrażliwość skóry na dotyk i nie tylko ma dość złożony charakter, w związku z czym do dziś nie ustalono jednoznacznej przyczyny występowania takiego stanu. Stwierdzono natomiast, że naskórek skóry wrażliwej wykazuje zaburzenia funkcji ochronnej, której zadaniem jest zatrzymywanie niezbędnego poziomu nawilżenia, jak i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. To dlatego cera nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed odwodnieniem i licznymi podrażnieniami.

Ponadto zostało podkreślone, że w przypadku skóry wrażliwej komórki wytwarzają w nadmiarze substancje zwane cytokinami zapalanymi. Oprócz tego zakończenia nerwów powierzchniowych produkują zbyt duże ilości neuroprzekaźników. To także jest odpowiedzialne za silny dyskomfort i inne symptomy, które mogą nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim diametralnie wpłynąć na to, jak wygląda nasza cera.

Czynniki, które bezpośrednio wywołują objawy nadwrażliwości, możemy podzielić na trzy grupy. Są to główne źródła problemów, z jakimi zmaga się skóra wrażliwa na dotyk, skłonna do zaczerwienień. Są to:

  • czynniki środowiskowe – mowa tutaj o wszelkich warunkach atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy też wahania temperatury. Tym sposobem uczucie pieczenia i ściągnięcia nasila się, gdy przebywamy na zewnątrz. O ile większość naszego ciała możemy chronić dzięki odzieży, o tyle nasza cera stale ma styczność z aktualnymi zjawiskami pogodowymi. Co szczególnie istotne, symptomy związane z nadreaktywnością skóry mogą nasilać się szczególnie jesienią i zimą. Wiąże się to z faktem, że jesteśmy narażeni na zmiany temperatury, przechodząc z ogrzewanych pomieszczeń na mroźne powietrze;
  • czynniki kontaktowe – czyli bezpośrednia styczność z substancjami, które mogą wywoływać ściągnięcie, pieczenie i kłucie. Głównie są za to odpowiedzialne niedobrane do indywidualnych potrzeb kosmetyki, zarówno te do pielęgnacji, jak i do makijażu. Oprócz tego drażniąco może działać zbyt twarda woda i korzystanie z szorstkich ręczników. Warto uważać również na to, by skóra nie miała ścisłego kontaktu ze środkami czyszczącymi. Chemia domowa pełna jest silnych detergentów, które nawet w przypadku „zdrowej” skóry powodują silne przesuszenie;
  • czynniki naczyniowe – czyli te zjawiska, które bezpośrednio wpływają na osłabienie ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje silnym zaczerwienieniem i uczuciem rozgrzania. Wrażliwa skóra przy dotyku to także jeden z rezultatów tego typu reakcji. Co zaliczamy do tych czynników? Zarówno wspomniane już zmiany temperatury, ale także spożywanie ostrych potraw, picie alkoholu czy stres.

Czynniki wpływające na nadwrażliwość skóry - infografika | La Roche-Posay

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Zanim bezpośrednio przejdziemy do pielęgnacji i kosmetyków, jakich warto używać przy dużej reaktywności skóry, warto także zastanowić się nad innymi kwestiami, które mogą ochronić nas przed dyskomfortem. 

Dobrze jest uważać z eksperymentowaniem i testować produkty pojedynczo, zamiast za jednym zamachem diametralnie zmieniać swoją rutynę pielęgnacyjną. Warto jest też poznać składniki, które pozytywnie wpływają na wzmacnianie bariery ochronnej skóry. Sięgać należy po takie substancje ochronne jak niacynamid i pantenol. Do ukojenia cery po oczyszczaniu sprawdzi się z pewnością woda termalna.

Do zabiegów pielęgnacyjnych przy reaktywnej skórze koniecznie należy też wprowadzić emolienty, czyli składniki natłuszczające i ochronne, tworzące na powierzchni skóry warstwę zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczamy do nich m.in. masło shea, które jest obecne w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała.

Oprócz tego pamiętajmy o tym, że skóra wrażliwa nie przepada za nadmiernym pocieraniem czy zbyt dużym naciskiem, jako że mogłoby to prowadzić do zwiększenia dolegliwości. Produkty nakładajmy delikatnie i nie używajmy do osuszania twarzy szorstkich, chropowatych ręczników.

 

Skóra wrażliwa – pielęgnacja

Pielęgnacja skóry wrażliwej jest niezwykle istotna – to właśnie poprzez zastosowanie prawidłowo dobranych preparatów i stosowanie odpowiednich technik aplikacji jesteśmy w stanie wzmocnić jej naturalną barierę ochronną. Pozwoli nam to też uporać się z przesuszeniem i szorstkością, które są tak częste w przypadku nasilonej reaktywności. Wspomaganie regeneracji cery może nawet sprawić, że jej nietolerancja na czynniki zewnętrzne zmniejszy się, wobec czego znacznie łatwiej będzie utrzymać ją w ryzach.

Podstawą pielęgnacji w tym przypadku jest m.in. regularne oczyszczanie. W ten sposób pozbywamy się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń, które mogą nasilać swędzenie czy też powodować podrażnienia. Należy jednak podkreślić, że to oczyszczanie powinno być bardzo łagodne – używanie zbyt agresywnych środków myjących nie tylko nie przyniesie zamierzonego rezultatu, ale wręcz jeszcze bardziej zaburzy funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, przez co dolegliwości skóry wrażliwej staną się jeszcze dotkliwsze.

Drugim, równie ważnym elementem jest skrupulatne nawilżanie i odżywianie cery. Dostarczanie jej niezbędnych składników aktywnych stymuluje proces odnowy naskórka i zapobiega nadmiernej utracie wody z wnętrza skóry. Dobrze jest przy tym unikać kosmetyków, które zawierają parabeny, sztuczne barwniki i konserwanty, ponieważ mogą one okazać się zbyt drażniące dla tak delikatnej skóry. Bez wątpienia należy też pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, i to nie tylko latem – choć jesienią i zimą łatwo nam zapomnieć o promieniach słońca, to jednak wciąż docierają one do naszej skóry i mogą wzmagać symptomy nadwrażliwości.

 

Skóra wrażliwa – kosmetyki

Jak już zostało wspomniane, łagodne formuły i delikatne ruchy podczas ich nakładania to dokładnie to, czego potrzebuje cera wrażliwa. Kosmetyki powinny być zatem dobierane starannie, z uważnym przeczytaniem składu celem uniknięcia zbyt silnych substancji, które mogłyby naruszyć jej mikrobiom. Wrażliwa skóra na dotyk i wszelkie czynniki zewnętrzne powinna być regularnie oczyszczana, tonizowana i nawilżana – warto zatem poświęcić dwa razy dziennie kilka minut, by odpowiednio się nią zająć. Odpowiednie kosmetyki do skóry wrażliwej to takie, które mają działanie kojące i wzmacniające.

Toleriane emulsja oczyszczająca - packshot | La Roche-Posay

Na etapie oczyszczania może sprawdzić się Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca od La Roche-Posay. Skutecznie i zarazem delikatnie usuwa makijaż oraz wszelkie zanieczyszczenia, a kremowa konsystencja ułatwia rozprowadzanie i jednocześnie ogranicza potrzebę pocierania skóry. W składzie znalazły się aż cztery dobroczynne substancje aktywne: betaina kokosowa, niacynamid, pantenol oraz woda termalna. Produkt doskonale odświeża skórę i redukuje uczucie dyskomfortu, nie pozostawia też po sobie nieprzyjemnego uczucia wysuszenia i ściągnięcia.

Woda termalna - packshot | La Roche-Posay

Następnym krokiem pielęgnacyjnym będzie oczywiście tonizacja. Dlaczego jest to ważne? Nawet najdelikatniejsze oczyszczanie powoduje, że naturalnie kwaśne pH skóry zmienia swój odczyn na zasadowy. Powoduje to zachwianie jej mikrobiomu, co niestety może doprowadzić do pogłębienia podrażnień. Oprócz tego, użycie dodatkowego kosmetyku po umyciu cery będzie przygotowywało ją na nałożenie produktów typowo nawilżających, ułatwiając ich wchłanianie. Skórę możesz ukoić za sprawą wody termalnej do twarzy w wygodnej formie sprayu. To preparat bogaty w minerały, takie jak cynk, selen i wapń. Woda termalna ma właściwości antyoksydacyjne, kojące, zmiękczające i przeciwpodrażnieniowe. Co więcej, możesz po nią sięgać także w ciągu dnia – będzie stanowiła wspaniałe odświeżenie i dodatkowe wzmocnienie mikrobiomu.

Toleriane Dermallergo krem - packshot

Na koniec przychodzi pora na kosmetyk odżywczy. Warto stawiać tutaj na bogate formuły, które zredukują wszelkie dolegliwości towarzyszące skórze wrażliwej. W tej roli może wystąpić Toleriane Dermallergo krem, bogaty w kojącą neurosensynę, wspierającą mikrobiom skóry sphingobiomę oraz łagodzącą wodę termalną. Efekt tego kosmetyku jest widoczny już po 1 minucie – skóra jest wyraźnie ukojona, a uczucie dyskomfortu wywołane przesuszeniem zostaje znacząco zredukowane. Krem Toleriane Dermallergo zapewnia 48-godzinne nawilżenie, a przy tym regeneruje i wzmacnia barierę ochronną skóry.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.