Wszystko, co warto wiedzieć o oczyszczaniu twarzy olejami

Article Read Duration 3 min. czas czytania

Oczyszczanie twarzy olejami (metoda OCM - Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń działająca na zasadzie: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Jakie efekty przynosi olejowe oczyszczanie twarzy? I czy metoda OCM może być stosowana przy każdym rodzaju skóry?

Demakijaż olejami - czy to skuteczna metoda?

OCM to bardzo delikatna metoda oczyszczania skóry, która pozwala na skuteczne usunięcie tłuszczu, brudu oraz resztek makijażu z twarzy. Jej największą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu mycia twarzy przy pomocy środków pielęgnacyjnych, nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry - w gotowych produktach do oczyszczania twarzy bardzo często znajdują się takie składniki, jak: alkohol, mydło, parabeny, SLS czy konserwanty, które zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej skóry. Po zastosowaniu odpowiedniego olejku oczyszczającego do twarzy skóra jest czysta, nawilżona, odświeżona i odżywiona, a przy tym nie towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry.

Mycie twarzy olejami - dla kogo?

Mycie twarzy przy pomocy olejków to metoda, która sprawdzi się dobrze przy oczyszczaniu praktycznie każdego typu twarzy. Bardzo ważne jest jednak to, by dobrać odpowiedni dla swojej skóry rodzaj oleju, który pozwoli oczyścić, nawilżyć i poprawić ogólną kondycję skóry.

Oczyszczanie twarzy olejami to przede wszystkim dobry sposób na codzienną pielęgnację skóry suchej, bardzo suchej, odwodnionej i wrażliwej - tradycyjne środki do oczyszczania, które zawierają w sobie bardzo często agresywnie działające detergenty, kwasy, alkohole i mydło, usuwają ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale też warstwę sebum niezbędną dla zachowania odpowiedniej struktury płaszcza hydrolipidowego. Skóra, która zostaje pozbawiona ochronnej warstwy sebum, bardzo szybko ulega przesuszeniu, podrażnieniu i odwodnieniu. Odpowiednio dobrana mieszanka olejków zapobiegnie problemom typowym dla skóry suchej i sprawi, że będzie ona perfekcyjnie oczyszczona i odżywiona.

 

Czy olejki do oczyszczania twarzy sprawdzą się przy skórze mieszanej, tłustej i trądzikowej?

Tak, o ile dobierzemy ich właściwe rodzaje i proporcje. Warto zaznaczyć, że stosowanie w nadmiarze produktów z alkoholem i kwasami przy skórze tłustej zaburza funkcjonowanie gruczołów łojowych, które broniąc się przed wysuszającym i drażniącym działaniem kosmetyków pielęgnacyjnych, zaczynają produkować jeszcze większą ilość sebum. Mając do czynienia ze skórą tłustą i trądzikową, trzeba być jednak bardzo ostrożnym przy stosowaniu metody OCM - nieodpowiednio dobrane oleje mogą wzmagać problem przetłuszczania się skóry czy pojawiania się zmian trądzikowych. Jeśli zatem obawiamy się, że oczyszczanie twarzy nieodpowiednio dobranymi olejami dodatkowo pogorszy stan naszej skóry, pozostańmy przy stosowaniu tradycyjnych żeli do mycia twarzy. Pamiętajmy jednak o tym, by wybierać produkty o jak najbardziej łagodnym składzie, np. oczyszczający żel Effaclar La Roche-Posay bez mydła, parabenów i alkoholu.

 

Jaki olejek do oczyszczania twarzy wybrać?

Do oczyszczania twarzy olejami potrzebna będzie nam mieszanka dwóch różnych olejów:

a) bazowego - odpowiednio dostosowanego do rodzaju naszej skóry, np. olej z awokado do skóry suchej, olej lniany do skóry tłustej, olej jojoba do skóry mieszanej, olej migdałowy do skóry normalnej,
b) rycynowego - olej, który posiada właściwości oczyszczające.

Bardzo ważne jest, by dobrać odpowiednie proporcje olejków do każdego rodzaju skóry:

skóra sucha - 90% oleju bazowego + 10% oleju rycynowego,
skóra normalna - 80% oleju bazowego + 20% oleju rycynowego.
skóra tłusta/mieszana - 70% oleju bazowego + 30% oleju rycynowego.

Pamiętajmy jednak, by w tym przypadku wybierać oleje nierafinowane - posiadają one znacznie większą ilość cennych dla skóry substancji odżywczych.


O czym pamiętać przy oczyszczaniu twarzy olejami?

Do demakijażu olejami potrzebna nam będzie ściereczka muślinowa lub z mikrofibry, która chłonie wodę i utrzymuje ciepło. Ściereczkę należy wyprać po każdym użyciu.

Przed nałożeniem olejku oczyszczającego do twarzy skórę należy zwilżyć wodą, a następnie nalać odrobinę oleju na rękę i rozgrzać go w dłoni.

Po nałożeniu mieszanki na twarz należy wykonać na skórze delikatny masaż, szczególnie w problematycznych miejscach np. z dużą skłonnością do przesuszania.

Jeżeli skóra wokół oczu posiada tendencje do podrażnień, makijaż w tej okolicy należy usunąć przy pomocy zwykłej oliwy z oliwek - olejek rycynowy może wywołać problem zaczerwienienia i łzawienia oczu.

Ścieranie oleju z twarzy powinno odbywać się przy pomocy ściereczki delikatnie zwilżonej ciepłą wodą. Ten etap warto powtórzyć 2-3 razy, za każdym razem przepłukując ściereczkę w wodzie.

W końcowym etapie oczyszczania twarzy olejami skórę należy przepłukać chłodną wodą.

Pamiętajmy, by nie trzeć skóry zbyt mocno ściereczką, gdyż mogą pojawić się na jej powierzchni podrażnienia.

Przy skórze trądzikowej najlepiej zrezygnować ze stosowania ściereczki, gdyż bardzo łatwo w ten sposób o rozprzestrzenienie bakterii.

Jeżeli skóra twarzy po regularnym myciu olejkami stała się przesuszona, podrażniona, pokryta zmianami trądzikowymi lub pojawił się łojotok skóry, to znak, że nie służy jej zabieg olejowania lub połączenie olejków w naszej mieszance.


MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

  • Krem nawilżający do cery trądzikowej EFFACLAR DUO (+) KREM ZWALCZAJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI 40 ml Przód | La Roche Posay
    Krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe.
    EFFACLAR
    DUO (+)
    SPRAWDŹ

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.