Wszystko, co warto wiedzieć o oczyszczaniu twarzy olejami

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Wiele mówi się o tym, jak ważnym etapem pielęgnacji jest codzienne oczyszczanie twarzy – to stosunkowo prosty zabieg, który daje jednak znakomite efekty i jest wręcz obowiązkowy, jeżeli chcemy utrzymać skórę w doskonałej kondycji. Co istotne, oczyszczanie możemy wykonywać na różne sposoby, za co odpowiada szeroki wybór produktów przeznaczonych do tego zadania. Jedną z coraz popularniejszych metod jest oczyszczanie twarzy olejami, zwane też OCM (Oil Cleansing Method). Jakie rezultaty daje takie oczyszczanie i czy zawsze będzie odpowiednie?

Dlaczego tak istotne jest oczyszczanie twarzy?

Z łatwością możemy zauważyć, że świadomość konsumentów wzrasta, co przekłada się też na większą wiedzę dotyczącą kosmetyków i przede wszystkim na staranność przy wykonywaniu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeszcze kilka lat temu spora część osób po macoszemu traktowała produkty do pielęgnacji, ograniczając się do używania wyłącznie kilku z nich, a nowinki w tej dziedzinie traktowano z dużą rezerwą. Obecnie ta sytuacja uległa znaczącej zmianie – bierze się to m.in. z inspiracji innymi kulturami, w tym koreańską, gdzie kładzie się duży nacisk na wieloetapową pielęgnację skóry.

Oczyszczanie twarzy to zdecydowanie ten etap rutyny porannej i wieczornej, którego w żadnym razie nie należy bagatelizować. Ma to prostą przyczynę: to właśnie wówczas możemy pozbyć się z naszej cery wszelkich zanieczyszczeń, z którymi mamy styczność na co dzień. Ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska, kurz, bakterie – to wszystko osadza się na powierzchni naszej skóry. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że nieustannie pracują też gruczoły łojowe, których zadaniem jest wytwarzanie ochronnej warstwy sebum. W połączeniu ze stałą wymianą komórkową, która powoduje złuszczanie martwego naskórka, takie zjawisko może przynieść niechciane skutki, jeżeli nie zadbamy o to, by właściwie oczyszczać twarz.

Oczyszczanie, w tym demakijaż i tradycyjne mycie, jest niezbędne, by zapobiegać zatykaniu się porów, co mogłoby prowadzić do rozwoju zaskórników, a z czasem także poważniejszych niedoskonałości. Jeśli na dodatek posiadamy cerę trądzikową czy wrażliwą, usuwanie niepożądanych substancji staje się podwójnie ważne, ponieważ decyduje o poprawie kondycji skóry. Za sprawą oczyszczania możemy ją ukoić i odświeżyć, a przy tym przygotować na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Trudno oczekiwać bowiem od kremów nawilżających czy serum pełnego działania, jeśli nie będą one mogły wniknąć w głąb skóry ze względu na nagromadzone zanieczyszczenia.

 

Co powinno wchodzić w skład oczyszczania twarzy?

Dawniej wielu z nas nie poświęcało większej uwagi temu, jak wykonywane jest oczyszczanie twarzy. Poprzestawaliśmy na szybkim przemyciu skóry płynem micelarnym bądź tonikiem i niemal natychmiast przechodziliśmy do nakładania kremu. Zdarzało się też – i jest to niestety wciąż powtarzany błąd – że do mycia twarzy używaliśmy wody z dodatkiem mydła, które działa na skórę wysuszająco, a w niektórych przypadkach może nawet ją podrażniać.

Dziś wiemy już, jak ważna jest kolejność poszczególnie stosowanych kosmetyków, oczywiście dopasowanych do potrzeb naszej cery, a do tego regularność w przeprowadzonych zabiegach. W związku z tym kompletne oczyszczanie powinno obejmować:
• demakijaż, jeśli rankiem nałożyliśmy na twarz produkty kolorowe (choć zalecane jest, by używać płynu micelarnego również rano);
• mycie skóry;
• tonizowanie, czyli przywracanie skórze właściwego dla niej pH.

Wraz ze zmianą naszego podejścia pojawiły się też nowe trendy w zakresie oczyszczania. Stąd właśnie w ostatnich latach króluje oczyszczanie olejem.

Demakijaż olejami – czy to skuteczna metoda?

Obecność olejów w naszej codziennej pielęgnacji nie jest niczym niezwykłym, ponieważ wiele z nich stanowi ważny składnik różnorodnych produktów do pielęgnacji, m.in. kremów, peelingów czy balsamów. Nic zatem dziwnego, że z biegiem czasu zaczęto odkrywać właściwości poszczególnych olejków stosowanych bezpośrednio na skórę. W ten sposób narodziła się nowa technika codziennego dbania o cerę – pielęgnacja twarzy olejami, a wraz z nią metoda na oczyszczanie, czyli OCM.

OCM to bardzo delikatna metoda oczyszczania skóry, która pozwala na skuteczne usunięcie sebum, brudu oraz resztek makijażu z twarzy. Jej największą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu mycia twarzy przy pomocy środków pielęgnacyjnych nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry – w gotowych produktach do oczyszczania twarzy bardzo często znajdują się takie składniki jak: alkohol, mydło, parabeny, SLS czy konserwanty, które zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej skóry. Po zastosowaniu odpowiedniego olejku do oczyszczania twarzy skóra jest czysta, nawilżona, odświeżona i odżywiona, a przy tym nie towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia.

Warto również dodać, że wiele naturalnych olejków, które możemy wykorzystać do tej metody oczyszczania, posiada właściwości odżywcze za sprawą obecnych w nich witamin i minerałów. Tym samym nie tylko pozbywamy się zanieczyszczeń, ale już na tym etapie troszczymy się o to, by stan cery uległ poprawie.

Mycie twarzy olejami – dla kogo?

Olejowe oczyszczanie twarzy to metoda, która dobrze sprawdzi się przy oczyszczaniu praktycznie każdego typu cery. Bardzo ważne jest jednak to, by dobrać odpowiedni dla swojej skóry rodzaj oleju, który pozwoli oczyścić, nawilżyć i poprawić jej ogólną kondycję.

Mycie twarzy olejem to przede wszystkim dobry sposób na codzienną pielęgnację skóry suchej, bardzo suchej, odwodnionej i wrażliwej – tradycyjne środki do oczyszczania, które zawierają w sobie bardzo często agresywnie działające detergenty, kwasy, alkohole i mydło, usuwają ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale też warstwę sebum niezbędną dla zachowania odpowiedniej struktury płaszcza hydrolipidowego. Skóra, która zostaje pozbawiona ochronnej warstwy sebum, bardzo szybko ulega przesuszeniu, podrażnieniu i odwodnieniu. Odpowiednio dobrany olejek do oczyszczania twarzy zapobiegnie problemom typowym dla skóry suchej i sprawi, że będzie ona perfekcyjnie oczyszczona i odżywiona.

 

Czy olejki do mycia twarzy mogą się nie sprawdzić?

Chociaż korzystanie z olejów do mycia twarzy może przynieść wszechstronne korzyści naszej cerze, może się zdarzyć, że ta metoda nie zda u nas egzaminu. Tak jak nie ma kosmetyku idealnego, który sprawdziłby się u każdego, tak i sposoby aplikacji lub poszczególne triki wykorzystywane w pielęgnacji bywają nietrafione z różnych indywidualnych przyczyn.

Jak już zostało wspomniane, by OCM było skuteczne i rzeczywiście dało efekty, jakich oczekujemy, należy dobrać olejek do mycia twarzy względem potrzeb naszej skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku cery mieszanej, tłustej i trądzikowej, które bywają problematyczne do utrzymania ich w ryzach. Stosowanie w nadmiarze produktów z alkoholem i kwasami przy skórze tłustej zaburza funkcjonowanie gruczołów łojowych, które broniąc się przed wysuszającym i drażniącym działaniem kosmetyków pielęgnacyjnych, zaczynają produkować jeszcze większą ilość sebum. Jednocześnie trzeba być bardzo ostrożnym przy stosowaniu metody OCM – nieodpowiednio dobrane oleje mogą wzmagać problem przetłuszczania się skóry czy pojawiania się zmian trądzikowych.

Jaki olej do oczyszczania twarzy wybrać?

Olej myjący - jakie proporcje wybrać - infografika

Mycie twarzy i demakijaż olejami zdecydowanie warte jest spróbowania, zwłaszcza jeżeli chcemy jeszcze lepiej zatroszczyć się o kondycję skóry. Najistotniejsze, co podkreślaliśmy, są proporcje oraz właściwy dobór poszczególnych substancji. Do oczyszczania twarzy olejami potrzebna będzie nam mieszanka dwóch różnych olejów:
a) bazowego – odpowiednio dostosowanego do rodzaju naszej skóry, np. olej z awokado do skóry suchej, olej lniany do skóry tłustej, olej jojoba do skóry mieszanej, olej migdałowy do skóry normalnej;
b) rycynowego – olej, który posiada właściwości oczyszczające.

Bardzo ważne jest, by dobrać odpowiednie proporcje olejków do każdego rodzaju skóry:
• skóra sucha – 90% oleju bazowego + 10% oleju rycynowego;
• skóra normalna – 80% oleju bazowego + 20% oleju rycynowego;
• skóra tłusta/mieszana – 70% oleju bazowego + 30% oleju rycynowego.

Pamiętajmy jednak, by w tym przypadku wybierać oleje nierafinowane – posiadają one znacznie większą ilość cennych dla skóry substancji odżywczych. Trzeba też dodać, że w razie potrzeby na rynku pojawia się coraz więcej gotowych kosmetyków w postaci mieszanek olejków, których możemy wypróbować do oczyszczania twarzy. Może to być świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z tą metodą mycia i demakijażu, zanim zdecydujemy się samodzielnie przygotowywać mieszankę.

O czym pamiętać przy olejowym oczyszczaniu twarzy?

Do demakijażu olejami potrzebna nam będzie ściereczka muślinowa lub z mikrofibry, która chłonie wodę i utrzymuje ciepło. Ściereczkę należy wyprać po każdym użyciu. Przed nałożeniem olejku do oczyszczania twarzy skórę należy zwilżyć wodą, a następnie nalać odrobinę oleju na rękę i rozgrzać go w dłoni.

Po nałożeniu mieszanki na twarz należy wykonać na skórze delikatny masaż, szczególnie w problematycznych miejscach, np. z dużą skłonnością do przesuszania. Jeżeli skóra wokół oczu posiada tendencje do podrażnień, makijaż w tej okolicy należy usunąć przy pomocy zwykłej oliwy z oliwek – olejek rycynowy może wywołać problem zaczerwienienia i łzawienia oczu. Z kolei ścieranie oleju z twarzy powinno odbywać się przy pomocy ściereczki delikatnie zwilżonej ciepłą wodą. Ten etap warto powtórzyć 2-3 razy, za każdym razem przepłukując ściereczkę w wodzie.W końcowym etapie oczyszczania twarzy olejami skórę należy przepłukać chłodną wodą. Pamiętajmy, by nie trzeć skóry zbyt mocno ściereczką, gdyż mogą pojawić się na jej powierzchni podrażnienia. Przy skórze trądzikowej najlepiej całkowicie zrezygnować ze stosowania ściereczki, gdyż bardzo łatwo w ten sposób o rozprzestrzenienie bakterii. 

Jeżeli skóra twarzy po regularnym myciu olejkami stała się przesuszona, podrażniona, pokryta zmianami trądzikowymi lub pojawił się łojotok skóry, to znak, że nie służy jej zabieg olejowania lub połączenie olejków w naszej mieszance.

 

Co zamiast olejków do oczyszczania twarzy?

Trudno znaleźć właściwe połączenie olejów do mycia twarzy lub też taka metoda oczyszczania zupełnie się u nas nie sprawdziła? Warto poszukać alternatywy. Z całą pewnością na bok należy odstawić produkty, w których nie brakuje wysuszających mydeł i alkoholi, a także silnych detergentów. Nawet jeśli nasza cera na co dzień nie sprawia nam problemów pielęgnacyjnych i rzadko przytrafiają nam się podrażnienia, oczyszczanie twarzy przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków może narazić ją na silny dyskomfort.

Effaclar H Iso-biome krem myjący packshot

Rozwiązaniem może być Effaclar H Iso-Biome krem myjący. Jest przeznaczony dla skóry wysuszonej, np. takiej, która została wcześniej poddana terapii przeciwtrądzikowej. Krem nie tylko delikatnie oczyszcza, ale też łagodzi i redukuje zaczerwienienia oraz uczucie ściągnięcia. Jego formuła została wzbogacona o kojący niacynamid, regulujący pracę gruczołów łojowych cynk i wodę termalną La Roche-Posay, która odświeża skórę. Wystarczy zaledwie odrobina w połączeniu z wodą, by przy pomocy delikatnych ruchów skutecznie oczyścić twarz.

 

Pielęgnacja po oczyszczaniu twarzy

Niezależnie od tego, czy wykonaliśmy demakijaż olejami wraz z kompleksowym oczyszczaniem, czy też użyliśmy gotowego produktu – konieczne są także pozostałe kroki pielęgnacyjne, które razem tworzą idealny codzienny rytuał. Pamiętajmy o tym, by po umyciu twarzy spryskać ją lekko wodą termalną lub przemyć tonikiem, za sprawą czego przywrócimy skórze właściwe pH.

Effaclar H Iso-biome krem nawilżający packshot

Następnie do akcji powinien wkroczyć krem nawilżający. W przypadku cery tłustej sprawdzi się Effaclar H Iso-Biome krem nawilżający przeciw niedoskonałościom. W jego składzie znajdziemy niacynamid, a do tego MP-lipidy, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Posiada nietłuste, nieklejące wykończenie, wobec czego jego aplikacja jest wyjątkowo przyjemna. Stosując go regularnie, możemy liczyć na intensywne nawilżenie, które jest niezbędne w przypadku wymagającej cery.

Effaclar Duo+M - packshot

Jeśli oczyszczamy skórę twarzy olejami, w dalszych etapach pielęgnacji zdecydowanie możemy sięgnąć po krem na przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. Będzie doskonałym wyborem szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z różnego rodzaju niedoskonałościami jak zaskórniki, wypryski czy przebarwienia, a naszej skórze brakuje nawilżenia. W jego składzie znalazł się kojący niacynamid, opatentowany składnik aktywny Phylobioma (redukuje niedoskonałości zmniejsza namnażanie się bakterii C.acnes typu IA1) oraz PROCERAD™, opatentowany ceramid przeciw przebarwieniom potrądzikowym.

Oczyszczanie twarzy olejami – podsumowanie

Oil Cleansing Method to sposób na skuteczne oczyszczanie twarzy, który może dać zdumiewające rezultaty. Z jego pomocą nie tylko pozbędziemy się z twarzy wszelkich zanieczyszczeń oraz makijażu, ale także zatroszczymy się o to, by dostarczyć skórze dobroczynnych składników odżywczych. Przy stosowaniu OCM ważne jest odpowiednie dobranie olejku do mycia twarzy i sporządzenie mieszanki we właściwych proporcjach, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby cery. W połączeniu ze skutecznymi kremami nawilżającymi i dodatkowymi zabiegami pielęgnującymi wkrótce zauważymy poprawę stanu skóry.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.