Pory – czym są?
Zacznijmy od krótkiej definicji porów. Pory na nosie i całej twarzy to ujścia mieszków włosowych, które są niezwykle ważne dla Twojej skóry. To właśnie nimi sebum i pot wydostają się na jej powierzchnię.a sebum jest dla skóry jak naturalny film ochronny. Dba o jej właściwe nawilżenie, zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń i drobnoustrojów do jej wnętrza i inne. Sebum wpływa także na skład mikroflory skóry, co może mieć znaczenie w kontekście chorób takich jak trądzik. Ma znaczenie dla kompleksowej ochrony i regulacji procesów zachodzących w skórze.1
Kiedy pory są zatkane?
Pory zatykają się, gdy Twoja skóra wydziela zbyt dużo sebum, zaburzony zostaje proces keratynizacji naskórka. Razem ze złuszczonym naskórkiem sebum gromadzi się w ujściach mieszków włosowych i je zapycha. W zatkanych porach powstają zaskórniki otwarte, przypominające czarne kropki, i zamknięte, w postaci grudek. Nadmierna produkcja sebum może również wpływać na skład lipidów skóry oraz równowagę między utleniaczami a przeciwutleniaczami, co sprzyja rozwojowi trądziku. Jeśli sebum zaburza proces złuszczania się komórek w mieszkach włosowych, pory mogą zostać zablokowane, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Warto jednak pamiętać, że sama nadprodukcja sebum nie jest jedyną przyczyną trądziku – leczenie często koncentruje się także na redukcji stanu zapalnego, np. za pomocą antybiotyków, retinoidów, kwasu azelainowego czy nadtlenku benzoilu.
Co sprzyja zatykaniu porów na twarzy?
Na zatykanie się porów wpływ ma kilka czynników.
- Skóra tłusta ma naturalne predyspozycje do zatykania porów. Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które wpływa na zaburzenie procesu złuszczania naskórka, przez co nie jest w stanie wystarczająco szybko wydobywać się na powierzchnię skóry. Przez to zaczyna gromadzić się w porach i je blokować.
- Niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Kosmetyki, o bogatych w składniki komedogenne formułach mogą zatykać pory. Zwłaszcza zatkane pory na policzkach czy w innych nietypowych miejscach mogą być podpowiedzią, że dana pielęgnacja Ci nie służy. Dlatego w składzie kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji, jak i makijażu, warto unikać składników, które mogą lub wykazują działanie komedogenne takich jak oleje mineralne, lanolina czy parafina.
- Przesuszenie skóry. Zatykanie porów może być nasilane przez nadmierne przesuszenie skóry albo jej nieodpowiednie nawilżanie. Gdy Twoja skóra jest niewystarczająco nawilżona, aktywowany jest system ochronny poprzez zwiększenie produkcji sebum Jest to naturalna mieszanina składników bogata w trójglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen, estry wosków i steroli oraz wolne sterole, która tworzy film na powierzchni skóry ograniczając odparowywanie wody z naskórka, zwiększając jego nawilżenie.2 Dlatego dobrze wzmocniona bariera ochronna skóra powinna być Twoim priorytetem.
- Zanieczyszczone środowisko. Smog oraz kurz osadzają się na skórze i wnikają w pory, prowadząc do ich zatykania. Jest to coraz większym problemem zwłaszcza w dużych i zanieczyszczonych miastach.
- Hormony. Niektóre hormony, takie jak androgeny, pobudzają wydzielanie sebum. Ich nadmiar pojawia się w okresie dojrzewania, a także w niektórych schorzeniach w dorosłym życiu.
- Dieta. Gdy jest w niej dużo produktów bogatych w cukry proste, o wysokim indeksie glikemicznym, tłuszcze trans, nabiał, może to wpływać na wzrost wydzielania sebum.
Jak oczyszczać pory na twarzy?
Dowiedz się, jak dbać o skórę przy zatkanych porach i jakie serum oraz krem na zatkane pory okażą się przydatne.
Krok 1: Oczyszczanie skóry
Pielęgnację skóry osób borykających się z zatkanymi porami zacznij od dokładnego oczyszczania. To bardzo istotny krok. Niedokładne usunięcie resztek makijażu, kosmetyków, kurzu, zanieczyszczeń czy sebum może gromadzić się w porach prowadząc do ich zablokowania. Używaj delikatnych kosmetyków do demakijażu i mycia twarzy, najlepiej nietłustych i takich, które nie wysuszą skóry. Jeśli masz mocno zanieczyszczone pory albo zaskórniki zamknięte, możesz pomyśleć o piankach czy tonikach z dodatkiem kwasów AHA lub BHA. Kwas salicylowy, mlekowy czy azelainowy skutecznie odblokowują pory i usuwają zalegające w nich zanieczyszczenia.
Krok 2: Złuszczanie skóry
Kolejny ważny krok to regularne złuszczanie skóry. To jeden ze sposobów na to, jak oczyścić pory bez wyciskania. Peeling na zatkane pory jest niezwykle ważny, gdyż pozwala odblokować ujścia mieszków włosowych i dokładniej usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Wybieraj peelingi enzymatyczne albo z kwasami, takimi jak glikolowy czy migdałowy. Jeśli stosujesz inne kosmetyki na trądzik z kwasami AHA lub BHA, używaj ich ostrożnie w połączeniu z peelingami kwasowymi, aby nie doprowadzić do podrażnienia skóry. Pamiętaj jednak, aby nie stosować peelingów częściej niż 2-3 razy w tygodniu, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry.
Krok 3: Nawilżanie skóry
Regularnie i intensywnie nawilżaj też skórę. Przesuszona cera, w ramach mechanizmu ochronnego, może zwiększać wydzielanie sebum, co sprzyja zatykaniu porów. Wybieraj lekkie kremy o działaniu nawilżającym, które zawierają składniki, takie jak kwas hialuronowy, niacynamid czy ceramidy. Pomogą one utrzymać odpowiednią równowagę hydrolipidową skóry, bez ryzyka zatkania porów.
Krok 4: Ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być kolejnym kluczowym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej, szczególnie gdy mamy do czynienia z zatkanymi porami. Promieniowanie UV może wpływać negatywnie na proces wydzielania sebum oraz keratynizacji skóry sprzyjając zatykaniu porów. Warto wybierać kremy przeciwsłoneczne o lekkiej formule o działaniu niekomedogennym.
Jakie wybrać kosmetyki na zatkane pory?
Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy w pielęgnacji skóry ze skłonnością do zatykania porów. Odpowiednie formuły pomogą regulować wydzielanie sebum i zapobiegać powstawaniu niedoskonałości. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę i jakie produkty sprawdzą się najlepiej?
Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay
Pierwszy i niezwykle ważny krok w pielęgnacji to Żel oczyszczający Effaclar La Roche-Posay, który delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum3, utrzymując jednocześnie jej prawidłowe pH. Znajdujący się w nim cynk redukuje nadmiar sebum, a ulepszona formuła o składnik Phylobioma wpływa na równowagę mikrobiomu skóry przeciwdziałając namnażaniu się bakterii C.acnes typu IA1 odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku.
Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay
Jeżeli szukasz serum o właściwościach peelingujących wybierz Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar. Produkt oczyszcza pory, zwalcza uporczywe niedoskonałości i przebarwienia potrądzikowe. W swojej formule zawiera aż trzy kwasy: glikolowy, salicylowy i LHA, które pomagają wygładzić skórę i zmniejszać widoczność przebarwień4.
Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay
W kolejnym kroku wybierz Krem Effaclar Duo+M o potrójnym działaniu przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym, nawrotom niedoskonałości. Jego nowa formuła również została wzbogacona o składnik Phylobioma, który pomaga łagodzić i redukować niedoskonałości poprzez zmniejszanie namnażania się bakterii C.acnes typu IA1. Dzięki niej działa jeszcze szybciej na niedoskonałości, a pierwsze widoczne efekty zauważysz już po 8h5. Według badań krem pomaga zmniejszyć ilość zaskórników do -66% po 4 tygodniach stosowania6.
Niewidoczny fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay
W ostatnim kroku wybierz Niewidoczny fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay. Zapewnia bardzo dobrą ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV6, a dzięki lekkiej formule pozostaje niewidoczny na skórze. Łagodzi podrażnienia, jest odpowiedni dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii słonecznej.
Podsumowanie
Już wiesz, jakie problemy ma najczęściej i co jest polecane na zatkane pory. Oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie połączone z ochroną – zapamiętaj te cztery kroki, aby jak najlepiej zadbać o skórę, skutecznie oczyścić pory i sprawić, że zostaną one skutecznie zmniejszone.
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
2https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780124201309000013
3Badanie konsumenckie, 50 osób. 86% potwierdza, że produkt natychmiastowo redukuje nadmiar sebum.
4Badanie kliniczne na 40 osobach, 4 tygodnie stosowania. -49% przebarwień potrądzikowych.
5Badanie konsumenckie, 54 osoby.
6Ocena kliniczna, 45 osób, aplikacja raz dziennie rano.
7Wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm]
Bibliografia:
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10997314/, data wejścia: 24.03.2024
- Mallikarjun Vasam, Satyanarayana Korutla, Raghvendra Ashok Bohara, "Acne vulgaris: A review of the pathophysiology, treatment, and recent nanotechnology based advances", https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405580823001590, data wejścia: 19.12.2024
- Izabella Ryguła, Wojciech Pikiewicz, Konrad Kaminiów, "Impact of Diet and Nutrition in Patients with Acne Vulgaris", https://www.mdpi.com/2072-6643/16/10/1476, data wejścia: 19.12.2024